Ukraiński rzecznik praw człowieka: mamy kilkadziesiąt nagrań okaleczania naszych jeńców przez Rosjan

Źródło:
PAP
Ołeh Biłecki o zabójstwie ukraińskiego jeńca: operacja informacyjna Rosjan się nie powiodła
Ołeh Biłecki o zabójstwie ukraińskiego jeńca: operacja informacyjna Rosjan się nie powiodła TVN24, Reuters
wideo 2/3
Ołeh Biłecki o zabójstwie ukraińskiego jeńca: operacja informacyjna Rosjan się nie powiodła TVN24, Reuters

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę otrzymaliśmy kilkadziesiąt nagrań ukazujących brutalne morderstwa i okaleczanie naszych jeńców przez żołnierzy rosyjskich - poinformował w poniedziałek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Przekazał, że 86 procent ukraińskich jeńców, którzy powrócili z rosyjskiej niewoli, potwierdziło, że dopuszczano się tam wobec nich bezpośredniej przemocy fizycznej.

- Ujawniony przed kilkoma dniami materiał wideo, na którym widać, jak Rosjanie ścinają bezbronnego ukraińskiego jeńca, nie jest niestety jedyną taką historią. Dysponujemy kilkudziesięcioma nagraniami ukazującymi ścięcie głowy, a także między innymi obcinanie kończyn, organów płciowych, nosa, uszu lub kości palców. Są to treści nagrane i udostępnione w sieci przez rosyjskich wojskowych - poinformował Łubinec podczas audycji w portalu Ukrainska Prawda.

W ocenie rzecznika, wojskowym wroga, którzy popełniają te zbrodnie i publicznie je nagłaśniają, przyświecają cztery cele: - podtrzymanie "antyukraińskiej histerii" panującej w rosyjskim społeczeństwie poprzez ukazanie Ukraińców jako "podludzi" i tym samym wzbudzenie wobec nich jeszcze większej nienawiści, - ostrzeżenie ukraińskich wojskowych przed planowaną kontrofensywą i konsekwencjami trafienia do rosyjskiej niewoli, - zmotywowanie własnych żołnierzy do walki w obawie przed odwetem przeciwnika, - uniemożliwienie sprawcom zbrodni ewentualnej dezercji w wyniku ujawnienia makabrycznych nagrań, "zamykających im drogę odwrotu".

86 procent ukraińskich jeńców, którzy powrócili z rosyjskiej niewoli, potwierdziło, że dopuszczano się tam wobec nich bezpośredniej przemocy fizycznej. Nie są to wyłącznie nasze dane, ponieważ podobne wnioski przedstawiła misja ONZ - dodał Łubinec podczas tej samej rozmowy.

Śledztwo SBU po opublikowaniu drastycznego nagrania

W ubiegłym tygodniu w internecie pojawiło się drastyczne nagranie wideo, przedstawiające kaźń ukraińskiego jeńca. Widać na nim, jak ludzie w mundurach z białymi wstęgami, których zwykle używają do identyfikacji żołnierze rosyjscy, odcinają głowę żywemu człowiekowi z ukraińskimi dystynkcjami. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Doniesienia o brutalnym traktowaniu ukraińskich jeńców, a także popełnianych na nich zbrodniach wojennych pojawiają się od początku inwazji Rosji na Ukrainę. W ostatnich miesiącach w mediach ukazywały się liczne relacje, według których Rosjanie znęcają się nad ukraińskimi żołnierzami i cywilami fizycznie i psychicznie, m.in. przetrzymując ich w bardzo złych warunkach sanitarnych, przydzielając jeńcom bardzo ograniczone racje żywnościowe, a także zmuszając te osoby do uczenia się na pamięć hymnu Rosji i propagandowych rosyjskich pieśni.

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: PAP