Ukraina

Ukraina

Ponad 100 dziennikarzy protestowało w poniedziałek w Kijowie przeciwko bezczynności ukraińskiej milicji, która dotychczas nie zatrzymała sprawców pobicia dwójki ich kolegów, relacjonujących sobotnie demonstracje opozycji i zwolenników władz.

Komisja Europejska zwróciła się w środę do krajów UE o mandat na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, jeśli kraj ten spełni postawione mu przez Unię warunki. KE podkreśla w komunikacie, że jest to krok techniczny, który nie przesądza późniejszej decyzji politycznej o podpisaniu umowy.

"Pierwszym zwycięstwem" córka byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Jewhenija, nazwała orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. jej matki. Sędziowie uznali aresztowanie opozycjonistki za bezprawne. Córka uważa orzeczenie za podstawę do uwolnienia matki.

Przeciwko upolitycznianiu historii wypowiedziało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w reakcji na przygotowywaną w Sejmie RP uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.

Rządowa "Rosijskaja Gazieta" i uważana za odzwierciedlającą poglądy MSZ Rosji "Niezawisimaja Gazieta" oceniają, że projekt uchwały Sejmu ws. rocznicy rzezi wołyńskiej wywołał emocje na Ukrainie i może skutkować zaognieniem relacji ukraińsko-polskich.

Ukraińska opozycja zakończyła rozpoczętą na początku kwietnia blokadę parlamentu. Deputowani powrócili do pracy, by uchwalić ustawy, niezbędne do podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską.

Ułaskawienie Julii Tymoszenko jest na razie niemożliwe - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Jego zdaniem najpierw muszą się skończyć postępowania sądowe toczące się wobec skazanej już na siedem lat więzienia byłej premier.

Mieszkańcy Ukrainy walczą z podtopieniami. Zalanych zostało już prawie sto domów na północy i 68 na zachodzie kraju. W obwodzie kijowskim prace przy wypompowywaniu wody trwają dzień i noc, ale w niektórych miejscowościach jej poziom ciągle rośnie.

- Julia Tymoszenko nie wyczerpała jeszcze wszystkich możliwości obrony, więc na mówienie o jej ułaskawieniu przez prezydenta jest za wcześnie - oświadczyła ukraińska Rzecznik Praw Człowieka, Wałerija Łutkowska. Była premier Ukrainy odsiaduje karę siedmiu lat więzienia w kolonii karnej w Charkowie.

Ułaskawiony przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza opozycjonista Jurij Łucenko podziękował unijnemu ambasadorowi w Kijowie Janowi Tombińskiemu za wysiłki podejmowane przez UE na rzecz uwolnienia go z więzienia.

Ułaskawienie byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki jest zasługą m.in. misji byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa - ocenił w niedzielę szef PE Martin Schulz.