Kobieta będzie dowodzić polskim okrętem. Po raz pierwszy w historii Marynarki Wojennej

Okręt transportowo - minowy ORP Lublin
Okręt transportowo - minowy ORP Lublin
Źródło: Marynarka Wojenna RP

Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek będzie pierwszą kobietą, która obejmie dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej RP. Obowiązki na głównym stanowisku dowodzenia okrętu transportowo - minowego ORP Lublin przejmie w przyszłym tygodniu.

W najbliższą środę, 30 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej pierwszy raz obejmie kobieta.

W uroczystości objęcia dowodzenia "Lublinem" przez kpt. mar. Katarzynę Mazurek wezmą udział m.in. dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na czele z komandorem Krzysztofem Zdonkiem - dowódcą flotylli, kadra dowódcza 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, przedstawiciele władz miasta Lublin (miasto partnerskie okrętu), byli dowódcy okrętu oraz załoga.

Takim okrętem będzie dowodzić pani kapitan

Banderę na ORP Lublin podniesiono w 1989 roku. Jednostka ma 95,8 metra długości i 10,8 metra szerokości.

Okręty transportowo-minowe projektu 767, typu Lublin zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku, transportu morskiego. Mogą razem jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z ponad 500 żołnierzy i 45 Rosomaków.

Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych.

Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.

Okret typu Lublin
Okret typu Lublin
Źródło: Marynarka Wojenna RP
Marynarka Wojenna pokazuje jak wyglądają testy systemu opuszczania i podnoszenia łodzi dla załogi

Marynarka Wojenna pokazuje jak wyglądają testy systemu opuszczania i podnoszenia łodzi dla załogi

Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: