Obok nosorożca białego czy hipopotama nilowego na gdańskim wydziale biologii będzie można podziwiać szkielet płetwala zwyczajnego zwanego finwalem. Eksponat dotarł do Gdańska z Muzeum Morza w Stralsundzie.
Szkielet przyjechał we wtorek przed południem. Niemiecka placówka wypożycza go uczeni na 10 lat. Teraz naukowcy z uniwersytetu rozpoczną prace związane z montażem szkieletu.
- Pierwszym etapem montażu eksponatu będzie ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni i oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana. Prace powinny się skończyć pod koniec kwietnia – poinformowała Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Okaz dołączy do zbiorów wystawy szkieletów dużych ssaków na wydziale biologii. Znajduje się w niej już 7 szkieletów: żyrafa Rotschilda, nosorożec biały, hipopotam nilowy, likaon i oryks szablorogi, a także żubr i słoń indyjski, z którego zachowała się jedynie czaszka.
- Jestem przekonany, że szkielet wieloryba zrobi ogromne wrażenie, co jednocześnie przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków. Już w maju będzie można go zobaczyć już na wystawie - mówi prof. UG, dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody.
Finwal jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi
Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych występujących we wszystkich oceanach. Jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi, po płetwalu błękitnym, a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton lub nawet 100 ton. Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach po 6-8 osobników.
Zobacz jak wyglądała akcja wyciągania wieloryba na Helu:
Drapieżne stawonogi czy ryby z jeziora Malawi
Na Wydziale Biologii UG można zobaczyć jeszcze wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Od stycznia 2016 roku można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce oraz jedno z największych akwariów siedliskowych w Polsce. Od stycznia otwarto również imponujące akwarium, które mieści nawet 7 tys. litrów. Wyróżnia je to, że odzwierciedla środowisko afrykańskiego jeziora Malawi, które od 1984 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W uczelnianym akwarium "zamieszkało" już 360 kolorowych ryb pielęgnicowatych, które są przedstawicielami 15 gatunków.
- Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego. Ekspozycja stała cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców Trójmiasta – ocenia prof. UG, dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze