Zablokowany wywóz szczepionek. Australia prosi Komisję Europejską, by wpłynęła na zmianę decyzji Włoch

TVN24 | Świat

Autor:
kb/dap
Źródło:
PAP
Włochy i KE zablokowały dostawę szczepionek AstryZeneki do Australii. Chcą, by koncern wywiązał się z zobowiązań wobec UETVN24
wideo 2/35
TVN24Włochy i KE zablokowały dostawę szczepionek AstryZeneki do Australii. Chcą, by koncern wywiązał się z zobowiązań wobec UE

Australia zwróciła się w piątek do Komisji Europejskiej o zrewidowanie przez Włochy decyzji zablokowania wywozu do tego kraju 250 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca. W czwartek Włochy jako pierwszy kraj wykorzystały unijny instrument kontroli eksportu szczepionek.

Zastosowano tu nowe przepisy zezwalające na zakaz wywozu z Unii Europejskiej, jeśli dostawca szczepionek nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec państw Unii Europejskiej.

W tej sytuacji zaostrzył się spór między szwedzko-brytyjską firmą AstraZeneca a krajami Unii Europejskiej w sprawie problemów z dostawami szczepionki i opóźnień. Jednocześnie UE poparła zablokowanie przez Rzym transportu szczepionek do Australii.

"Całkowicie rozumiem wielki niepokój"

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że choć wysłał pismo do Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania wywozu szczepionek, jest w stanie zrozumieć decyzję władz Włoch. - We Włoszech dziennie umiera (z powodu COVID-19) 300 osób. I dlatego całkowicie rozumiem wielki niepokój, który istnieje we Włoszech i w wielu krajach Europy - podkreślił.

We Włoszech zarejestrowano ponad 2,9 mln przypadków zakażeń koronawirusem i prawie 99 tysięcy zgonów. W Australii zakażonych do tej pory ponad 29 tysięcy osób, a 900 zmarło.

Prezes Australijskiego Stowarzyszenia Lekarzy, dr Omar Khorshid, powiedział BBC z kolei, że "to rozczarowujące, gdy nacjonalizm szczepionkowy podnosi głowę".

Autor:kb/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: