Ameryka Wybiera. Wybory prezydenckie 2016

Ameryka Wybiera. Wybory prezydenckie 2016

Bez niespodzianek. Trump wygrał w głosowaniu elektorów

Elektorzy wybrali w poniedziałek Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przypieczętował to późnym popołudniem czasu lokalnego Teksas, gdzie Trump otrzymał jeden z gwarantujących mu zwycięstwo 270 głosów. Nie obyło się bez protestów.

Zignorowali dobre rady Billa? Trwają poszukiwania przyczyn porażki

Decyzja szefa FBI o wznowieniu śledztwa w sprawie maili, niesprawiedliwe traktowanie przez media, niechęć Amerykanów do uczynienia prezydentem USA kobiety - to zdaniem najbliższych współpracowników Hillary Clinton czynniki, które mogły wpłynąć na jej porażkę. Wielu demokratów uważa jednak, jak pisze CNN, że przyczyn powinni upatrywać przede wszystkim we własnych błędach.

"Stracimy dwa lata zanim pan Trump pozna świat"

Wybór kandydata republikanów Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych stanowi zagrożenie dla stosunków Unii Europejskiej z USA - powiedział w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker cytowany przez Reutera.

Przewidział zwycięstwo Trumpa. Przedstawił też inną prognozę: odsuną go od władzy

Politolog z American University w Waszyngtonie, profesor Allan Lichtman, który od 32 lat trafnie przewidział wyniki wszystkich wyborów prezydenckich w USA, a tym roku wskazał na Donalda Trumpa, stwierdził w rozmowie z dziennikiem "The Washington Post", że równie możliwe jest odsunięcie przyszłego prezydenta od władzy przez samych republikanów. Tę prognozę przedstawił również przed wyborami.

"Zespół stresu powyborczego". Amerykanie w panice dzwonią do psychologów

Opróżnij lodówkę, idź na manicure i za wszelką cenę unikaj mediów społecznościowych. Takich rad udzielają amerykańskie media obywatelom w komentarzach po wyborach prezydenckich w USA. Specjaliści mówią nawet o zauważalnym efekcie psychologicznym, który można określić jako zespół stresu powyborczego.

Szwecja martwi się o umowę z USA. Chce zapewnień od Trumpa

Szwecja chciałaby potwierdzenia ze strony prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, że niedawno podpisane porozumienie dwustronne o współpracy obronnej będzie honorowane przez jego administrację, podobnie jak zobowiązania wobec NATO - poinformował w piątek minister obrony Peter Hultqvist.

Przypadkowe spotkanie w lesie. "Mogłam ją przytulić"

"Od wyborów jestem zrozpaczona i pomyślałam, że najlepszym sposobem na relaks będzie zabranie moich dziewczyn na spacer" - napisała w czwartek na Facebooku niejaka Margot Gerster, mieszkanka White Plains w aglomeracji Nowego Jorku. Okazało się, że nie tylko ona wpadła na taki pomysł. Do swojego wpisu dołączyła zdjęcie, na którym pozuje z Hillary Clinton, niedoszłą prezydent Stanów Zjednoczonych.

Herbata i rozmowa o dzieciach. "Melania bardzo polubiła panią O."

Oczy całego świata zwrócone były w czwartek na Baracka Obamę i Donalda Trumpa, którzy po raz pierwszy spotkali się w Białym Domu. W tym samym czasie przy Pennsylvania Avenue odbywało się jednak jeszcze jedno spotkanie: herbatę wypiły razem Michelle Obama i Melania Trump.

Trump zaprosił brytyjską premier do Waszyngtonu

Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaprosił w rozmowie telefonicznej premier Wielkiej Brytanii Theresę May do złożenia wizyty w USA w najbliższym możliwym terminie - poinformowało w czwartek biuro prasowe szefowej brytyjskiego rządu.

Prawa ręka Trumpa: możliwe zarzuty dla Hillary Clinton

Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, który jest jednym z najbliższych doradców prezydenta elekta Donalda Trumpa, nie wykluczył w czwartek postawienia zarzutów Hillary Clinton w związku z rzekomo nieuczciwymi działaniami fundacji charytatywnej Clintonów.