Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych Chińczycy żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek. Raport ten podkreśla również, że jakość życia mieszkańców Chin uległa znacznej poprawie w trzech dekadach. Problemem pozostaje nadal olbrzymia przepaść pomiędzy bogatą i biedną grupą mieszkańców tego kraju.
ONZ podkreśla, że ubóstwo w Chinach znacząco spadło. W roku 1978 około 30 proc. mieszkańców chińskich prowincji żyło na skraju nędzy. Raport podaje, że aktualnie w złej sytuacji materialne znajduje się zaledwie 1,6 proc. mieszkańców chińskich wsi. Zaobserwowano również znaczącą poprawę w wykształceniu Chińczyków co potwierdzają zawarte w raporcie dane dotyczące spadku analfabetyzmu.
Tempo, obszar i rozmiar poprawy jakości życia w Chinach znajdują się w czołówce największych osiągnięć w historii człowieka Raport ONZ o Chinach
Pomimo bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego powiększyła się przepaść pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi mieszkańcami Chin. ONZ podkreśla, że problem ten wymaga szybkiego rozwiązania.
Największe osiągnięcia
Reformy, które przyniosły znaczącą poprawę Chińczycy zawdzięczają byłemu przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej Dengowi Xiaopingowi podkreśla raport. - Tempo, obszar i rozmiar poprawy jakości życia w Chinach znajdują się w czołówce największych osiągnięć w historii człowieka - twierdzi przedstawiciel ONZ w Chinach Khalid Malik - autor raportu.
Nowe problemy
Jednak pojawiły się również nowe problemy, ponieważ nie wszyscy jednakowo czerpią z gwałtownego rozwoju ekonomicznego. Obszary podmiejskie pozostają w tyle za dużymi aglomeracjami, a wschodnie wybrzeże jest bardziej zamożne niż zachodnie regiony wewnątrz kraju. Problemem jest również nierówny podział rządowych pieniędzy. Jak podaje raport, dzieci w wieku szkolnym w okolicy Szanghaju otrzymują dziesięć razy więcej stypendiów od swoich wiejskich rówieśników.
Rejestracja hamuje rozwój
Dużym utrudnieniem w życiu Chińczyków jest obowiązek rejestrowania się tylko w jednym miejscu. Mieszkańcy otrzymują pomoc społeczną w miejscu rejestracji, co stanowi poważne utrudnienie w razie przeprowadzki. Dotyczy to dziesiątek milionów mieszkańców prowincji, którzy przenoszą się do rejonów bardziej zurbanizowanych w poszukiwaniu lepszego życia.
Porównywalnie z Botswaną i Nambią
Jak wynika z raportu, poziom życia w bogatszych częściach Chin w okolicach Pekinu i Szanghaju można porównać do biedniejszych państw Europy takich jak Cypr czy Portugalia. W innych regionach nie jest jednak tak dobrze. Najgorzej jest w prowincji Guizhou, ponieważ poziom życia jej mieszkańców porównywalny jest z krajami trzeciego świata - Botswaną czy Nambią. W rankingu standardu życia prowadzonym przez ONZ, który oparty jest o analizę tak zwanego "wskaźnika rozwoju człowieka" (human development index), Chiny od roku 1990 awansowały z pozycji 101. i zajmują 81. miejsce na świecie.
Są pieniądze na problemy
Władze chińskie rozpoczęły już działania mające na celu sprostanie nowym wyzwaniom przed jakimi stanęły szybko rozwijające się Chiny. Raport ONZ podkreśla, że kraj ma pieniądze by zająć się niektórymi z wymienionych problemów.
Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu