Po marcowej decyzji Rady Miasta Gdańska o zmianie nazwy skweru ks. Henryka Jankowskiego, radni wybrali nową nazwę - Gyddanyzc. Radni podjęli uchwałę niejednogłośnie. Nową nazwę zaproponował jeszcze w marcu prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska.
Siódmego marca Rada Miasta Gdańska zadecydowała o odebraniu tytułu honorowego obywatela miasta nadanego ks. Henrykowi Jankowskiemu w 2000 roku. Radni zdecydowali także o zmianie nazwy skweru, na którym stał pomnik duchownego i jego usunięciu.
Nową nazwę skweru zaproponował prof. Andrzej Januszajtis.
- Skwer nie powinien mieć nazwy. Gdyby jednak to było konieczne, to wtedy taką nieśmiałą propozycję rzuciłem, żeby była to nazwa nieosobowa. Skwer Gyddanyzc - mówił jeszcze w marcu.
Na czwartkowej sesji Rady Miasta za nową nazwą skweru "Gyddanyzc" było 19 radnych, przeciw pięciu, a siedmiu się wstrzymało.
Decyzja Rady Miasta Gdańska jest związana z opublikowanym w grudniu 2018 roku reportażem. W "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano tekst "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich. Publikacja wywołała falę protestów przeciwko czczeniu pamięci duchownego.
"Już tysiąc lat temu Gdańsk był miastem"
Łacińska nazwa "Gyddanyzc" pojawiła się w średniowiecznym utworze "Żywot pierwszy św. Wojciecha", który powstał po śmierci biskupa w 997 roku.
- Tam jest mowa o tym, że święty przybywa najpierw do miasta Gdańska, zapisane po łacinie "urbs", czyli "miasto" i "Gyddanyzc" - tłumaczy profesor. - To była pierwsza wzmianka o istnieniu Gdańska, w dodatku z określeniem "urbs", czyli tysiąc lat temu Gdańsk był już miastem, a nie wioską - zaznacza.
Jak mówi, jego zdaniem taka nazwa będzie łączyć. - Nie narusza historii, ona wzbogaca historię - tłumaczy.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Herzog August Bibliothek Wolfenbüttel