Kupiła na internetowej aukcji papieską pieczęć? Policja przejęła "bullę"

Bulla jest bezcennym zabytkiem archeologicznym
Bulla jest bezcennym zabytkiem archeologicznym
Źródło: KWP Gdańsk

Fragment kilkusetletniej pieczęci pochodzącej najprawdopodobniej z papieskiej bulli odzyskali policjanci. Obiekt został wystawiony na internetowej aukcji, a kupiła go mieszkanka Gdańska. Teraz przedmiot zbadają specjaliści z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Na trop papieskiej bulli, która może okazać się cennym zabytkiem, natrafili policjanci z Podlasia. To oni wypatrzyli ją na aukcji internetowej i – podejrzewając, że może pochodzić z nielegalnego źródła - zawiadomili kolegów z Gdańska, dokąd obiekt został sprzedany za 150 zł.

Kryminalni z gdańskiej komendy wojewódzkiej znaleźli nabywczynię: 38-letnią mieszkankę Gdańska i odzyskali fragment pieczęci.

-Wstępnie ustalono, że ślady na przedmiocie wskazują na jego przebywanie w ziemi co oznacza, że najprawdopodobniej jest zabytkiem architektonicznym zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i stanowi własność Skarbu Państwa – poinformowała policja.

Zbadają przedmiot

Już wiadomo, że znalezisko zostanie przekazane do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który je zbada. Jeśli specjaliści orzekną, że zabezpieczony przedmiot jest faktycznie cennym zabytkiem, sprzedawca i kupujący, mogą odpowiedzieć za paserstwo. Jak podaje policja, za popełnienie takiego przestępstwa, w przypadku obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury, grozi kara do 10 lat więzienia.

Odzyskany fragment bulli może pochodzić z XV wieku, a został wykonany najprawdopodobniej z ołowiu.

- Widnieje na nim, jak sądzę, wizerunek św. Piotra – powiedział Maciej Stęplewski z zespołu prasowego pomorskiej policji. Jak dodał, jeśli jego przypuszczenia są słuszne, to na drugiej połowie przedmiotu powinien znajdować się wizerunek św. Pawła.

Pieczęć z papieskich dokumentów

Pochodzące z łaciny słowo "bulla" oznacza niewielki okrągły przedmiot. Słowem tym określało się m.in. okrągłe metalowe płytki, na których odciskano pieczęcie, a które były następnie przymocowywane sznurkiem do ważnych dokumentów papieskich (w celu ich uwierzytelnienia).

Z jednej strony pieczęci odciskano wizerunki św. Piotra oraz św. Pawła, a z drugiej – imię papieża. Z czasem "bullą" zaczęto nazywać także same dokumenty papieskie.

Policja odzyskała prawdopodobnie fragment papieskiej bulli
Policja odzyskała prawdopodobnie fragment papieskiej bulli
Źródło: KWP Gdańsk

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/ws / Źródło: PAP

Czytaj także: