Pobrali fragmenty roślin i rozmnożyli w probówkach. Naukowcy z Gdańska i Gdyni chcą w ten sposób szybko i efektownie przywrócić naturalną roślinność na zniszczonych torfowiskach. Wszystko wskazuje na to, że są na dobrej drodze.
Naukowcy ratują zniszczone torfowisko w rezerwacie Czarne Bagno na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. W latach 70. XX w. zostało ono odwodnione. Wszystko po to, by można było stamtąd wydobywać torf.
Uczeni z Uniwersytety Gdańskiego oraz z Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni postanowili odtworzyć to, co niegdyś zniszczono. Dlatego założyli hodowlę torfowców w laboratorium. Prace ruszyły w 2014 r.
Rośliny z in vitro
Najpierw naukowcy pobrali fragmenty roślin z ich naturalnego środowiska. Potem opracowali metodę ich rozmnażania w gdyńskim laboratorium.
- Osobniki, które pomyślnie przeszły etap hodowli in vitro, zostały wysadzone na poletka eksperymentalne, zlokalizowane na terenie torfowiska Czarne Bagno. Istnieje duża szansa, że przywrócenie zagrożonych gatunków na zdegradowanym obszarze zakończy się sukcesem, ponieważ rosiczki już zaaklimatyzowały się w warunkach naturalnych i wytwarzają nowe liście - poinformowali naukowcy w komunikacie.
W naturalnym środowisku świetnie radzą sobie również torfowce, które zasadzono jesienią 2015 r. Przetrwały one zimę i są w dobrej kondycji.
Nieocenione torfowiska
Przywrócenie naturalnej roślinności na zniszczonych torfowiskach ma nie tylko walory estetyczne. Warto wspomnieć, że torfowiska zapobiegają suszom, pożarom i powodziom oraz przyczyniają się do oczyszczania wód. Co ciekawe, magazynują więcej dwutlenku węgla niż lasy, a do tego występują na nich ogromna różnorodność gatunków roślin i zwierząt.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: PPNT Gdynia