Biały Dom zaproponował wysokie stanowisko w prezydenckiej administracji badaczce i krytykowi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Fionie Hill - donosi "Foreign Policy". Mówi się o niej, że jest jednym z najlepszych badaczy Putina w USA.
Fiona Hill - jak pisze portal amerykańskiego "Foreign Policy" - jest uznanym naukowcem z think tanku Brookings Institution, gdzie kieruje działem europejskim, i rzeczowym krytykiem prezydenta Putina. Zaproponowano jej objęcie stanowiska dyrektora ds. Europy i Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, organu koordynującego pracę 17 agencji wywiadowczych. W przeszłości Hill pracowała tam jako doradca.
Fiona Hill nie objęła jeszcze stanowiska, jej kandydatura jest obecnie badana przez służby - powiedział przedstawiciel Białego Domu magazynowi "Foreign Policy".
Sama Hill nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.
Specjalistka od Putina
Decyzja o zatrudnieniu bezpartyjnej Hill najprawdopodobniej zostanie z entuzjazmem przyjęta przez Kongres, który był zaniepokojony kontaktami współpracowników Donalda Trumpa z Rosjanami w czasie kampanii prezydenckiej.
Media piszą, że Hill, obywatelka USA i Wielkiej Brytanii, jest prawdopodobnie najlepszym amerykańskim ekspertem zajmującym się rosyjskim prezydentem. Jest także współautorką przełomowej psychoanalizy rosyjskiego prezydenta zatytułowanej: "Mr. Putin: Operative in the Kremlin".
Ostrzegała w niej, by nie lekceważyć Putina, jego sprytu i odnajdywania słabości u przeciwników, czyli umiejętności, które wyniósł z KGB.
Po wyborze Trumpa na prezydenta stwierdziła, że nie ma większych szans na zbliżenie Waszyngtonu z Moskwą ze względu na ogromne różnice.
"Przenikliwa analityk"
Senator republikański, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział, że nominacja Hill zostanie przyjęta w partii z ulgą, szczególnie po niespodziewanej dymisji Michaela Flynna za utrzymywanie kontaktów z rosyjskimi urzędnikami.
Dodał, że w Białym Domu potrzeba "przenikliwego analityka", który zna się na Rosji.
Autor: pk / Źródło: Foreign Policy, Quartz
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Heinrich Böll Stiftung