Antysemityzm

Antysemityzm

O potrzebie walki z antysemityzmem, wspólnej historii i projektach, szczególnie w dziedzinie nowoczesnych technologii - mówili na wspólnej konferencji prasowej premierzy Polski i Izraela, Beata Szydło i Benjamin Netanjahu. Konferencja odbyła się na zakończenie polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych w Jerozolimie.

Policja zatrzymała mężczyznę, który odtwarzał marsze wojskowe i przemówienia Hitlera z samochodu zaparkowanego pod bramą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald pod Weimarem. Grozi mu kara za posługiwanie się symbolami sprzecznymi z konstytucją. O incydencie poinformowała regionalna telewizja publiczna MDR.

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej, która może doprowadzić do zradykalizowania się nastrojów w innych krajach oznacza, że przetrwanie żydowskich społeczności na kontynencie stanie pod znakiem zapytania - stwierdził jeden z najważniejszych europejskich rabinów. Powiedział on też, że Żydzi na kontynencie boją się nadciągającej - jak sądzą - katastrofy i zniszczenia jednej Europy.

Kilkaset grobów zostało sprofanowanych na cmentarzu żydowskim w miejscowości Saare-Union, we wschodniej Francji - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, potępiając "z największą stanowczością" ten "haniebny czyn".

"Tam są ludzie, którzy tylko czekają na powód do zabijania! Szukają powodu, żeby przekroczyć granice i zająć ziemie, które nie należą do nich. Powinni spie...ać i zająć się swoimi sprawami" - ogłosił Eddie Vedder, wokalista Pearl Jam. I rozpętała się burza. "The Jerusalem Post" nazwał jego słowa "antyizraelską tyradą". Muzyk w odpowiedzi na to zaśpiewał na koncercie "Imagine" Johna Lennona, najsłynniejszy pacyfistyczny manifest w dziejach muzyki.

Burmistrzowie wielu francuskich miast zakazali występów komika Dieudonne M'bali M'bali znanego z antysemickich i rasistowskich wystąpień. M'bala zasłynął też z propagowania prowokacyjnego gestu zwanego "odwróconą swastyką" i negowania Holokaustu.

Podczas rozgrywanego w Dausze Pucharu Świata w pływaniu flaga Izraela zniknęła z telewizyjnych grafik. Flaga została zdjęta również z masztu przed halą, w której rywalizują sportowcy. - To wstyd dla wszystkich zawodników - mówi Yoel Rozbozov, członek Knesetu.

Kneset chce zorganizować w Polsce największą zagraniczną sesję w historii. Styczniowa, 69. rocznica wyzwolenia utworzonego przez Niemców nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, stałaby się dzięki temu rocznicą wyjątkową. Do Polski chce przyjechać ponad połowa izraelskich posłów i szereg ministrów. Będą im towarzyszyć ocaleli z Holokaustu. Wyjątkowe wydarzenie ma symbolicznie spinać tragedię Holokaustu i "zrodzone z jego popiołów" państwo Izrael, oraz zwracać uwagę na "niepokojący wzrost antysemityzmu" w Europie.