Polska i Świat

Polska i Świat

W polskiej polityce kolejna przymiarka do łączenia lewicy. Szef SLD Leszek Miller oferuje połowę miejsc na listach wyborczych dla wszystkich lewicowych formacji politycznych i związków zawodowych. Ale to samo Sojuszowi proponuje najpoważniejszy lewicowy konkurent - Twój Ruch Janusza Palikota, i ofertę Millera na razie odrzuca. Czy zostanie po staremu?

Jeszcze dziś albo jutro rano UEFA ogłosi, co zdecydowała w sprawie odwołania Legii Warszawa od decyzji o walkowerze, który pozbawił polski klub awansu do Ligi Mistrzów. Władze Legii - choć przyznają, że błąd popełnili - kwestionują surowość kary i sami wytykają europejskiej federacji błędy proceduralne. Czy ten prawniczy drybling się opłaci?

Pojechali do Liberii, kiedy już szalał tam wirus Ebola, i byli tam cały miesiąc, codziennie kontaktując się z miejscową ludnością. Taki był ich cel: pomoc i edukacja dzieci. Licealiści z Wrocławia teraz wrócili do kraju i czują się dobrze, ale obóz w którym mieszkali zamknięto po ich wyjeździe, właśnie przez Ebolę. Czy rozsądne było ich tam wysyłać i czy po powrocie ktoś ich przebadał?

To będzie pierwsza taka defilada po siedmioletniej przerwie i pierwsza, w której zobaczymy tak liczny wojskowy sprzęt i pojazdy. Na wzór innych krajów i w sytuacji, gdy o zagrożeniu militarnym w naszym regionie mówi się coraz częściej, polska armia chce pokazać to, co ma najnowszego i najlepszego. Próby trwają.

Rozejm trwał krótko. Niepokorny duchowny po raz kolejny został wezwany do siedziby arcybiskupa Hosera by wytłumaczyć się z kolejnych wypowiedzi. I to kilka dni po tym, jak w duchu przebaczenia i miłosierdzia wraz z rzecznikiem kurii puszczał w niepamięć to, co powiedział na przystanku Woodstock. Jaki tym razem może być wyrok?

Jak daleko jest z PO do PiS? Jeśli prześledzić losy byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w rządzie Tuska, okazuje się, że zaskakująco blisko. A jego opinie, jak choćby ta o warszawskiej tęczy na placu Zbawiciela, każą też zapytać: dlaczego poszedł do Platformy?

Jest pierwsza w Europie ofiara wirusa ebola: 75-letni hiszpański misjonarz, przywieziony w zeszłym tygodniu do Madrytu zmarł w szpitalu. Hiszpan był leczony eksperymentalnym serum. Ten sam lek lekarze stosują jeszcze u dwóch pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Pytanie, czy eksperyment się powiedzie i czy przypadek z Hiszpanii nie podważa skuteczności takich terapii.

Z Rosji na Ukrainę zmierza konwój białych ciężarówek i pojazdów dostawczych. Podobno wiezie pomoc humanitarną na wschód Ukrainy, ale czy rzeczywiście tak jest? Tu pojawiają się wątpliwości. Strona rosyjska podaje, że wysłanie pomocy uzgodniono z Kijowem; Ukraina zaprzecza i mówi, że konwoju nie wpuści, bo Rosji nie ufa.

W wieku 63 lat zmarł wybitny i uwielbiany na całym świecie aktor: Robin Williams. Znaleziono go martwego w domu w północnej Kalifornii, aktor powiesił się. Od lat zmagał się z uzależnieniami, walczył z depresją. Zapamiętamy go z wielu pięknych filmów oraz z tego, że razem z nim śmialiśmy się i płakaliśmy.

Kreml ponownie zabiera głos w sprawie Ukrainy i mówi: Rosja w porozumieniu z Czerwonym Krzyżem wysyła do Ługańska i okolic konwój z pomocą humanitarną, a szczegóły tej operacji są uzgodnione z Kijowem. Ukraina odpowiada: konwój z pomocą tak, ale tylko międzynarodową O różnych wizjach pomocy i o tym, kto w co gra.

O pełnym nerwów powrocie z Egiptu. Przylot  był wyjątkowo pechowy. Turyści z Poznania na powrót do kraju czekali ponad 30 godzin. Polacy narzekają na brak opieki, informacji, spartańskie warunki i chcą złożyć pozew przeciwko organizatorom wycieczki. Kto jakie ma prawa i na co może liczyć?

Duchowny z zakonu Ojców Kapucynów w Zakroczymiu miał od 20 lat wykorzystywać seksualnie dzieci. Swoje ofiary poznawał na rekolekcjach, obozach i podczas spowiedzi. Zakon o wszystkim wiedział, ale nie reagował. Jedyną karą, jaka spotkała duchownego było przeniesienie do innego zakonu.

Intensywne ulewy zatrzymały wielu kierowców. Są zalane ulice, samochody brodzące w wodzie, korki i wiele połamanych drzew. Ucierpiały m.in Kraków, Warszawa  województwo śląskie i na tym prawdopodobnie nie koniec. Synoptycy ostrzegają: będzie padać i to intensywnie. A jak wiemy, wystarczy chwila, by woda zrobiła duże spustoszenie.

Makabryczne wypadki, i to na oczach  dzieci. Do tragedii niemal w tym samym czasie dochodzi w Portugali i w Norwegii. W obu przypadkach rodzice przekraczają  bariery ostrzegające o niebezpieczeństwie i spadają w przepaść. W Portugalii ginie polskie małżeństwo, w Norwegi niemieckie, a dzieci są w szoku, bo w jednej sekundzie - na wakacjach - tracą najbliższych.

Nowa wojna w rejonie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu. W ślad za wczorajszym oświadczeniem prezydenta Baracka Obamy amerykańskie samoloty rozpoczęły bombardowania Iraku, konkretnie pozycji bojowników Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu. Według Amerykanów naloty mają powstrzymać radykalną rebelię oraz katastrofę humanitarną, która grozi chrześcijańskiej mniejszości na północy Iraku.

Czy to jeszcze rzecznik kurii, czy już prawicowy polityk i to nie stroniący od ostrych opinii? Takie pytanie ciśnie się na usta po tym, jak rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki kilka razy zabierał głos w debacie publiczne, i to na tematy, którymi jego diecezja wcale się nie zajmowała. Mówił i o tęczy i o gejach. Po co i za czyją zgodą?

To był lot dla ludzi o mocnych nerwach, choć jak się okazało całkowicie bezpieczny. - Pikowaliśmy w dół, a w maskach nie było tlenu - tak pasażerowie relacjonowali awaryjne lądowanie czarterowego samolotu w locie z wakacji w Turcji. Ale czy był powód do paniki?

Państwowy elementarz dla pierwszoklasistów jest gotowy. Za trzy tygodnie trafi do prawie wszystkich szkół. Bezpłatny dla rodziców elementarz od początku był szeroko komentowany, bo to rząd zlecił jego przygotowanie i wydrukowanie. Było tyle samo pochwał co i krytyki. Czas więc do elementarza zajrzeć.

Ponad 400 podtopionych budynków, zerwane dachy, mosty, połamane drzewa - trwa wielkie sprzątanie i liczenie start po burzach, jakie przeszły nad południem Polski. Rządowe centrum bezpieczeństwa ostrzega przed kolejnymi intensywnymi opadami deszczu. Zagrożone są województwa; świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, małopolskie i śląskie.