Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Źródło:
PAP
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Reuters
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Sąd Najwyższy Iranu uchylił wyrok śmierci dla irańskiego rapera Toomaja Salehiego, oskarżonego o nawoływanie do zamieszek - poinformowała w sobotę agencja Reutera, cytując jego prawnika. Według słów adwokata to jednak nie koniec. Poinformował, że na podstawie decyzji apelacyjnej sprawa "zostanie przekazana do rozpatrzenia" innemu wydziałowi.

"Wyrok śmierci dla Toomadża Salehiego został uchylony i na podstawie decyzji, podjętej w postępowaniu apelacyjnym Sądu Najwyższego, sprawa zostanie przekazana do rozpatrzenia innemu wydziałowi" - napisał na platformie X adwokat Amir Raisian.

Poparł protesty, skazano go na śmierć

W swojej twórczości 33-letni Salehi wspierał protesty, które wybuchły w 2022 roku w Iranie po śmierci w policyjnym areszcie Mahsy Amini, młodej Kurdyjki aresztowanej przez policję obyczajową za rzekome noszenie "nieodpowiedniego" hidżabu. Sąd rewolucyjny oskarżył muzyka o "podżeganie do buntu, zgromadzeń, spisku, propagandę przeciwko systemowi i nawoływanie do zamieszek".

Toomaj Salehi. Demonstranci w Waszyngtonie domagają się uwolnienia i uniewinnienia rapera z Iranulev radin / Shutterstock

Raper został aresztowany w październiku 2022 roku, gdy publicznie poparł ogólnokrajowe demonstracje. W 2023 roku skazano go na sześć lat i trzy miesiące więzienia, a Sąd Najwyższy odrzucił wniosek w sprawie kary śmierci. Mimo to irański Sąd Rewolucyjny orzekł wobec niego w kwietniu tego roku najwyższy możliwy wymiar kary.

- Pierwszy Wydział Sądu Rewolucyjnego w centrum Isfahanu dopuścił się bezprecedensowego posunięcia. Nie wykonał orzeczenia Sądu Najwyższego i skazał Salehiego na najsurowszą karę - oznajmił wówczas Raisian, zapowiadając odwołanie od wyroku.

Zgodnie z danymi organizacji Amnesty International, tylko w 2023 roku w Iranie dokonano egzekucji 853 osób.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: lev radin / Shutterstock