Polska i Świat

Polska i Świat

Szansa na kolejne miliony dla ojca Rydzyka. Tym razem na odwierty. Chodzi o dotację przyznaną kilka lat temu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którą cofnął rząd Donalda Tuska. PiS pytań unika, opozycja lawinowo je zadaje i pyta wprost - na ile rat jest rozłożony dług Prawa i Sprawiedliwości wobec redemptorysty.

Bileciki do kontroli - w Krakowie powiedzą kontrolerzy w mundurach. Ma być dostojniej, ale przy okazji widoczniej. Co wcale pracy i kontroli nie musi ułatwić. O czym przekonano się w Warszawie.

Pijak i gwałciciel czy pierwszy polski chrześcijanin, czyli kim był Mieszko Pierwszy. Pytanie jest nie tyle akademickie, co polityczne, bo za życiorys księcia wzięli się senatorowie. I - jak to bywa na Wiejskiej - o to sie pokłócili.

Ludzkie zarodki i modyfikacja. W Wielkiej Brytanii to możliwe. Pierwsze badania mają ruszyć za kilka miesięcy. Tylko w celach naukowych - słyszą przeciwnicy metody i nie dowierzają. Bo obawiają się, że na końcu tej drogi będzie projektowanie ludzi na życzenie.

Liroy za medyczną marihuaną. Poseł z Ruchu Kukiza składa projekt ustawy i tym samym zwraca uwagę na problem dotąd w polskim prawie nie rozwiązany. Medyczna marihuana leczy, ale ciągle budzi kontrowersje. A to oznacza, że o znalezienie poparcia dla ustawy ciągle może być trudno.

Tusk-Cameron - trudne rozmowy. Na linii Bruksela-Londyn jest napięcie, bo ciągle nie ma nowego porozumienia. A tego w relacjach z Unią chce Wielka Brytania. I grozi wyjściem ze wspólnoty. Groźba wyjścia, a wcześniej referendum wisi w powietrzu. Czy będzie zatem Unia bez Londynu?

Najnowsze badania potwierdzają to, co mówiły nasze matki i babcie. Najzdrowsze dla dziecka jest karmienie piersią. Naukowcy idą jeszcze dalej i dorzucają do tego swoje liczby, a z nich wynika: karmienie piersią ratuje życie.

Angela Merkel po sylwestrowych wydarzeniach z migrantami i fali krytyki, jaka na nią spadła, obiera ostry kurs wobec uchodźców i zaostrza przepisy prawa imigracyjnego. Szwecja chce deportować połowę imigrantów, których przyjęła. Jak bardzo zmienia się strategia krajów dotąd otwartych na uchodźców?

Minister Waszczykowski kreśli w Sejmie kierunki polskiej polityki zagranicznej i stawia na Wielką Brytanią, NATO i Rosję. Chce wzmocnić obronność Sojuszu i wznowić rzeczowy dialog z Rosją. Opozycja słucha i pyta, a Grzegorz Schetyna nawet dziękuje w imieniu Radosława Sikorskiego za to, że niektóre kierunki zapoczątkowane przez poprzedni rząd będą kontynuowane.

Krytyka zwyciężyła z daną wcześniej obietnicą. PiS wbrew temu, co zapowiadał, nie odrzucił obywatelskiego projektu o zaprzestaniu finansowania nauczania religii z budżetu w pierwszym czytaniu. Pierwsza batalia zwolenników świeckiej szkoły wygrana. Pytanie, co dalej stanie się z projektem?

Przez ministerstwo kultury pomysł nie przeszedł, PiS nie rezygnuje. Ma chęć, ale nie wie, jak to zrobić. Chodzi o przyznanie 20 mln zł na szkołę ojca Rydzyka. Szef klubu zapowiada, że powinny one pochodzić z resortu Jarosława Gowina, ale ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego twierdzi, że nie ma takiej prawnej możliwości.

W Łodzi nowa propozycja MPK dla mieszkańców. Jeśli zbyt długo czekają na autobus, który mieć opóźnienia, mogą zamówić taksówkę. Koszty mają być zwrócone, ale lista wymagań, które trzeba najpierw spełnić jest całkiem spora.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje. Na wirus zika mogą zachorować nawet 4 miliony osób. Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia.

Pół roku zapowiedzi, setki wywiadów i cała kampania wyborcza oparta na programie 500 plus, żeby usłyszeć od ministerstwa finansów, że pieniędzy może zabraknąć. Co prawda minister Szałamacha z opinii szybko się wycofał, ale wątpliwości, czy pieniędzy wystarczy - pozostają. Komitet Stały Rady Ministrów niepewności w tej kwestii nie ma i program zatwierdza.

W Sejmie głosowanie nad nową ustawą o prokuraturze, wcześniej gorąca debata w komisji i nerwowa wymiana zdań miedzy Krystyną Pawłowicz i posłem PO. Nowa ustawa ma sprawić, że minister sprawiedliwości ponownie będzie też prokuratorem generalnym. Zbigniew Ziobro będzie miał również większe uprawnienia niż za poprzednich rządów PiS.

Poprawka mówiąca o przekazaniu 20 mln złotych uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Taką propozycję przegłosowało na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych Prawo i Sprawiedliwość, ale na całą sytuację błyskwicznie zareagowało Ministerstwo Kultury, które powiedziało: nie ma na to zgody. Gdzie ostatecznie trafią pieniądze i komu miały być zabrane?

Prezydent przychylił się do prośby polityków PiS i spotkał się z nimi w Pałacu Prezydenckim. Opozycja krytykuje Andrzeja Dudę, że ten - pomimo wielu próśb - nie znalazł czasu dla żadnego z opozycyjnych klubów. Materiał z programu "Polska i Świat".

Chociaż ustawa o podatku bankowym ciągle nie weszła w życie, banki już podnoszą opłaty. Robią to zanim podatek bankowy wprowadzany przez PiS wejdzie w życie, gdyż w ustawie zapisano, że podatek nie może wpłynąć na zmianę warunków umowy. Czy wprowadzony podatek naprawdę nie dotknie przeciętnego Polaka? Materiał z programu "Polska i Świat"