Białoruś

Białoruś

Od kilku miesięcy atakowało bydło na wschodniej Białorusi. W końcu kołchoźnikom udało się je zabić. Początkowo nikt jednak nie był w stanie powiedzieć, co to za zwierzę. Zdjęcie "mutanta" trafiło na czołówki białoruskich mediów.

Funkcjonariusz białoruskich służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych, został zatrzymany na Białorusi - poinformował prezydent Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez agencję Interfax-Zapad. Łukaszenka komentował sprawę Edwarda Snowdena, którego określił "zdrajcą".

Gwałtowna ulewa spowodowała w sobotę przerwę w kursowaniu linii trolejbusowych na niektórych odcinkach tras w stolicy Białorusi. W ciągu godziny spadła ponad połowa miesięcznej normy opadów - informuje państwowa agencja BiełTA.

Na Białorusi wybuchła afera z udziałem uczestniczek wyborów Miss Mińska. Tamtejsze media i blogerzy domagają się odebrania tytułów kilku dziewczynom po tym, jak w internecie dokopano się do ich zdjęć. Niektóre z nich pozowały topless i oferowały swoje usługi jako striptizerki.

Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew. Będą tam stacjonować myśliwce Su-27SM3. Wcześniej jako ewentualną lokalizację bazy wymieniano Baranowicze.

Emerytura byłego przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu) niepodległej Białorusi Stanisława Szuszkiewicza wynosi 3200 rubli białoruskich, czyli równowartość 37 centów - informuje niezależna gazeta białoruska "Narodnaja Wola".

Białoruski KGB oskarża go o zdradę i współpracę z CIA, a proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami. 23-letni student Andrej Hajdukau może trafić za kraty nawet na 15 lat. Oskarżony, jak i działacze opozycji, twierdzą, że zarzuty są fałszywe, władzom brak dowodów, a sprawa przypomina procesy z czasów stalinowskich.

Nie tylko bobry są zwierzętami, z którymi Białorusini mają kłopoty. Na południu tego kraju osiedliły się jadowite tarantule, jak poinformował pracownik naukowy ośrodka ds. biosfer Państwowej Akademii Nauk Białorusi Michaił Maksimienkau, cytowany przez agencję BiełTA.

Rosyjska baza lotnicza, której utworzenie na Białorusi zapowiedział we wtorek w Mińsku minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu, powstanie w rejonie Baranowicz, 195 km od granicy z Polską, a stacjonować tam będą samoloty wielozadaniowe Su-30.