Cztery dorosłe osoby trafiły do szpitala w Koszalinie, a potem do trzech specjalistycznych klinik. Wszystko przez grzyby. Okazało się, że zjedli muchomory sromotnikowe.
Czteroosobowa rodzina trafiła w środę do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Wszyscy mieli objawy charakterystyczne dla zatrucia: biegunka oraz silne wymioty. Ich stan określano jaki ciężki. Pacjenci przyznali lekarzom, że wcześniej jedli grzyby. Te, które im zostały mieli ze sobą w siatce.
- Przekazaliśmy je do laboratorium Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Okazało się, że wśród grzybów były też muchomory sromotnikowe. Osoby, które się nimi zatruły są dorosłe. Przebywały u nas przez kilka godzin. W tym czasie szukaliśmy dla nich miejsca w specjalistycznych klinikach, które zajmują się takimi przypadkami - mówi Cezary Sołowij, rzecznik szpitala.
Ostatecznie dwie osoby przewieziono do szpitala w Szczecinie, jedną do Poznania i ostatnią do Łodzi.
Śmiertelnie trujący grzyb
Muchomor smrotonikowy jest dla ludzi grzybem śmiertelnie trującym. Główną toksyną odpowiedzialną za zatrucie po spożyciu muchomora sromotnikowego jest alfa-amanityna. Toksyny te powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów. Zatrucie jest bardzo niebezpieczne, bo pierwsze objawy zatrucia pojawiają się dopiero po 8-12 godzinach od spożycia grzybów, gdy większość trucizny została już wchłonięta do krwi. Muchomor sromotnikowy w Polsce występuje najczęściej w lasach liściastych, także w mieszanych; rośnie pojedynczo, lub w małych grupkach.
Muchomora sromotnikowego łatwo pomylić z jadalną kanią.
Jak zbierać grzyby?
Jest kilka zasad, o których warto pamiętać wybierając się na grzybobranie. Przede wszystkim zbieramy tylko te grzyby, których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne. Nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku. A to dlatego, że gatunki śmiertelnie trujące mają przeważnie smak przyjemny, słodkawy.
Nie należy też zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do identyfikacji mogą być u nich wykształcone. Najwięcej gatunków trujących występuje wśród grzybów blaszkowych – uważajmy na nie. Ponadto grzyby należy wykręcać z podłoża, a miejsce po nich przykrywać mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzyba.
Znaczenie ma też to w czym przechowujemy grzyby. Najlepiej wkładajmy je do koszyków wiklinowych, nigdy zaś do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych dla naszego zdrowia właściwości. Nie zbieramy też grzybów znajdujących się pod ochroną prawną i nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN24