Zmasowany atak czołgów i śmigłowców. "Każdy ucieka"

Aktualizacja:

Armia syryjska zajęła w niedzielę strategiczne miasto Dżisr al-Szugur po zmasowanym ataku z udziałem czołgów i śmigłowców bojowych. Dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta zostało zmuszonych do ucieczki, a operacja spotkała się z potępieniem społeczności międzynarodowej.

Dżisr al-Szugur leży w północno-zachodniej Syrii i jest ważnym węzłem komunikacyjnym o dużym znaczeniu strategicznym. Według państwowej telewizji, armia przejęła nad nim "całkowitą kontrolę i przepędziła resztki organizacji terrorystycznych".

Większość mieszkańców zmuszona do ucieczki

Miejscowe źródła twierdzą, że większość z 50 tys. mieszkańców zostało zmuszonych do ucieczki w kierunku granicy z Turcją, odległej o ok. 20 km. Kilka tysięcy uchodźców przekroczyło granicę. Władze tureckie przygotowały dla nich kilka obozów i organizują następne.

Opublikowany przez syryjską agencję prasową komunikat stwierdza, że armia "ściga resztki uzbrojonych terrorystycznych band w lasach i górach". Podczas walk miał zginąć jeden żołnierz i "dwóch uzbrojonych mężczyzn". Według agencji, żołnierze odkryli w mieście masowe groby, a w nich zwłoki funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. - Większość z nich miała głowy i ręce obcięte maczetami - głosi komunikat.

Informacje te są trudne do zweryfikowania, bowiem władze syryjskie zabroniły dostępu do tego rejonu zagranicznym dziennikarzom.

"Armia ostrzeliwuje miasto z czołgów"

Jeden z mieszkańców miasta, który uciekł w pobliże granicy tureckiej, zaprzeczył w rozmowie telefonicznej z dziennikarzem agencji Reutera, aby w mieście toczyły się walki. - Jakie walki? Armia ostrzeliwuje miasto z czołgów. Każdy ucieka. Nawet gdybyśmy mieli broń, to co moglibyśmy zrobić wobec artylerii? Syria jest rządzona przez dyktaturę i nagle reżim powiedział, że Dżisr al-Szugur jest uzbrojone po zęby. Kłamią. Wymierzają nam karę za to, że chcemy wolności - powiedział mieszkaniec, który przedstawił się jako Mustafa.

Według zachodnich źródeł dyplomatycznych, armia stosuje taktykę spalonej ziemi niszcząc uprawy na polach i wyrzynając żywy inwentarz.

Atak zgodnie potępiony

Atak na Dżisr al-Szugur ocenia się na świecie jako kolejny etap represji reżimu prezydenta Baszara Asada wobec masowych żądań demokratyzacji i swobód politycznych. Reżim twierdzi, że ma do czynienia ze "spiskiem wspieranym przez obce siły mające na celu sianie sekciarskich walk".

Atak został zgodnie potępiony przez społeczność międzynarodową. Waszyngton oskarżył rząd Syrii o spowodowanie kryzysu humanitarnego i wezwał do natychmiastowego zaprzestania ofensywy oraz umożliwienia udzielenia pomocy uchodźcom i rannym pomocy humanitarnej. Wyrazy zaniepokojenia i apele o położenie kresu represjom wyraził też m. in. rząd francuski i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Według źródeł opozycyjnych, liczba śmiertelnych ofiar represji wobec przeciwników reżimu w Damaszku wzrosła do 1300.

Źródło: PAP