Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy

Źródło:
PAP
Rosyjski żołnierz krytycznie o sytuacji wojsk walczących w Ukrainie. Rozmowę przechwyciła Agencja Wywiadu
Rosyjski żołnierz krytycznie o sytuacji wojsk walczących w Ukrainie. Rozmowę przechwyciła Agencja WywiaduAgencja Wywiadu
wideo 2/21
Rosyjski żołnierz krytycznie o sytuacji wojsk walczących w Ukrainie. Rozmowę przechwyciła Agencja WywiaduAgencja Wywiadu

Kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w agresji na Ukrainę, przechwyciła Agencja Wywiadu - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, nagrania rozmów wskazują, że w rosyjskiej armii "coraz powszechniejsza jest krytyka działań wojennych".

- Kolejne nagrania przechwycone przez polski wywiad pokazują, że wśród rosyjskich najeźdźców coraz powszechniejsza jest krytyka działań wojennych przeciwko Ukrainie - oświadczył w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Niezaplanowane, chaotyczne działania, błędy dowódców i bardzo niskie morale - taki obraz napaści, inny od propagandowych przekazów Kremla, rysuje się z przechwyconych przez Agencję Wywiadu rozmów.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

- W nagraniu przechwyconej rozmowy żołnierz, który brał udział w agresji, krytycznie ocenia sytuację w armii, skarży się na prowizoryczne działania dowódców, co w jego opinii powoduje duże straty wśród żołnierzy - wskazał Żaryn.

Rosyjski żołnierz: z naszego plutonu zostały trzy osoby

Podkreślił, że mężczyzna wspomina, iż decyzja Kremla o rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie kosztowała życie wielu Rosjan. Rosyjskie oddziały zostały rozbite przez obrońców Ukrainy. - Chłopaków, z którymi jeździłem, już nie ma. (…) Z naszego plutonu zostały trzy osoby - mówi do swojego rozmówcy.

Żaryn zwrócił uwagę, że zdaniem Rosjanina działania wojenne przeciwko Ukrainie były źle przygotowane, za co płacą żołnierze. - Ze wszystkimi, którzy jeździli, nie jest dobrze - albo ranni, albo ciężko ranni - przekazuje w przejętej przez wywiad rozmowie.

Mówi też o złych decyzjach dowódców i narzeka na ich morale i profesjonalizm, które mają być bardzo niskie. Wspomina, że w jednym z jego oddziałów "zastępca dowódcy zgubił żołnierza". - Trzeciego dnia znaleźli go czołgiści - opisuje zdarzenia Rosjanin.

Rzecznik podkreślił, że żołnierz w rozmowie stwierdza, iż prawdziwy obraz wojny, jaką Kreml prowadzi przeciwko Ukrainie, jest daleki od propagandowych przekazów. - Wprost zniechęca on wszystkich do zaciągania się do oddziałów walczących na froncie - zwrócił uwagę Żaryn. Żołnierz mówi: "jeśli u ludzi obudził się heroizm - niech jeżdżą tam, wtedy pogadamy".

"Nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć inwazję"

Żaryn zaznaczył, że to kolejny materiał uzyskany przez Agencję Wywiadu, który pokazuje, że rosyjscy żołnierze są w coraz większym stopniu świadomi, że propagandowy przekaz o sukcesach rosyjskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie jest kłamstwem.

- Rosjanie napotykają na skuteczny i profesjonalny opór ukraiński i ponoszą duże straty. Mimo tego dowództwo rosyjskie kontynuuje działania wojenne przeciwko Ukrainie. Nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć inwazję w najbliższym czasie - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: