Flagowa jednostka gdyńskiej Akademii Morskiej – żaglowiec szkoleniowy Dar Młodzieży przeszedł remont i przebudowę wnętrz – głównie kajut przeznaczonych dla 120 adeptów żeglarstwa. Prace kosztowały prawie trzy miliony złotych.
W ramach prac kubryki (studenckie kajuty- red.) przeszły pierwszy po 33 latach eksploatacji, całkowity remont i przebudowę. - Przewinęło się przez nie od 1982 roku prawie 19 tysięcy studentów akademii morskich, uczniów średnich szkół morskich i żeglarzy - mówi Aleksander Gosk z Działu Armatorskiego Akademii Morskiej w Gdyni.
Remont rozpoczął się całkowitym demontażem dotychczasowego wyposażenia kajut i konserwacją kadłuba. Następnie przeprowadzono gruntowną modernizację instalacji elektrycznej, oświetleniowej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej.
Kosztował prawie 3 mln zł
W czasie trwających około dwóch miesięcy prac zmieniono też sam układ kubryków: w miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych, powstało dwanaście kubryków 10-osobowych. We wnętrzach pomieszczeń zainstalowano nowe piętrowe koje i nowe szafki dla studentów. Wymienione zostały także wszystkie wykładziny i drzwi oraz większość bulajów.
Wnętrza przystosowano też do współczesnych potrzeb. Jak poinformował Gosk, znacznie zwiększona została liczba gniazdek elektrycznych tak, by studenci nie mieli problemu z korzystaniem z laptopów czy telefonów komórkowy. Koje wyposażone zostały także w oświetlenie do czytania.
Prace remontowe i modernizacja kubryków kosztowały 2,9 mln zł. Fundusze pochodziły z państwowej dotacji a także ze środków własnych Akademii Morskiej.
Sprawdzono maszty, śruby, kadłub
Remont wykonała gdyńska Stocznia Remontowa "Nauta". Ta sama stocznia wygrała też przetarg na przeprowadzenie tzw. remontu klasowego, który „Dar Młodzieży” przechodzi co pięć lat.
- Statek w doku przeszedł pełny przegląd. Sprawdzono i zakonserwowano m.in. maszyny, śruba i wały a także kadłub – również w części poniżej linii wodnej. Kontrole przeszły także maszty – powiedział Gosk.
Od ponad 30 lat służy jako żaglowiec szkolny
"Dar Młodzieży" (109 m długości, 14 metrów szerokości, 26 żagli o powierzchni 3015 metrów kwadratowych) to trzymasztowa fregata, która służy jako żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. Jednostka zastąpiła wycofany ze służby w 1982 roku "Dar Pomorza".
"Dar Młodzieży" zbudowano w Stoczni Gdańskiej, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 roku. Niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 "Dar Młodzieży" okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.
202 podróże, 6,5 tysiąca dni w morzu, 545,5 tysiąca mil morskich
W ciągu 33 lat służby, w latach 1982-2015, "Dar Młodzieży" odbył w sumie 202 podróże: podczas prawie 6,5 tysiąca dni w morzu przepłynął prawie 545,5 tysiąca mil morskich i 681 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się blisko 19 tysięcy uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych, żeglarzy oraz pasjonatów żagli.
Spór o żaglowiec
Przed kilkoma laty jednostka była przedmiotem sporu pomiędzy Skarbem Państwa a Akademią Morską w Gdyni. Ten pierwszy figurował w rejestrze okrętowym (to swoista księga wieczysta dla statków) jako właściciel żaglowca, Akademia z kolei użytkowała jednostkę od 1982 roku. Spór został zakończony ugodą: właścicielem, zarządcą i armatorem żaglowca została ostatecznie Akademia Morska. Zgodnie z umową uczelnia ma też - dla celów morskiego szkolenia młodzieży szkolnej i akademickiej - udostępniać jednostkę m.in. Akademii Morskiej w Szczecinie.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24