burza

burza

Lokalne komórki burzowe pojawiły się na południu Polski. Zagrzmiało w województwie małopolskim. Burze przesuwają się na północny zachód.

Nad Bostonem w stanie Massachusetts (USA) przeszła nawałnica, uszkadzając w kilku miejscach sieci energetyczne. W czasie burzy dwie starsze kobiety zostały trafione przez piorun i w stanie krytycznym przewiezione do szpitala. Jeden z mieszkańców cierpliwie fotografował całe zjawisko i z "upolowanych" ujęć złożył trwający kilkadziesiąt sekund film. Efekt jest oszałamiający.

W okolicach Rzymu pierwszego dnia września przeszła potężna nawałnica. Mieszkańcy zmagali się z ulewnym deszczem i silnymi porywami wiatru. Utworzyła się też trąba powietrzna. Po przejściu żywiołu krajobraz zmienił się nie do poznania. Oberwane konary drzew zniszczyły samochody, a silny wiatr uszkodził zabytki.

Gwałtowne nawałnice przetoczyły się nad północno-wschodnią częścią USA. Piorun zranił trzy osoby. Na ulicach pojawiły się podtopienia, dlatego wielu mieszkańców musiało uciekać ze swoich samochodów. Niesamowity pokaz błyskawic i piorunów zachwycił wielu łowców burz. Jednemu z nich udało się nawet uchwycić moment uderzenia pioruna w rzekę Hudson.

Nad Polską pojawiły się burze, grzmi między innymi w województwie mazowieckim. Chmury burzowe wędrują na południowy wschód naszego kraju. Burza jest już nad warszawskim Tarchominem z gradem i silnymi porywami wiatru do 90 km/h.

Front atmosferyczny nad Polską wschodnią niosący burze wygasa. Jak informuje synoptyk Arleta Unton-Pyziołek grzmi nad województwem wielkopolskim. Obrazy satelitarne wskazują również pojedyncze komórki burzowe w woj. kujawsko-pomorskim i na Dolnym Śląsku. Opady deszczu wynoszą do 20 l/mkw, a wiatr w porywach osiąga do 80 km/h.