Wyspa Węży - "strategicznie ważny punkt" dla obydwu stron konfliktu. Dlaczego?

Źródło:
PAP
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]Reuters
wideo 2/21
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]Reuters

Kto kontroluje Wyspę Węży, ten może kontrolować sytuację na Morzu Czarnym i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Jak dodał, wyspa ta ma strategiczne znaczenie zarówno dla Ukraińców, jak i dla Rosjan. 

"Strona, która opanuje wyspę, może w dowolnym momencie zablokować ruch cywilnych statków w kierunku wszystkich ukraińskich portów. (...) To strategicznie ważny punkt, umożliwiający otwarcie morskich szlaków handlowych i dostawy uzbrojenia. Kontrolowanie tego miejsca pozwala także przeciwdziałać rosyjskim operacjom na terenie separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii, w tym lądowaniu wojsk powietrznodesantowych" - podkreślił Kyryło Budanow na antenie ukraińskiej telewizji. Słowa szefa wywiadu zacytowano na profilu ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) na Telegramie.

Atak Rosji na Ukrainie. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

"Wyspa Węży to jedyny punkt, przez który rosyjskie siły mogą próbować przeprowadzić operację desantową w Naddniestrzu, a stamtąd wróg może potem atakować zachodnią Ukrainę. (...) Wyspa pozostaje jednak naszym terytorium - wyzwolimy ją, a wcześniej będziemy o nią walczyć tak długo, jak będzie trzeba" - zadeklarował Budanow.

Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]Reuters

Walki o Wyspę Węży

Wcześniej podobne oceny na temat znaczenia Wyspy Węży przedstawili ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) i brytyjskie ministerstwo obrony.

- Po zatopieniu krążownika Moskwa przez siły ukraińskie (14 kwietnia - red.) rosyjska Flota Czarnomorska posiada ograniczone możliwości zabezpieczenia się przed naszymi atakami z powietrza. Dlatego Rosjanie chcą postawić na Wyspie Węży systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu, aby kontrolować podejścia do portów i przestrzeń powietrzną w ukraińskiej części Besarabii (w Budziaku, południowej części obwodu odeskiego - red.). Po umocnieniu się na wyspie wróg może spróbować przeprowadzić operację desantową w Budziaku w celu przebicia się do Naddniestrza - tłumaczył w środę Żdanow na antenie telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

Wyspa Węży jest obecnie kontrolowana przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby odzyskania tego przyczółku. Prowadzenie walk uniemożliwia najeźdźcy rozmieszczenie na wyspie systemów przeciwlotniczych lub przeciwrakietowych, zabezpieczających ewentualne lądowanie desantu.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka wojenna Ukrainy

Tagi:
Raporty: