Powstawała ponad 20 lat, widziało ją tylko kilka osób. Teraz unikatową kolekcję kupiło miasto

[object Object]
Zdjęcia robili też żołnierze Wehrmachtu kiedy wkraczali do TczewaIreneusz Dunajski | tvn24
wideo 2/8

Znaczek z Adolfem Hitlerem na pocztówce z 1909 roku. Maszynopis z ręcznymi rysunkami Antoniego Garnuszewskiego, zdjęcia Tczewa robione przez żołnierzy Wehrmachtu. Poza tym książki, mapy, plany miasta, medale, gazety. Tczewski kolekcjoner zbierał to wszystko przez ponad 20 lat. Zbiory ekspert wycenił na 94,3 tysiąca złotych. - Są tyle warte - podkreśla Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Całość widziało tylko kilka osób. Kolekcja liczy łącznie 500 eksponatów związanych z Tczewem.

Wszystko przez około 22 lata zbierał Ireneusz Dunajski, znany w Tczewie kolekcjoner i lokalny patriota. Teraz postanowił swoje zbiory sprzedać miastu.

- Pan Dunajski chciał sprzedać kolekcję, ale jednocześnie zależało mu na tym, żeby trafiła ona do instytucji publicznej, a nie do rąk prywatnych - opowiada Korda.

Rozmowy i ekspertyzy trwały trzy miesiące. Ostatecznie Rada Miejska zdecydowała się kupić kolekcję za cenę, którą podał ekspert - 94 300 złotych.

Wartość tych rzeczy wzrosła, kiedy okazało się, że część kolekcji nie była nigdzie opublikowana. Ireneusz Dunajski zgodził się udostępnić tvn24.pl część zdjęć przed oficjalną prezentacją.

Zaczęło się od starego zegara

Swoją kolekcję zaczął zbierać od 1997 roku. Już nie pamięta dokładnie, co było pierwsze. Możliwe, że zegar, który mieszkańcy Tczewa mijali codziennie, przechodząc obok starego zegarmistrza.

- Chyba właśnie od tego zegara się zaczęło. Zawsze zwracałem na niego uwagę, był taki charakterystyczny uliczny, na zewnątrz budynku. Dowiedziałem się, że zegarmistrz kończy swoją działalność. Postanowiłem się dowiedzieć, czy można zegar odkupić. I się udało - opowiada Dunajski.

Co prawda zegara już nie ma, sprzedał go dawno temu. Za to kolekcja cały czas rosła. Pocztówki, zdjęcia, książki, medale, mapy i plany miasta. Wszytko, co związane jest z Tczewem do zakończenia II wojny światowej.

Kolekcjonował rzeczy związane w Tczewem przez ponad 20 latIreneusz Dunajski

Przedmioty znajdował zazwyczaj na aukcjach internetowych.

- Nie mogłem na to patrzeć, że leżą w świecie internetowym, ktoś chce się ich pozbyć. Nikt się nimi nie interesował - opowiada Dunajski. - W tych zbiorach są rzeczy, które kupiłem w Argentynie, Ameryce, dużo jest z Europy, m.in. z Niemiec - dodaje.

"W tej kolekcji zapisana jest historia drukarstwa"

Dunajski zauważył, że w pierwszej kolejności ludzie patrzą zazwyczaj na pocztówki. Ma ich ponad 300.

- Po latach, kiedy się na nie wszystkie popatrzy, to można powiedzieć, że w tej kolekcji zapisana jest historia drukarstwa. Mamy przykłady pierwszych miedziorytów, staloryty, drzeworyty prasowe, później mamy litografię, pocztówki litograficzne, potem pocztówki fotograficzne - opowiada kolekcjoner.

Kolekcja warta jest ponad 94 tysiące zlotychIreneusz Dunajski

Każda pocztówka opowiada jakąś historię. Dunajski podkreśla, że nie tylko widok jest ważny, ale też znaczek pocztowy i stempel.

- Byłem świadkiem, jak pocztówka wysłana z Tczewa została sprzedana za tysiąc euro. Nie mogłem pojąć dlaczego. Przecież przedstawia zwykłe mosty w Tczewie, takich pocztówek jest pełno - opowiada kolekcjoner. - Okazało się, że to była pocztówka wysłana do jakiejś afrykańskiej miejscowości. Sam stempel był tak unikalny, że wartość automatycznie wzrosła- mówi.

On także ma niezwykłe sztuki w swoim zbiorze.

- Jest pocztówka z 1909 roku, ale, co ciekawe, ma naklejone znaczki z Adolfem Hitlerem. Prawdopodobnie ktoś ją kupił, oderwał znaczek, który był bardziej wartościowy niż pocztówka, a po kilkudziesięciu latach dokleił nowy - domyśla się.

Po widokówkach można też zauważyć, z jaką prędkością działała kiedyś poczta. - Pocztówka wysłana z Tczewa po dwóch dniach była w Paryżu - nie kryje zdziwienia.

Całość kolekcji widzialo tylko kilka osóbIreneusz Dunajski

Książka z ręcznymi rysunkami generała, medale, zdjęcia

Oprócz pocztówek Dunajski uważa, że szczególnie cenne są podręczniki pierwszej Szkoły Morskiej w Tczewie.

- Należy pamiętać, że ona w Tczewie istniała tylko 10 lat, a instytut wydawniczy działał w Tczewie tylko trzy lata. Udało mi się kupić pierwsze książki generała Antoniego Garnuszewskiego. To nie są takie książki, jak te dzisiejsze. To jest maszynopis z jego ręcznymi rysunkami - opowiada Dunajski.

Maszynopis z rysunkami GarnuszewskiegoIreneusz Dunajski

W kolekcji są także stare mapy, plany miasta, medale. Jest też wiele archiwalnych fotografii, wśród nich także unikat - pierwsza fotografia lotnicza Tczewa z 1914 roku.

Co ciekawe, w kolekcji są zdjęcia zrobione przez żołnierzy Wehrmachtu, którzy wkroczyli do Tczewa.

- Każdy żołnierz, który wchodził do Polski był wyposażony w aparat i wszystko fotografował. Wśród tych zdjęć były takie, które się nie nadają do kupienia, bo są fatalnej jakości. Jednak byli też artyści, ludzie, którzy potrafili robić zdjęcia - opowiada Dunajski.

Jest wiele starszych fotografii z TczewaIreneusz Dunajski

Całą kolekcję będzie można zobaczyć w przyszłym roku

Teraz jego zbiory mają trafić do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

- Nie była to łatwa decyzja. Przygotowywałem się do tego kilka lat - mówi Dunajski. - Pamiętam, jak napisałem do biblioteki. Myślałem, że powiedzą "to mamy, to mamy, to mamy". Ale jak zaczęli przewracać te kartki, to była jedna wielka cisza. Jak jest cisza, to znaczy, że ich zaczarowało - dodaje.

Ireneusz Dunajski oficjalnie przekaże swoją kolekcję 6 maja tego roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.

- Po przekazaniu zbiory będą opracowane, zakonserwowane i zdigitalizowane. W pełni pokazane będą w nowym budynku biblioteki, który powstaje i będzie otwarty na początku przyszłego roku - mówi Krzysztof Korda, dyrektor biblioteki.

To własnie na początku 2020 roku będzie można zobaczyć pełną ekspozycję. W tym samym czasie zbiory będzie można zobaczyć także w bibliotece cyfrowej Biblioteki Narodowej polona.pl.

Miejska Biblioteka Publiczna ma także swoje zbiory, które można zobaczyć w każdej chwili:

Biblioteka w Tczewie ma także swoje zbiory, które można zobaczyć już teraz
Biblioteka w Tczewie ma także swoje zbiory, które można zobaczyć już terazMBP Tczew

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Marta Korejwo/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Ireneusz Dunajski

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

Polsko-duński zespół naukowców chce zbadać rolę wikingów w stworzeniu jednego z największych, średniowiecznych portów handlowych na Morzu Bałtyckim, jakim był Wolin. Wykopaliska archeologiczne rozpoczną się w czerwcu i potrwają do 2027 roku.

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Źródło:
tvn24.pl, iaepan.edu.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl