"Nie o chlebie przeżyje zimę ptak w mieście" - pod takim hasłem w Gdańsku ruszyły "kaczkomaty". W18 miejscach w pobliżu zbiorników wodnych pojawiły się budki z darmową karmą dla ptaków.
Przy miejskich zbiornikach retencyjnych w Gdańsku stanęły "kaczkomaty". To drewniane zasobniki, z których mieszkańcy mogą za darmo pobierać torebki, w których umieszczono specjalną karmę dla ptactwa wodnego. Na "kaczkomatach" umieszczono też specjalne tablice informacyjne. Dzięki temu każdy może dokarmiać ptaki podczas zimowych spacerów. Po co to wszystko?
- Systematyczne karmienie ptaków chlebem jest szkodliwe dla ich zdrowia. Dzięki temu projektowi mieszkańcy Gdańska wybierający się na spacer nad któryś z 17 zbiorników wodnych, będą mieli możliwość karmienia ptactwa wodnego pełnowartościową karmą. To zdrowa alternatywa dla popularnego, ale szkodliwego dla zwierząt chleba - informuje Zarząd Dróg i Zielni w Gdańsku.
Niestety, chleb jest wyjątkowo niezdrowy dla ptaków, a porzucony w wodzie, gnije i powoduje nadmierny rozkwit glonów. Te z kolei pochłaniają tlen, a nawet wydzielają toksyny, które szkodliwie działają na ryby.
Jak dokarmiać ptaki zimą?
Ptaki należy dokarmiać tylko podczas mrozów czy pojawienia się śniegu, regularnie i aż do nastania odwilży. Jeśli już rozpoczniemy dokarmianie, to nie należy go zaprzestawać. Dlaczego? Ptaki szybko przyzwyczajają się, że dostają pokarm ciągle w tym samym miejscu i na niego czekają. Brak nowej porcji może skończyć się dla nich tragicznie. Podawać trzeba naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika. Na nie chętnie skuszą się sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, gołębie, kawki, gawrony. Dla kosów i kwiczołów warto nadziać jabłka na pobliskie krzaki. Gołębie i ptaki krukowate, np. wrony, gawrony, kawki, można dokarmiać pszenicą i kaszą - z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej. Krukowate chętnie sięgną też po orzechy włoskie. Łabędziom i kaczkom należy wysypywać na brzegu ziarna zbóż, np. pszenicy, mielonej kukurydzy, specjalne granulaty dla ptaków wodnych, surowe lub gotowane drobno pokrojone warzywa, a także płatki zbożowe, oby nie kukurydziane z dodatkiem cukru.
Nie jedzą tego, co my
Nie wolno dokarmiać ptaków resztkami naszego - ludzkiego jedzenia. Chleb lub słone, doprawione dania mogą ptakom zaszkodzić. Na uszkodzenia układu pokarmowego narażamy ptaki, podając im spleśniały, zepsuty, mokry i zmarznięty pokarm. Karma powinna być podawana w małych ilościach, w czystych miejscach. Niezjedzone i zalegające resztki należy usuwać. Gnijąc, mogą stać się siedliskiem bakterii. Ptasiego pokarmu nie powinno się wyrzucać na ziemię. Najlepiej wykorzystać do tego karmnik, który można przygotować z doniczek lub plastikowych butelek. Idealny karmik będzie miał wysuwaną podłogę umożliwiającą łatwe czyszczenie. Daszek, który ochroni pokarm przed zmoknięciem. Powinien być ustawiony w zacisznym miejscu i tak, aby nie dostały się do niego drapieżniki, jednak z daleka od przeszklonych werand lub tarasów, o które ptaki mogłyby się rozbijać. Najlepszym naturalnym karmnikiem dla ptaków są drzewa i krzewy owocowe, dlatego część z nich warto pozostawić, robiąc przydomowe porządki. Należy też pamiętać o wystawieniu ptakom świeżej, czystej wody. W mieście trudno im taką znaleźć, a jest im potrzebna do zaspokojenia pragnienia i czyszczenia upierzenia.
Kaczkomaty będą w 18 miejscach: - w Parku Oliwskim, - w Parku Przymorze, - przy zbiorniku Wileńska, - przy zbiorniku Srebrniki, - przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej, - przy zbiorniku Augustowska, - przy zbiorniku Świętokrzyska I, - przy zbiorniku Świętokrzyska II, - przy zbiorniku Jeleniogórska, - przy zbiorniku Madalińskiego, - w Parku Oruńskim, - przy zbiorniku Platynowa - w Parku Chirona, - w Parku Regana (dwa dystrybutory), - na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory), - przy zbiorniku Spacerowa. ZDiZ Gdańsk
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: ZDiZ | Karol Stańczak