Plac w centrum Szczecina zostanie nazwany imieniem Pawła Adamowicza – tak zdecydowała rada miasta. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni lub wstrzymali się od głosu. Patronem budowanego na zachodzie miasta ronda będzie natomiast Jan Olszewski. W tym przypadku radni byli już jednomyślni.
Projekt uchwały o nadanie placu w śródmieściu Szczecina imienia tragicznie zmarłego 14 stycznia br. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wnieśli radni dwóch klubów: Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej.
- Pan prezydent Adamowicz był jednym z tych ludzi w naszym państwie, którzy na pewno przejdą do historii, a jego tragiczna śmierć pewnie to jeszcze bardziej uwypukli. Myślę, że w ramach solidarności Gdańska i Szczecina, która zawsze występowała, choćby w czasie strajku 1980 roku, ale także strajku 1970 roku, taki gest (...) Gdańskowi i jego prezydentowi się należy – przekonywał Paweł Bartnik z klubu Koalicji Obywatelskiej.
PiS głosował na "nie" lub wcale
Nie przekonał jednak radnych PiS. Siedmiu z nich, choć byli obecni na radzie, zdecydowało się nie oddać głosu, a dwoje – Agnieszka Kurzawa i Dariusz Matecki – zagłosowali przeciw projektowi. W sumie na 26 radnych zagłosowało dziewiętnastu, a w tym szesnastu za nazwaniem placu imieniem zmarłego prezydenta Gdańska.
Imieniem Pawła Adamowicza nazwany zostanie plac będący dotychczas częścią śródmiejskiej alei Papieża Jana Pawła II, położony pomiędzy jej dwoma jezdniami, w pobliżu pl. Lotników. Do listopada 2017 r. w południowej części placu stał pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej (został rozebrany decyzją rady miasta pod koniec 2017 roku). To znany punkt na mapie miasta.
- To gest dla wybitnego samorządowca, wieloletniego prezydenta Gdańska. W ten sposób chcieliśmy uczcić jego pamięć i pokazać, że solidaryzujemy się z Gdańskiem i tymi wszystkimi, którzy dziś stawiają tamę przemocy, która w wielu miejscach nas niestety dotyka - skomentował decyzję radnych prezydent miasta Piotr Krzystek. Przekazał nam, że plac będzie przebudowany, a tablice z nazwiskiem Adamowicza prawdopodobnie postawione zostaną prawdopodobnie w czerwcu.
Z kolei o nazwanie budowanego w dzielnicy Zachód ronda imieniem zmarłego 7 lutego br. byłego premiera Jana Olszewskiego wnioskowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Zgoda na Olszewskiego
- Krótki okres trwania rządu Jana Olszewskiego był bardzo ważnym etapem w procesie wybijania Polski na niepodległość. Udało się wówczas zapobiec próbom utrzymania statusu kraju jako państwa o ograniczonej suwerenności – uzasadniał we wtorek podczas sesji rady miasta radny PiS Dariusz Matecki, ten sam, który nie chciał placu Adamowicza.
Za przyjęciem tej uchwały radni zagłosowali jednomyślnie – nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Rondo budowane jest u zbiegu ulic Arkońskiej, Władysława Szafera i jednej z głównych arterii miasta al. Wojska Polskiego. Ma zostać ukończone do lipca br.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa//ec / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24