"Życzymy Rosji jak najlepiej, ale z własną konstytucją dojdziemy do ładu bez ich rad"

Wikipedia | YbilykJaceniuk odrzuca presję Rosji

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wypowiedział się w piątek kategorycznie przeciwko federalizacji państwa i zaapelował do Rosji, by nie mieszała się w wewnętrzne sprawy jego kraju. Szef rosyjskiego MSZ stwierdził natomiast, że Ukraina musi przeprowadzić "rzeczywistą, a nie kosmetyczną" reformę konstytucyjną. Stwierdził przy tym, że to Zachód miesza się w sprawy Ukrainy.

- Rosyjska idea federalizacji to idea zniszczenia Ukrainy. Jesteśmy im wdzięczni za rady, ale niech zrobią porządek z własną federalizacją. Życzymy Rosji jak najlepiej, ale z własną konstytucją dojdziemy do ładu bez ich rad – oświadczył premier na konferencji prasowej w Kijowie.

Wizyta na wschodzie

Jaceniuk zapowiedział też, że w najbliższym czasie odwiedzi wschodnie regiony kraju. - Mamy z czym tam jechać - podkreślił. Dodał, że na spotkaniach w tych regionach zamierza omówić z mieszkańcami kwestie języka, historii, kultury oraz poszerzenia pełnomocnictw władz lokalnych.

Według informacji podanych w piątek przez wicepremiera Witalija Jaremę na Ukrainie doszło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do 320 akcji separatystycznych z udziałem około 242 osób.

Do demonstracji na rzecz referendum na temat statusu regionu dochodzi m.in. w Doniecku na wschodzie kraju. Pod koniec marca Doniecka Rada Obwodowa zażądała przyjęcia nowej wersji konstytucji Ukrainy, w której rosyjskiemu przyznano by status drugiego języka państwowego i zalegalizowano by przeprowadzanie miejscowych referendów.

Rosja radzi

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział natomiast że Ukraina musi przeprowadzić rzeczywistą, a nie kosmetyczną reformę konstytucyjną i udowodnić swoją niezależność od Zachodu. Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji "obecne władze w Kijowie nie są w stanie w pełni uszanować praw wszystkich bez wyjątku Ukraińców, ich wolności, praw mniejszości narodowych, nie są w stanie okazać rzeczywistego, a nie gołosłownego poszanowanie interesów wszystkich bez wyjątku regionów".

Wcześniej Ławrow wyrzucił w wywiadzie telewizyjnym ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że ten uważa za nie do przyjęcia ideę federalizacji Ukrainy i uznania rosyjskiego za drugi język państwowy.

W celu przezwyciężenia ukraińskich problemów należy, według Ławrowa, zająć się rzeczywistą, a nie kosmetyczną reformą konstytucyjną. - W tym celu nie należy się mieszać w wewnętrzne sprawy Ukrainy - powiedział Ławrow na konferencji prasowej po posiedzeniu szefów dyplomacji krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, mając na myśli państwa UE i USA.

- Wychodzi na to, że Zachód wziął na siebie rolę władcy losów Ukrainy, a jej władze na razie nie odznaczają się szczególną samodzielnością - powiedział rosyjski minister.

Autor: mk/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Ybilyk

Pozostałe wiadomości