Martwą samicę morświna znaleziono na plaży w Dąbkach (woj. zachodniopomorskie). Naukowcy podkreślają, że to duża strata dla Bałtyku. Szacuje się, że tych morskich ssaków jest tylko około 450.
Ciało dorosłego zwierzęcia o długości 122 cm zostało przewieziono do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
- Martwy morświn leżały na plaży, znaleźli go turyści plażujący w okolicy i zawiadomili Błękitny Patrol WWF. Ssak mógł zginąć przypadkowo, zaplątując się w sieci skrzelowe, które są głównym zagrożeniem dla morświnów w Bałtyku. Jego ciało zostanie zbadane i przeprowadzona będzie sekcja, jednak ze względu na znaczny stopień rozkładu przyczyna śmierci może nie zostać dokładnie określona - poinformował Michał Bała ze Stacji Morskiej.
Jest ich zaledwie około 450
Naukowcy alarmują, że populacja tego jednego z najmniejszych gatunków waleni jest zagrożona w wodach Bałtyku. W 2015 roku po dwuletnich badaniach przeprowadzonych przez naukowców z krajów UE położonych nad Bałtykiem informowano, że morświnów jest 447.
- Ta liczba mówi, że jest to bardzo nieliczna populacja. Potwierdza nadaną morświnom w 2008 r. przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody kategorię krytycznie zagrożonej - mówiła wówczas dr Iwona Pawliczka z Uniwersytetu Gdańskiego, będąca krajowym koordynatorem projektu SAMBAH (Statyczny Akustyczny Monitoring Bałtyckich Morświnów), którego zadaniem było oszacowanie liczby tych zwierząt w Bałtyku.
Morświn to jeden z najmniejszych gatunków waleni na świecie
Osiąga długość od 1,5 do 1,9 metra i waży 50-70 kg. Ubarwienie morświnów jest szaroczarne - do białego po spodniej stronie ciała. Z reguły trudno dostrzec je na powierzchni wody.
Żywią się drobnymi rybami, jak śledzie, szproty i małe dorsze, zjadają także ryby denne, jak babkowate i dobijakowate. Morświny bytują głównie w strefie wód umiarkowanych północnej półkuli. Jeden z ich gatunków można też spotkać w Morzu Czarnym.
Zobacz akcję "Godzina dla morświna". Wolontariusze WWF Polska odwiedzili z plastikowym morświnem 21 miast, wszystko po to, by uświadomić Polakom w jakim niebezpieczeństwie jest ten gatunek.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Dom Morświna - facebook | Błękitny Patrol WWF