Hotel, restauracje, punkty handlowe i pomieszczenia dla klubów żeglarskich mają powstać w nowym wielofunkcyjnym kompleksie przy nabrzeżu mariny w śródmieściu Gdyni. Projekt zakłada utworzenie profesjonalnego zaplecza dla uprawiania żeglarstwa i sportów wodnych. Prezydent Gdyni zawarł w tej sprawie porozumienie.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zawarł porozumienie w sprawie budowy nowej mariny z Polskim Związkiem Żeglarskim, spółkami Nowa Marina Gdynia SA i Nowa Marina Gdynia SA (spółka komandytowa), klubami Yacht Klub Stal Gdynia, Jacht Klub Morski Gryf, Yacht Klub Polski Gdynia, a także Związkiem Harcerstwa Polskiego.
Na podstawie podpisanego porozumienia kluby związane z gdyńską mariną otrzymają w nowym obiekcie wieloletnie umowy dzierżawy, będą też partycypowały w kosztach jego funkcjonowania i będą miały udziały w spółce realizującej inwestycję.
Budowę rozpoczną za rok
- Gotowa jest już koncepcja architektoniczna zabudowy a do jesieni ma powstać projekt budowlany - powiedział Maciej Kurylczyk, prezes spółki Nowa Marina Gdynia SA (spółka komandytowa), która będzie realizować inwestycję.
Wyraził nadzieję, że pod koniec roku spółka otrzyma pozwolenie na budowę. Za około rok powinna się rozpocząć budowa. Zakłada, że pod koniec 2017 roku kompleks powinien być oddany do użytku. Szacunkowy koszt to ok. 150 mln zł.
Żeglarskie zaplecze Gdyni
Przy nabrzeżu Beniowskiego ma powstać nowoczesny kompleks, który ma być profesjonalnym zapleczem dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych. Mają tam powstać powierzchnie biurowe dedykowane do obsługi portu jachtowego, sale szkoleniowe, zaplecze sanitarne o wysokim standardzie. Dzięki bezpośredniemu dostępowi od strony nabrzeża, poszczególne kluby żeglarskie będą mogły prowadzić swoją działalność statutową.
Na terenie położonym wzdłuż pierzei alei Jana Pawła II będącej naturalnym przedłużeniem prestiżowego Skweru Kościuszki ma powstać budynek z przeznaczeniem na biura, usługi, handel, gastronomię. W planowanym tu też hotelu ma powstać około 200 klimatyzowanych pokoi, każdy z widokiem na morze. W obiekcie ma być też profesjonalne centrum fitness z częścią spa.
W stylu modernistycznej Gdyni
Cały projekt nawiązuje do modernistycznej zabudowy Gdyni. Konkurs na koncepcję architektoniczną zabudowy wygrało Studio Kwadrat, które też przygotuje projekt budowlany. Dachy wszystkich budynków będą płaskie, mają na nich powstać tarasy widokowe, przynależne do części hotelowych, biurowych bądź gastronomicznych. Obiekt będzie miał duże przeszklenia, zarówno od strony morza jak również alei Jana Pawła II.
Łączna powierzchnia zabudowy ma wynieść ponad 9,2 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa ok. 32 tys. m kw. Obiekty mają mieć wysokość 18 metrów.
W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany teren o powierzchni ok. 0,6 ha, w tym ok. 0,2 ha zostanie przeznaczone na miejsca parkingowe i place manewrowe zlokalizowane od strony mariny.
Gdynia z większymi szansami na organizację żeglarskich mistrzostw świata w 2018 roku
Jest to inwestycja komercyjna Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ), który do realizacji projektu powołał spółkę Nowa Marina Gdynia SA. Obiekty powstaną na gruntach, które są w wieczystym użytkowaniu PZŻ.
Zarówno władze miasta, jak i PZŻ liczą, że planowane nowoczesne zaplecze mariny zwiększy szanse Gdyni na organizację żeglarskich mistrzostw świata w 2018 roku, o co miasto zamierza się ubiegać. Gdynia dwukrotnie starała się już o organizację tej imprezy, ale ze względu na brak profesjonalnego zaplecza jej oferta była odrzucana.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/i / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: gdynia.pl