- Podziel się swoją historią - zachęca Stowarzyszenia Arteria, które chce nagrać rozmowy z kobietami, pracującymi w Stoczni Gdańskiej. Na podstawie zgromadzonych materiałów powstaną m.in. słuchowiska. Każda osoba, która zgodzi się podzielić wspomnieniami, otrzyma nagranie na płycie. Gotowe publikacje trafią również do cyfrowego archiwum.
Twórcy projektu "Stocznia jest kobietą" liczą, że zgłoszą się do nich byłe pracownice Stoczni Gdańskiej, które zechcą podzielić się wspomnieniami.
Dzięki nagraniom, materiałom archiwalnym i pamiątkom spróbują odtworzyć życie codzienne największego niegdyś zakładu pracy w Trójmieście.
- Ciekawi nas, jak kobiety trafiały do przemysłu stoczniowego, kojarzonego raczej z pracą mężczyzn. Szukamy przedstawicielek różnych zawodów: inżynierek, kadrowych, lekarek i pielęgniarek, suwnicowych, monterek, sprzątaczek i innych – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.
Szczególnie ważnymi zagadnieniami są warunki pracy kobiet, relacje ze współpracownikami, możliwości awansu czy działalność społeczna i polityczna np. udział w strajkach. W ramach projektu powstanie też cyfrowe archiwum, do którego trafią nie tylko nagrane wspomnienia, ale i powierzone pamiątki. Te można przekazywać stowarzyszeniu do 31 marca 2016 roku.
Nie pierwszy raz
To już trzecia edycja projektu "Kobieta jest stocznią", w ramach której Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej skupiają się na pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej. Od 2012 roku przeprowadzono ponad 40 wywiadów, a ich efektem jest audioprzewodnik oraz dwa słuchowiska radiowe.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/sk / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Arteria