Świat

Zamachowiec ze sklepu dzwonił do kolegów. Przed śmiercią wzywał do zabijania policjantów

Świat


Amedy Coulibaly, który wziął w piątek zakładników w sklepie koszernym w Paryżu i zginął w akcji służb specjalnych, dzwonił przed śmiercią do kolegów prosząc, by zaatakowali kolejne cele, w tym komisariat policji - podała agencja AFP, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa.

- Prosił swoich kolegów, by zaatakowali następne cele, między innymi komisariat policji na przedmieściach Paryża - powiedział rozmówca AFP.

Próbował uzbroić materiały wybuchowe. Nie zdążył

Dodał, że Coulibaly miał ze sobą "dużą ilość materiałów wybuchowych" i usiłował podłożyć je pod jednym z wejść do sklepu, w którym przetrzymywał zakładników, nie zdążył jednak ich podłączyć.

Coulibaly został zabity przez jednostki sił specjalnych, które przypuściły atak, by odbić zakładników. Krótko potem media podały, że zginęło czterech z nich. Są też informacje o czterech osobach rannych.

Według CNN z miejsca zdarzenia uciekła wspólniczka Coulibaly'ego, 26-letnia Hayat Boumeddiene.

Coulibaly w czwartek - dzień po zamachu w "Charlie Hebdo" - otworzył ogień do policjantów w Montrouge na południowym przedmieściu Paryża; raniona przez niego policjantka zmarła. W związku z tym zdarzeniem policja poszukiwała jego i Boumeddiene.

Rozmawiali z telewizją

Coulibaly, podobnie jak Cherif Kouachi - jeden z braci podejrzanych o zorganizowanie ataku na redakcję "Charlie Hebdo" - udzielił francuskiej telewizji BFMTV telefonicznego wywiadu, przebywając we wnętrzu sklepu z zakładnikami.

Fragmenty wypowiedzi obu z nich stacja nadała wieczorem, już po zabiciu zamachowców - braci Kouachi oraz Coulibaly'ego - w dwóch odrębnych operacjach sił specjalnych.

Coulibaly powiedział, że otrzymywał instrukcje od Państwa Islamskiego. Z kolei Kouachi oświadczył, że był finansowany przez emira Anwara al-Awlakiego, który zginął w 2011 roku w ostrzale z amerykańskiego samolotu bezzałogowego.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości