Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Duże stężenie groźnych substancji w atmosferze. Regulacje o emisji nie poskutkowały

  21-08-2014 20:40 Warstwa ozonowa wciąż jest zagrożona

  Do atmosfery emitowane są niebezpieczne substancje

  NASA

  Naukowcy z NASA wykryli w atmosferze czterochlorek węgla. Emitowanie substancji zostało zakazane w treści Protokołu Montrealskiego. Mimo że emisja tego związku została ograniczona, to nadal znajduje się w atmosferze w dużych ilościach. Naukowcy rozpoczęli poszukiwania niezidentyfikowanych źródeł emisji czterochlorku węgla.

  Badania naukowców z NASA wykazują, że w atmosferze znajduje się bardzo dużo związków, które niszczą ozon mimo, ogólnoświatowego zakazu korzystania z nich.

  Protokół z 1987 roku

  Tetrachlorek węgla, który stosowany był w pralniach chemicznych i w środkach gaśniczych został zakazany w 1987 roku w międzynarodowym porozumieniu, w tak zwanym "Protokole Montrealskim w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową". W tym porozumieniu na listę zakazanych substancji były wpisane jeszcze inne chlorowęglany oraz freon. Założenia protokołu przewidywały, że w latach 2007-2011 poziom czterochlorku węgla w atmosferze będzie zerowy.

  39 tys. ton czterochlorku w atmosferze

  Najnowsze badania pokazują, że światowa emisja tetrachlorku węgla wynosi 39 tys. ton rocznie, co stanowi 30 proc. najwyższych rocznych emisji odnotowanych przed protokołem.

  - Obecnie w naszej atmosferze nie powinno być tych substancji - powiedział Qing Liang, badacz atmosfery i główny autor badania. - Muszą być gdzieś jakieś niezidentyfikowane wycieki przemysłowe, emisje z miejsc skażonych oraz z nieznanych źródeł czterochlorku węgla - dodaje.

  Niezidentyfikowane źródło emisji

  Tetrachlorek węgla od 2008 roku stanowi 11 proc. wszystkich chlorków, które pogarszają stan warstwy ozonowej. Mimo, że ten związek ma mały wpływ na ozon, naukowcy i osoby, które zajmują się protokołami międzynarodowymi, chcą poznać źródło jego emisji.

  Przed ostatnią dekadę naukowcy zastanawiali się nad tym, dlaczego poziom czterochlorku węgla w atmosferze spada wolniej od założeń w protokole, które powstały na podstawie wiedzy naukowców. Według nich na rozpad tetrachlorku węgla mają wpływ naturalne procesy, m.in. promieniowanie słoneczne.

  Niezidentyfikowana emisja na skutek procesów naturalnych?

  - Czy jest jakiś fizyczny, naturalny proces, który wpływa na emisję czterochlorku węgla czy są jakieś inne niezbadane źródła emisji? - pytają naukowcy na czele z Qing Liangiem.

  Według zgłoszeń emitentów w latach 2004-2007, obecna emisja tetrachlorku węgla powinna być zerowa. Stężenie tego związku w atmosferze powinno od tego czasu spadać w tempie 4 proc. roczne. Zaobserwowany spadek wyniósł tylko 1 proc. rocznie.

  Badania nad źródłem emisji

  Naukowcy, aby zbadać te różnice, wykorzystali model Nasa 3D GEOS Chemistry Cliamte oraz dane z Globalnej Sieci Systemów Obserwacji Ziemi.

  Symulacja modelowa globalnej chemii atmosfery wykazała, że emisja czterochlorku węgla może zachodzić na skutek reakcji z glebami i oceanem, co dowodzi, że muszą być jakieś nieznane źródła emisji tej substancji. Dodatkowo okazało się, że czterochlorek węgla przebywa w atmosferze dłużej o 40 proc. niż pierwotnie sądzono. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".

  Nieznane źródło emisji

  - Ludzie wierzą, że Protokół Montrealski zahamował emisję związków niszczących ozon - powiedział Paul Newman, naukowiec z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda. - Niestety, nadal jest jakieś źródło emisji tego pierwiastka na świecie - dodał.

 • Zmiana planu
  Tropili dwutlenek ale ta sciema powoli wychodzi z mody wiec przerzuca sie na czterochlorek. Brzmi grozniej. Powodzenia!
  ~Alek /2014-08-24 04:06
 • No to nie dobrze
  a może i dobrze. W końcu ludzkość niszczy przyrodę w zastraszającym tempie i tak naprawdę im szybciej planeta Ziemia pozbędzie się cywilizacji tym dla niej lepiej.
  ~specu /2014-08-22 14:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...