Bałtyk na plaży odsłonił róg tura

Róg tura, który znalazła Mirosława Urbanowicz trafił do muzeum
Róg tura, który znalazła Mirosława Urbanowicz trafił do muzeum
Źródło: Muzeum Ziemi Kamieńskiej

Ma prawie pół metra i waży 3,5 kilograma. Na plaży w Łukęcinie, woj. zachodniopomorskie morze odkryło możdżeń tura. "Pamiątkę" po tym gigancie znalazła pani Mirosława, która spacerowała po plaży.

Muzeum Ziemi Kamieńskiej może się pochwalić nowym eksponatem. A to za sprawą Mirosławy Urbanowicz, która spacerowała po plaży w Łukęcinie i natknęła się na przedmiot przypominający róg. Kobieta przyniosła go do muzeum, a niecodziennym znaleziskiem zajęli się naukowcy.

Szybko okazało się, że to nie róg a możdżeń (to z niego wyrasta róg - red) tura. - Oprócz tego zachował się fragment czaszki. Jest to niezwykle interesujące, bo takie zdarzają się rzadko. W dodatku, jak wiemy, tury występowały w całej Europie, ale wyginęły w XVII w. Moim zdaniem ten róg należał do naszego rodzimego tura - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Ziemi Kamieńskiej.

Możdżeń ma 45 cm długości, a waży 3,5 kg. Skąd się tutaj wziął? Możliwe, że tur padł w pobliżu klifu. Ten podmywało później morze i tak możdżeń znalazł się w wodzie. - Jest zachowany w dobrym stanie, ale na jego powierzchni są mocne wyświecenia, które świadczą o tym, że długo był narażony na działanie erozji wodnej - dodaje Kurka.

Wyginęły w XVII w.

Najstarsze wizerunki turów spotykamy na ścianach jaskiń, m.in. na słynnych malowidłach z Lascaux, powstałych około 17 tys. lat temu, w tzw. środkowym magdalenionie. Ostatni przedstawiciel tura padł śmiercią naturalną w XVII wieku na terenie Mazowsza. Stało w 1627 roku.

13 października 2006 roku zainaugurowała działalność Polska Fundacja Odtworzenia Tura.

Na ziemiach dzisiejszej Polski żyły tez inne ogromne zwierzęta, m.in. mamuty i nosorożce:

Kolejny cios mamuta znaleziony w Wodzisławiu Śl.

Kolejny cios mamuta znaleziony w Wodzisławiu Śl.

Niemal kompletny szkielet nosorożca znaleziony na budowie drogi S3

Niemal kompletny szkielet nosorożca znaleziony na budowie drogi S3

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: