77. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Duża delegacja z premierem Francji na czele

Źródło:
PAP
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar (wideo archiwalne)
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar (wideo archiwalne)TVN24
wideo 2/5
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiarTVN24

Premier Francji Jean Castex przyjedzie na obchody 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. W licznej delegacji rządowej z Paryża znajdą się również między innymi szef MSW Gerald Darmanin, minister kultury Roselyne Bachelot oraz naczelny rabin Francji Haim Korsia.

Na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi Emmanuel Macron i Jean Castex przygotowują na najbliższe dni dwie podróże o bardzo silnym znaczeniu symbolicznym – podała stacja France Info.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Liczna delegacja z Francji przyjedzie do Auschwitz

Premier Jean Castex pojedzie do Auschwitz 27 stycznia wraz z szefem MSW Geraldem Darmaninem, minister kultury Roselyne Bachelot oraz parlamentarzystami. W delegacji rządowej znajdą się również: naczelny rabin Francji Haim Korsia, Francis Kalifat - przewodniczący CRIF (rady przedstawicielskiej instytucji żydowskich we Francji), Elie Korchia, przewodniczący konsystorza oraz 12 uczniów szkół średnich.

Na obchody w Auschwitz z Francji co roku przyjeżdża delegacja, ale nie w takiej randze, jak zaplanowano w tym roku – podkreśliły francuskie media.

"Nienawiść rozwija się we Francji. Rasizm i antysemityzm znajdują nawet polityczne dyskursy, które je legitymizują" – napisała kancelaria premiera w oświadczeniu.

Jeden z doradców premiera, proszący o anonimowość, powiedział stacji France Culture, że "na przykład (Eric - red.) Zemmour (prawicowy kandydat na prezydenta - red.) swoją mową nienawiści podważa jedność narodową". "Jesteśmy zdeterminowani, aby z tym walczyć" - dodał.

Baraki dawnego obozu Auschwitz II-BirkenauShutterstock

Macron uda się do Oradour-sur-Glane

Prezydent Emmanuel Macron uda się we wtorek do Oradour-sur-Glane w Nowej Akwitanii, gdzie 10 czerwca 1944 r. oddział niemieckich wojsk Waffen-SS wchodzący w skład 2 Dywizji Pancernej SS "Das Reich" wymordował niemal całą ludność miasteczka (642 osoby – mężczyzn, kobiety i dzieci) w odwecie za zabicie przez francuski ruch oporu oficera SS Helmuta Kampfe.

Niemcy wprowadzili mężczyzn do stodół, a następnie rozstrzelali, a kobiety i dzieci zamknęli w kościele, który podpalili. Żołnierze wrzucali przez okna granaty, a próbujących uciec zabijali seriami z broni maszynowej.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock