Podziemne sale, komora filtrowentylacyjna, spotkania z preppersami. Gdyńskie Stowarzyszenie Eksploracji Podziemnej wyremontowało i pokazało schron z czasów II wojny światowej. Teraz ten wyjątkowy obiekt może zwiedzić każdy.
Stowarzyszenie Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej wyremontowało własnymi siłami i środkami schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej.
Zobacz schron
Obiekt mieści się przy ul. Morskiej 189 w Gdyni. Codziennie mija go wielu mieszkańców, którzy nie mają pojęcia o jego istnieniu. W niedzielę do godz. 16 jest szansa, by zobaczyć podziemne sale na własne oczy. Zwiedzanie odbywa się w grupach 15 osobowych co około 20 minut.
- Jest sporo atrakcji. Można zobaczyć komorę filtrowentylacyjną, w której oczyszczano powietrze napływające do schronu. Ponadto prezentujemy też wystawy tematyczne, jedną z nich przygotowali harcerze i dotyczy ona tajnego hufca Gdynia. Zaplanowano też spotkania z preppersami, czyli ludźmi, którzy są przygotowani do przetrwania w ekstremalnych warunkach - opowiada Michał Szafrański, prezes Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.
Chroniła się tam załoga obozu
Schron to perełka architektoniczna w Gdyni. Stowarzyszenie Eksploracji Podziemnej dotarło nawet do osoby, która była świadkiem jego budowy. Z tej relacji wynika, że obiekt zbudowali francuscy pracownicy przymusowi. Schron był podziemną częścią największego w Gdyni obozu pracy przymusowej Nurssdorf.
- W czasie alarmów lotniczych ukrywała się tam załoga obozu. Po wojnie budynek przejęła pobliska stacja Technicznej Obsługi Samochodów. Klucze do schronu powędrowały do pracownika obrony cywilnej. Przez lata trzymano tam maski gazowe. Ludzie wiedzieli co tu jest, ale nikt nie mógł wejść - mówi Szafrański.
W latach 90. wcale nie było lepiej. W schronie osiedlili się bezdomni, a złomiarze zabrali wszystkie metalowe elementy wyposażenia. Teraz obiekt dostał drugie życie. - Dzięki Centrum Zarządzania Kryzysowego mamy tu sprzęt, który powinien być w każdym schronie. W wyremontowanych pomieszczeniach odbywają się teraz szkolenia z przysposobienia obronnego. Można tu również zaplanować prelekcję o tematyce historycznej - dodaje Szafrański.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze