Polska i Świat

Polska i Świat

Koniec z technologicznymi oszustwami na Tour de France. Kolarzy maja pilnować kamery termowizyjne. Urządzenia są w stanie wykryć silniczek ukryty w rowerze, nawet gdy ten nie pracuje. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Poruszający raport UNICEF-u o ubóstwie. Liczby przerażają, bo z dokumentu wynika, że do 2030 roku umrze aż 69 milionów dzieci i to poniżej piątego roku życia. Czy przerażające dane obudzą możnych tego świata? Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Euro zaskakuje coraz bardziej, a to oznacza że wszystko może się jeszcze wydarzyć. Również i to, że Polska pokona Portugalię. Mecz już za dwa dni, w kadrze znakomite nastroje. Pozostają najważniejsze pytania: kto zatrzyma Ronaldo i jaki mamy pomysł na przeciwnika? Materiał Programu "Polska i Świat" TVN24.

Niebywała sensacja! Debiutująca Islandia wyrzuciła z Euro 2016 reprezentację Anglii. Przez lata niedościgniony piłkarski wzór, dostał takiego łupnia, że trener odchodzi, a piłkarze w niesławie wracają do domu. Jakby tego było mało, pokonał ich kraj, który - jak mówią komentatorzy - ma więcej wulkanów niż profesjonalnych piłkarzy. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Unia Europejska jest gotowa na Brexit. Unijni przywódcy w Brukseli omawiają scenariusze, chociaż nadal nie wiadomo, kiedy Wielka Brytanii formalnie zgłosi wniosek o  opuszczenie wspólnoty. Napięcie rośnie, ponieważ niektórych dodatkowo kłuje obecność na szczycie brytyjskich eurosceptyków. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Rzecznik Praw Obywatelskich kontra lichwiarze. Adam Bodnar chce zadbać o interesy osób, które nieświadomie podpisały pożyczkę pod zastaw mieszkania. Proponuje: niech notariusz, tak, jak na posiedzeniu sądu, nagrywa swoje rozmowy z klientami i ustalenia, które prowadzą do podpisania aktu notarialnego. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Co wolno wieszać na balkonie? Prezydent Lubina nie zgadza się - jak mówi - na gacie i wywołuje ogólnopolską debatę. W trosce o estetykę do rozmowy włączają się inni, chociaż są i tacy, którzy bardziej niż na widoki, zwracają uwagę na ograniczenie ich wolności. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Szok i niedowierzanie. Po przegranym finale Copa America z reprezentacji Argentyny odchodzi Leo Messi. Gwiazda światowego footballu miał pomóc Argentyńczykom przełamać klątwę - tytułu mistrza nie zdobyli od 23 lat - ale nie tylko nie pomógł, co sam poniósł porażkę - nie strzelając karnego. Materiał z programu "Polska i Świat".

Polska reprezentacja na razie odpoczywa, kibice chwilowo odetchnęli, ale w czwartek znów będą nerwy. Pokonać Portugalię, znaczy zatrzymać Cristiano Ronaldo i trzymać kciuki za głównego naszego strzelca. Przeciwnicy mają podobno sposób na Roberta Lewandowskiego, ale ten ma stalowe nerwy. Dlatego Polacy nie wątpią, że w końcu uda mu się zdobyć bramkę. Materiał z programu "Polska i Świat".

Wielka zmiana w szkolnictwie. MEN zapowiada, że idzie nowe, choć tak naprawdę wraca do starego. Zamiast gimnazjów ma być osiem lat podstawówki i cztery lata liceum. Materiał z programu "Polska i Świat".

Decyzja Brytyjczyków zachwiała spokojem też zwykłych obywateli. Polacy zastanawiają się, czy to pierwszy krok do rozpadu Unii. Nie brakuje też pytań, o to kto pójdzie śladem Wysp i czy może to zachwiać naszym bezpieczeństwem. Jeśli przypomnieć powód, dla których powstała Unia i co ona gwarantuje pytania mogą nie być bezpodstawne. Materiał z programu "Polska i Świat".

Premierowi Wielkiej Brytanii nie w głowie teraz strefa euro. David Cameron chciałby zostać w Unii, dlatego nie zrobi nic, aby rozpocząć proces opuszczania UE. Decyzję zostawia swojemu następcy, który będzie musiał zmierzyć się nie tylko z wynikiem referendum, ale i protestami tych, którzy żądają jego powtórzenia. Materiał z programu "Polska i Świat".

Wielka Brytania pod napięciem, Unia Europejska pod ostrzałem - czyli seria pytań o to, co po Brexicie? Jutro w Brukseli szczyt i wianuszek spotkań. "Wielka szóstka" ma swoje plany, tak jak i Polska, która na polecenie ministra Waszczykowskiego zaprasza do Warszawy szefów dyplomacji. Przyjeżdża niewielu. Co proponuje Polska i inni? Materiał z programu "Polska i Świat".

Przed dużym wyzwaniem stoją Brytyjczycy, bo wyjście z Unii Europejskiej może dla niech oznaczać rozpad Zjednoczonego Królestwa. Nie minął dzień a Szkocja i Irlandia Północna, które nie wyobrażają sobie opuszczenia Unii, już zapowiadają, że szybciej odłączą się od Wielkiej Brytanii niż podzielą los Brytyjczyków.

Już w sobotę Polacy grają kolejny mecz na Euro 2016 - o ćwierćfinał. Szwajcarzy podchodzą do nas z respektem, ale też oba zespoły wiele łączy - mamy podobne barwy narodowe i do tej pory żadna z reprezentacji nie wyszła z grupy na Mistrzostwach Europy.

Unia Europejska do końca wierzyła, że Wielka Brytania pozostanie we wspólnocie. Ale Brytyjczycy zadecydowali inaczej - chcą iść swoją drogą. Proces wychodzenia z UE może jednak trochę potrwać.