Przełom w sprawie zaginięcia Madeleine McCann? Policja prosi o pomoc

Autor:
kb/kg
Źródło:
Reuters, BBC

43-letni Niemiec, który był w Portugalii w czasie, gdy Madeleine McCann zniknęła, został wytypowany przez policję jako podejrzany w sprawie zaginięcia trzyletniej wówczas dziewczynki. Mężczyzna przebywa obecnie w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym. McCann w 2007 roku zniknęła z hotelowego pokoju w portugalskim kurorcie i do tej pory nie została odnaleziona.

Madeleine McCann zniknęła w 2007 roku z wynajmowanego przez jej rodziców mieszkania w portugalskim miasteczku Praia de Luz. Kate i Gerry McCannowie byli w tym czasie na kolacji z przyjaciółmi w pobliskiej restauracji. Nadal nie wiadomo, co stało się z dziewczynką, ani nawet czy żyje, mimo ogromnych międzynarodowych poszukiwań i licznych relacji w mediach.

Podejrzany 43-letni Niemiec

W środę brytyjska policja poinformowała, że 43-letni niemiecki więzień, który 13 lat temu podróżował po Portugalii samochodem kempingowym, jest obecnie przedmiotem śledztwa w sprawie zniknięcia Madeleine McCann. Mężczyzna przebywa w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym. W przeszłości miał już wyroki.

NAJNOWSZE >> W Niemczech wobec nowego podejrzanego w sprawie zaginięcia Madeleine McCann prowadzone jest dochodzenie pod kątem popełnienia morderstwa. - Przypuszczamy, że dziewczynka nie żyje - oznajmił prokurator Hans Christian Wolters

Policja uważa, że ​​był w rejonie, w którym trzyletnia wówczas dziewczynka była widziana po raz ostatni, w maju 2007 roku. W czasie zaginięcia McCann miał 30 lat, a w latach 1995-2007 mieszkał w rejonie Algarve w Portugalii. Tam właśnie znajduje się kurort Praia da Luz, gdzie w maju 2007 roku przebywała McCann z rodzicami.

Policja apeluje o pomoc

Teraz policja prosi o pomoc. Chce porozmawiać z każdym, kto ma jakiekolwiek informacje na temat 43-letniego mężczyzny lub łączonych z nim dwóch pojazdów: kempingowym volkswagenem i jaguarem. Mężczyzna miał przekazać komuś kampera, w którym mieszkał, dzień po tym, jak zniknęła dziewczynka. Oba samochody są teraz w posiadaniu niemieckiej policji.

Policjanci apelują również o informacje na temat dwóch numerów telefonów komórkowych. Jeden z telefonów był używany przez podejrzanego. Odebrał on 30-minutowy telefon z drugiego numeru podczas pobytu w rejonie Praia da Luz w noc zaginięcia McCann.

- Był w rejonie Praia de Luz, gdzie przebywała McCann, kiedy zniknęła. O godzinie 19.32 odebrał telefon, który zakończył się o godzinie 20.02 - ujawnił Mark Cranwell z brytyjskiej policji, cytowany przez BBC.

Zdjęcia samochodów i numerów telefonów

Brytyjska policja opublikowała zdjęcia samochodów, które należały do mężczyzny, oraz numer telefonu, pod który dzwonił. Podała również numer, z którego 43-latek dzwonił.

Niemiecka policja traktuje sprawę McCann jako podejrzenie zabójstwa, brytyjska policja - jako zaginięcie.

Ostatnie doniesienia

Ostatnie doniesienia na temat nowych tropów w sprawie Madeleine pojawiły się w maju 2019 roku, w 12. rocznicę zaginięcia dziewczynki. Portugalski tabloid "Correio da Manha" opublikował informacje, że policja ma nowego podejrzanego. Trzy dni później brytyjskie media podały, że chodzi o niemieckiego pedofila Martina Neya, który aktualnie odbywa wyrok dożywocia za morderstwo trzech chłopców i wykorzystanie seksualnie kilkudziesięciu dzieci. Według informacji medialnych, mężczyzna przypomina z wyglądu człowieka przedstawionego na jednym z portretów pamięciowych tworzonych na przestrzeni kilkunastu lat. Jak podano, w czasie gdy zniknęła Madeleine, miał pracować w kościele ewangelickim przy projekcie pomocy bezdomnym w Portugalii i był wcześniej przesłuchiwany w sprawie sześcioletniego niemieckiego chłopca, który zaginął na plaży blisko Algarve w czerwcu 1996 roku. Ney nigdy jednak nie został oskarżony.

Portugalska policja zakończyła dochodzenie w 2008 roku. W 2011 roku, cztery lata po zniknięciu dziewczynki, śledztwo rozpoczął Scotland Yard. W trakcie ponownego śledztwa przesłuchano 600 osób i podjęto nowe tropy, co sprawiło, że portugalska policja w 2013 roku ponownie otworzyła śledztwo. Przeszukano nieużytki niedaleko Praia da Luz i wytypowano czterech podejrzanych, których potem oczyszczono z zarzutów.

Autor:kb/kg

Źródło: Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości