Wyleciała z pracy za pochwałę polityki Hitlera

 
Adolf Hitler - czy miał rację w kwestii polityki prorodzinnej?Archiwum

Niemiecka dziennikarka telewizyjna i publicystka, Eva Herman, publicznie pochwaliła politykę prorodzinną Adolfa Hitlera. - To kompromitujący lapsus - ocenił na pierwszej stronie niemiecki dziennik "Bild am Sonntag".

Eva Herman, przedstawiając swoją najnowszą książkę, poświęconą problematyce rodziny powiedziała, że okres Trzeciej Rzeszy był "strasznym czasem", jednak to co było dobre, to: "wartości, dzieci, matki, rodziny i solidarność". Dziennikarka skrytykowała lewicowe pokolenie roku 68. za niszczenie takich wartości jak macierzyństwo i wychowanie. - Wszystko zostało zniszczone, niczego nie zachowano - powiedziała na konferencji prasowej w miniony czwartek w Berlinie.

Za niefortunną wypowiedź niemiecka telewizja publiczna Norddeutscher Rundfunk (NDR), w której pracowała Herman, zwolniła ją z pracy. - Działalność pisarska pani Herman jest naszym zdaniem nie do pogodzenia z jej rolą telewizyjnej dziennikarki - powiedział w niedzielę dyrektor ds. programu NDR Volker Herres, uzasadniając rozwiązanie umowy o pracę.

"Nie jestem zwolenniczką nazizmu" Herman do ubiegłego roku prowadziła wieczorne wydanie wiadomości "Tagesschau" w pierwszym programie telewizji ARD. Zrezygnowała z tego prestiżowego stanowiska po krytyce, z jaką spotkała się jej poprzednia książka, w której krytykowała emancypację kobiet.

Wypowiedź dziennikarki skrytykował jako "historycznie nieodpowiedzialną" przewodniczący gminy żydowskiej w Hanowerze Michael Fuerst. - Mam wątpliwości, czy wykazująca takie braki w edukacji historycznej dziennikarka może nadal pracować w NDR - powiedział.

Sama dziennikarka nazwała absurdem próbę zrobienia z niej zwolenniczki nazizmu. Podkreśliła, że w książce odcięła się od lewicowego i prawicowego radykalizmu.

"Bild am Sonntag" przypomina przy tej okazji, że władze Trzeciej Rzeszy wspierały macierzyństwo. Zadaniem kobiet było rodzenie "narodowo wartościowych dzieci" w celu zachowania "aryjskiej rasy". Hitlerowska partia NSDAP ustanowiła w 1938 roku odznaczenie dla kobiet, które miały więcej niż czworo dzieci.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum