"Bałtyk spłatał nam figla". Odbudowują plażę i ratują pomosty na cyplu helskim

Sztucznie zasilają plażę w Helu
Sztucznie zasilają plażę w Helu
Źródło: Marek Dykta | UM Hel

Zniszczył je wzburzony Bałtyk, Urząd Morski stara się je naprawić. W Helu trwa zabezpieczanie podmytych pomostów i odbudowa plaży. Operacja wymaga kilku dni. Kładki na razie są zamknięte dla turystów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ponownie będzie można z nich korzystać już w styczniu.

Gwałtowne sztormy podmyły pomosty spacerowe w Helu. Na miejscu nie widać większych zniszczeń, ale konstrukcja została naruszona i może być zagrożona. Dlatego, żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, pomosty zostały zamknięte dla spacerowiczów.

- To odcinek, który jest szczególnie narażony na duże falowanie i silny wiatr. Bałtyk spłatał nam figla, ale poradzimy sobie z tym - mówi Marek Dykta z Urzędy Miasta w Helu.

Podsypują je piaskiem

Od kilku dni trwają już prace, które mają zabezpieczyć podmyte pale. Do tej pory ułożono kilkaset ochronnych worków wypełnionych piaskiem.

A teraz zaczyna się odbudowa istniejących w tym miejscu wcześniej plaż i wydm.

- Prace polegają na usypaniu około 20 tys. m sześc. piasku pobranego z dna morskiego. Specjalistyczny statek-pogłębiarka zasysa urobek z dna morskiego do ładowni. Następnie przepływa w miejsce w pobliżu cypla i tam podłącza się do ułożonego rurociągu, przez który następuje wypompowanie mieszaniny piasku i wody na brzeg - opowiada Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor techniczny Urzędu Morskiego w Gdyni.

Dzięki temu być może kładki zostaną ponownie udostępnione jeszcze w styczniu.

Remont wiosną

Urzędnicy planowali przeprowadzić kompleksowe naprawy po zimie, ale już teraz koszt sztucznego zasilania piaskiem będzie wynosił 700 tys. zł. - W przyszłym roku planujemy większy remont i tam będziemy mówić już o zupełnie innych kosztach - podkreśla.

Helski magistrat podkreśla, że pomosty są jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w Helu. - Turyści bardzo chętnie korzystają z tych pomostów. Latem trudno tam czasem przejść - dodaje Dykta.

Zobacz jak jesienno-zimowe sztormy podmyły pale:

Sztormy podmyły pomosty na półwyspie

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: