Informacje
 • Jesienne grzybobranie Reporterów 24

  27-10-2014 17:40 Poza gąską zielonką dalej można zbierać m.in. podgrzybki

  Lejkowce dęte

  Lasy Państwowe/E. Nowicka

  Sezon grzybowy dalej trwa. Zaprawieni grzybiarze w październiku nastawiają się na gąski, opieńki oraz lejkowce dęte. Poza tymi odmianami, wzdłuż leśnych ścieżek nadal rosną wszystkim znane podgrzybki, borowiki, kurki itp. Do redakcji napływają zdjęcia wykonane przez Reporterów 24, które dowodzą październikowemu wysypowi grzybów.

  Pod koniec października na leśnych polanach można znaleźć opieńki, lejkowce dęte oraz gąski. Sprzyjająca pogoda we wrześniu i na początku października spowodowała, że można również znaleźć borowiki, koźlarze, kurki oraz wiele popularnych gatunków grzybów.

  Późnojesienne grzyby

  W naszym kraju występuje pięć odmian opieniek: maczugowata, żółtotrzonowa, miodowa, ciemna i północna. Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych można znaleźć ją na pniach oraz wśród leżących jesiennych liści. Ten gatunek grzybów jest pasożytem. Grzybnia powoduje, że korzenie drzew obumierają. Opieńki można znaleźć w lasach od września do listopada.

  Od października do grudnia grzybiarze poszukują jadalnych gąsek zielonych. Grzyby te rosną najczęściej w borach sosnowych w piachu oraz we mchu. Często ukryte są pod ściółką. Ten gatunek grzybów łatwo pomylić ze śmiertelnie trującym sromotnikiem zwyczajnym.

  Lejkowiec dęty to najrzadziej zbierany grzyb w jesiennych miesiącach. Grzybiarze wyruszają na poszukiwania tej odmiany do lasów liściastych. Rośnie najczęściej pod bukami i dębami.

  "Gąbkowe" kapelusze

  Poza tymi odmianami, z blaszkowym spodem kapelusza, można znaleźć znane wielu osobom prawdziwki, koźlarze itp. Reporterzy 24 wysłali nam zdjęcia swoich leśnych zdobyczy.

  W momencie gdy grzybiarz nie jest pewny swojego znaleziska może udać się do stacji sanepidu. Tam fachowcy określą co to za odmiana grzyba.

   

 • Sromotnik zwyczajny
  Choć jestem grzyboznawcą i znam się "trochę" na grzybach pierwsze słyszę o sromotniku zwyczajnym... mam rozumieć że jest też nadzwyczajny ? Nie lepiej byłoby pisać o muchomorze zielonawym (wtedy może Wasi czytelnicy wiedzieli że jest zielony)
  ~Zenit /2014-10-29 00:20
 • brak grzybów
  Zazdroszę udanych zbiorów w innych rejonach Polski. Zachęcony wpisami na forach pojechałem do lasu i znalazłem "opieńkę lodową". Od miesiąca nie padał deszcz. Ściółka wysuszona i zamarznięta, bo od tygodnia w nocy od -6 do -3 stp. Nadmieniam, że w tym rejonie zbieram grzyby od 30 lat z powodzeniem. Rejon powiatu: mińskiego i siedleckiego.
  ~Borer666 /2014-10-28 21:29
 • uuuuuuuuuu.
  grzybki muszę jechać do lasu ponie bo chcę zrobić grzybową
  ~raba /2014-10-27 20:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...