Metodą "na policjantów" oszukiwali starsze kobiety, namawiając je do przekazania swoich oszczędności. - Te formy przekazania były bardzo różne. Jedną z nich na przykład było wyrzucenie pieniędzy przez balkon na trawnik - informuje policja. Koszalińscy funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, w wieku 41 i 18 lat.
Obaj zostali zatrzymani przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. W ciągu około 2-3 tygodni mieli oszukać pięć seniorek, łącznie wyłudzając około 120 tysięcy złotych i pięć tysięcy dolarów.
- Do tych pań dzwonił mężczyzna podający się za policjanta i funkcjonariusza CBŚP, informując, że biorą udział w policyjnej akcji, do której niezbędne jest to, żeby przygotowały swoje oszczędności. Każda z kobiet miała przygotować tyle pieniędzy, ile tylko mogła. Te pieniądze miały zostać przekazane rzekomemu policjantowi - mówi podkomisarz Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Dodaje, że formy przekazywania pieniędzy były różne.
- Jedną z nich na przykład było wyrzucenie pieniędzy przez balkon na trawnik. Mężczyzna był tak przekonujący, że kobiety zaangażowały się w tę sytuację, wierząc, że naprawdę pomagają policjantom - tłumaczy Rudzińska.
Nie wiedzieli o sobie, ale działali podobnie
Policjanci po otrzymaniu zgłoszeń postanowili sprawdzić każdy trop, żeby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch mężczyzn: 18 i 41-latka.
- Policjanci 11 września br. przeprowadzili dwie akcje, w trakcie których obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Odzyskano wyłudzone tego dnia pieniądze w kwocie blisko 40 tysięcy złotych. Przy obu mężczyznach znaleziono również narkotyki - informuje policjantka.
Dodała, że mężczyźni działali w dwóch różnych grupach i nie wiedzieli o sobie.
- 14 września sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obu oszustów na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi im do ośmiu lat więzienia - przekazała Rudzińska. - W trakcie analizy zebranego materiału ustalono, że mężczyźni mogą odpowiadać za kolejne kilkanaście oszustw na terenie Koszalina oraz województwa zachodniopomorskiego. Sprawa jest rozwojowa - dodaje.
Oszustwa metodami "na wnuczka", "na wypadek", "na policjanta", czy "na funkcjonariusza CBŚP" wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze: - potwierdzić informację u innych członków rodziny, a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podającej się za naszego krewnego; - nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel; - nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym; - o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 112.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: KWP Szczecin