Odkryta w 2005 roku XIII-wieczna "Piwnica Romańska" po raz pierwszy zostanie udostępniona zwiedzającym. Znalezisko, które okazało się częścią najstarszego klasztoru Dominikanów zostało uznane w środowisku historyków i archeologów za sensacyjne. Teraz w odrestaurowanych po 700 latach pomieszczeniach otwarte zostanie muzeum.
Romańska budowla jest najstarszym murowanym zabytkiem znalezionym dotąd na terenie Gdańska.
Po wstępnych oględzinach uznano, że pomieszczenia były niegdyś częścią większej budowli pochodzącej z drugiej połowy XIII wieku. Dalsze badania wykazały, że ceglany obiekt wchodził w skład klasztoru dominikanów - pierwszego zakonu, jaki przybył wtedy do miasta. Według specjalistów w odkrytych pomieszczeniach znajdował się refektarz oraz klasztorna kuchnia.
4,5 mln zł na przygotowanie podziemnego muzeum
Pomieszczenia ukryte są w całości pod ziemią, choć w momencie gdy je budowano ulokowane były w niskim parterze (przez wieki w mieście podniósł się poziom gruntu).
Zachowały się w dobrym stanie: sam refektarz - niemal w całości. Tylko w czterech sklepieniach - wykonanych rzadką, wymagającą dużego kunsztu murarskiego techniką - brakowało części cegieł.
Aby urządzić w romańskich wnętrzach mini muzeum, konieczne było m.in. przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich, instalacja systemu odwadniającego, wyposażenie obiektu w prąd i inną niezbędną infrastrukturę. Prace te trwały kilka lat i kosztowały w sumie około 4,5 mln zł.
Monety, dewocjonalia i ceramika
W mini muzeum zobaczyć będzie można 10-minutowy film prezentujący historię terenu, na którym znajdował się klasztor. Prezentowany będzie też przebieg prac archeologicznych, jakie prowadzone były na tym obszarze, a w gablotach zobaczyć będzie można - wybrane zabytki znalezione w czasie badań.
- Pokażemy tu obiekty pochodzące z czasów od X do XVII wieku. Będą to m.in. przedmioty związane z życiem codziennym klasztoru, czyli np. naczynia, których używali dominikanie czy części strojów. Będzie też duży zestaw przedmiotów pochodzących z cmentarzyska, które istniało w tym miejscu poczynając od X wieku – powiedziała Ewa Trawicka z gdańskiego Muzeum Archeologicznego, które sprawuje pieczę nad obiektem.
Główną atrakcją mini muzeum będzie refektarz, przez który gości poprowadzi wirtualny przewodnik. - Będzie to coś na kształt spektaklu światło i dźwięk: z pomocą ponad 20 reflektorów podświetlane będą sukcesywnie różnobarwnym światłem poszczególne detale architektoniczne. O elementach, które wskażą reflektory, opowiadać będzie lektor słyszalny dzięki głośnikom umieszczonym także we wnętrzu – powiedziała Trawicka.
W samym sercu historycznego centrum Gdańska
Niewielki ceglany obiekt o wyjątkowej konstrukcji i wartości historycznej znajduje się w samym sercu historycznego centrum Gdańska – na placu Dominikańskim, na którym dziś działa targ warzywny.
We wtorek to nowe muzealne miejsce na mapie Pomorza zostanie oficjalnie otwarte. Ze względu na niewielką powierzchnię zabytkowych pomieszczeń jednorazowo wpuszczanych do niech będzie maksymalnie 10 osób, a zwiedzanie trwać będzie około pół godziny.
Tu znajduje się muzeum:
Autor: ws/i / Źródło: TVN24 Pomorze / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku