Rauty, sjesty i wybory miss. Gwiazdy filmowe i piosenkarze nigdy nie nudzili się na pokładzie słynnego transatlantyku Batory. To tutaj można było spotkać m.in. zespół Mazowsze, Annę German czy Katarzynę Sobczyk. Wystawne życie na pokładzie statku uwiecznił etatowy fotograf Florian Staszewski.
Do Muzeum Emigracji w Gdyni trafiła kolekcja zdjęć Floriana Staszewskiego - fotografa, który przez 20 lat dokumentował powojenne losy polskiego transatlantyku m/s Batory. Na 220 fotografiach uwiecznił gwiazdy filmowe i piosenkarzy. Kilkanaście jego fotografii trafiło do najnowszego kalendarza wydanego przez muzeum. Wkrótce będzie można je również obejrzeć w internetowej bazie zbiorów placówki.
Rauty i sjesty
Zdjęcia etatowego fotografa na Batorym pokazują, kto bawił się na całonocnych balach na pokładzie transatlantyku i jakie rozrywki oferował symbol luksusu lat 50. i 60. PRL. Gośćmi wyjątkowego statku byli m.in. Anna German i Kalina Jędrusik. Rauty, sjesty, wybory miss to tylko niektóre z rozrywek pasażerów.
Zdjęcia Staszewskiego tworzą też wyjątkowy przewodnik po życiu codziennym załogi słynnego transatlantyku. Większość tych fotografii nie była prezentowana przez ponad 50 lat. - Dziś są unikatowymi dokumentami epoki polskiej floty na morzach i oceanach. Różnorodne w tonacji, czasem pełne humoru, czasem grozy morza rysują fascynujący rozdział w historii morskiej, ale i polskiej kultury. Pokazują życie pewnej społeczności, tworzonej przez pasażerów i załogę „Batorego”, ale i wybitnych osobowości, takich jak kapitan żeglugi wielkiej, Tadeusz Meissner – opowiada Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.
Pokazali już tysiące zdjęć
Zdjęcia Staszewskiego trafią do internetowej bazy zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni, z której mogą korzystać wszyscy internauci. Do tej pory placówce udało się zgromadzić prawie 10 tys. pamiątek związanych z transatlantykiem oraz wyjazdami Polaków od XIX wieku aż do dziś. - Zasoby te w dużej części pochodzą od samych emigrantów i ich rodzin – dlatego wielu z nich towarzyszą pasjonujące, osobiste opowieści. Muzeum gromadzi je w ramach akcji „Rzecz z historią” – wyjaśnia Wojdyło.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Emigracji w Gdyni | Florian Staszewski