Bogato zdobioną cynową trumnę wykopano na kamieńskim cmentarzu. Muzealnicy nie są w stanie określić kogo w niej pochowano. Wiadomo tylko, że to grób z początków XX wieku.
Na ciekawe znalezisko natknęli się pracownicy cmentarza komunalnego w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). Podczas kopania nowego grobu, natknęli się na stary pochówek.
- Na głębokości 108 cm poniżej obecnego poziomu drogi znaleziono zarys cynowej trumny. Jej profil ukazał się we wschodniej części wykopu. Trumna została mocno „sprasowana” w wyniku działania ciężaru gliny i piasku. Ma ona obecnie grubość około 10 cm - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
"To musiała być zamożna osoba"
Długość zachowanego profilu trumny wynosi 160 cm, ale niewykluczone, że miała ona nawet 180 cm. Pracownicy muzeum nie są w stanie stwierdzić, kogo pochowano niegdyś w tej trumnie. Szacują jedynie, że jest to pochówek z początków XX w.
- Wielkość trumny wskazuje, że pochowano w niej osobę dorosłą. Cynowy zarys jest w bardzo dobrym stanie. Zachowały się niezwykle interesujące fragmenty trumienne, w tym dwie zdobione antaby, śruby mocujące trumnę, jak również pięknie zachowana noga od trumny z wizerunkiem łapy lwa. Na zdobieniach widoczne są ślady złocenia. Ta ciekawa ornamentyka potwierdzają, że nieboszczyk musiał być dość zamożny - tłumaczy Kurka.
Znalezisko przewieziono do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Wkrótce wszystkie przedmioty zostaną wyeksponowane. - To będzie pierwszy tego typu obiekt w naszej placówce - dodaje Kurka.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: FB- Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej