Grzegorz Braun, Piotr Walentynowicz i Andrzej Kania zapowiedzieli swój start w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska. Swoją kandydaturę wcześniej zgłosiła także p.o. prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Kandydaci nie są jeszcze oficjalnie zarejestrowani. Muszą najpierw zebrać po trzy tysiące podpisów mieszkańców. Listę poparcia trzeba dostarczyć do 6 lutego. Wybory odbędą się 3 marca.
Piotr Walentynowicz, wnuk działaczki "Solidarności"Anny Walentynowicz o swojej decyzji poinformował na jednym z portali społecznościowych. Napisał, że w piątek powstał Komitet Wyborczy Wyborców "Gdańsk dla mieszkańców", który zgłosi jego kandydaturę.
"Kandydatura Aleksandry Dulkiewicz jako dotychczasowej zastępczyni prezydenta jest w pewien sposób naturalna. Myślę jednak, iż nie jest najlepszym rozwiązaniem by wybory – przeprowadzane nawet w tak tragicznych okolicznościach – odbywały się na zasadzie mianowania i obietnicy realizacji testamentu politycznego, przy "zawieszeniu" mechanizmów demokratycznych, takich jak możliwość wyboru" - napisał.
W wyborach na prezydenta Gdańska będzie także startował reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun, który w 2015 roku był kandydatem na prezydenta Polski. Braun swoją decyzję ogłosił w piątek w telewizji internetowej wRealu24.
O fotel prezydenta zamierza się starać także Andrzej Kania z partii Alternatywa Społeczna Gdańsk. O decyzji poinformował na portalu społecznościowym.
22 stycznia swoją kandydaturę zgłosiła Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska. Poinformowała, że do wyborów pójdzie jako kandydatka stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska". Podczas wtorkowej konferencji Dulkiewicz zaznaczyła, że przez 13 lat współpracowała z zamordowanym Pawłem Adamowiczem.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że nie wystawi własnego kandydata w wyborach w Gdańsku. Z kolei Platforma Obywatelska i Nowoczesna poparły kandydaturę Dulkiewicz.
Wybory w marcu
Wybory w Gdańsku odbędą się 3 marca 2019 roku. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Załącznik do rozporządzenia zawiera kalendarz wyborczy. Przesądza on między innymi o tym, że:
do 29 stycznia będzie można zgłosić kandydatów do miejskiej komisji wyborczej;
do 6 lutego do godz. 24.00 będzie można zgłaszać kandydatów na prezydenta miasta;
od 18 lutego będzie możliwe nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze;
do 26 lutego będzie można składać wnioski o dopisanie wyborców do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta;
1 marca o godzinie 24.00 zakończy się kampania wyborcza.
Wcześniejsze wybory są konieczne ze względu na wygaśnięcie mandatu zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia. Komisarzem i pełniącą obowiązki prezydent miasta została po śmierci Adamowicza jego zastępczyni, Aleksandra Dulkiewicz.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK/gp / Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock