Ponad 300 tys. kibiców odwiedziło Gdańsk podczas Euro2012. Na lotnisku w Rębiechowie wylądowały 362 samoloty z kibicami, ze Starego Miasta wywieziono 350 ton śmieci, a w strefie kibica wypito 106 tys. litrów piwa. Prezydent Gdańska wstępnie podsumował Euro w Gdańsku.
- Jesteśmy zadowoleni z Euro, wszystko się wspaniale udało - mówi zadowolony Paweł Adamowicz, rezydent Gdańska. - Nie robiliśmy bilansu ile zarobiliśmy, ale naszym niewątpliwym sukcesem jest infrastruktura, która pozostała i darmowa promocja miasta na ogromną skalę - dodaje.
Czas przed i po Euro
Adamowicz zwraca również uwagę, że efektem Euro, oprócz zwiększonej liczby turystów czy inwestycji w przyszłości, jest wielki kapitał ludzki, społeczny. - Gdańszczanie częściej się do siebie uśmiechają, są bardziej otwarci, miasto postrzegane jest jako nowoczesne, jest bardziej znane w Europie i ten kapitał będzie pracował na przyszłość - podkreślił.
Wyjechało wszystko co miało kółka
- Podczas Euro w trasę wyjechało wszystko, co miało kółka, a ludzie pracowali tyle, ile trzeba, bo wiedzieli dla jakiej sprawy pracują – tłumaczy z kolei Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. Tramwaje i autobusy kontraktowane przez ZTM pokonały odległość odpowiadającą podwójnej długości równika. W jeden dzień meczowy komunikacja miejska przewoziła dodatkowo 150 tys. pasażerów, w tym tramwaje - 100 tys. pasażerów (z tego ok. 34 tys. tylko na i ze stadionu), a autobusy - ok. 50 tysięcy. Oblężenie lotniska Od 4 do 24 czerwca do Gdańska przyleciały 362 samoloty związane z Euro, które przywiozły prawie 10 tys. pasażerów. W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, zanotowano ok. 80 proc. wzrost liczby operacji lotniczych.
106 tys. litrów piwa na strefie kibica
Jak dotychczas w trakcie Euro przez gdańską Strefę Kibica, która będzie działać na Placu Zebrań Ludowych do 2 lipca, przewinęło się ok. 320 tysięcy ludzi. Zjedzono 21 ton potraw i wypito 106 tysięcy litrów piwa. Najwięcej, bo 40 tysięcy kibiców, znalazło się w strefie w dniu, gdy mecz grały reprezentacje Polski i Czech. 350 ton śmieci
W sumie od 10 czerwca, kiedy to w Gdańsku odbył się pierwszy mecz, z terenu całego miasta wywieziono 350 ton śmieci, z tego aż 250 ton pochodziło z samego Głównego Miasta, gdzie bawili się fani futbolu.
W nagrodę - Dzień otwarty stadionu
W ramach podziękowania wszystkim, którzy brali w organizacji gdańskiej części turnieju, ale też mieszkańcom Gdańska, miejscowy samorząd postanowił zorganizować 15 lipca na PGE Arenie, dzień otwarty stadionu.
Autor: aja/par / Źródło: PAP/ TVN24