Ukraiński wywiad: jednostka sił specjalnych wylądowała na Krymie. Opublikowano nagranie

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Jednostka specjalna zmierza w kierunku wybrzeży Krymu. Wywiad wojskowy publikuje nagranie
Jednostka specjalna zmierza w kierunku wybrzeży Krymu. Wywiad wojskowy publikuje nagranie Wywiad Wojskowy Ukrainy
wideo 2/26
Wywiad Wojskowy UkrainyJednostka specjalna zmierza w kierunku wybrzeża Krymu. Wywiad wojskowy publikuje nagranie

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 588 dni. Wywiad wojskowy w Kijowie poinformował, że jego jednostka specjalna wylądowała na terytorium zaanektowanego Krymu i zaatakowała wroga. Opublikowane przez służbę nagranie ukazuje funkcjonariuszy, płynących w kierunku wybrzeży półwyspu. Przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow oznajmił, że "w wyniku walk zginęło wielu okupantów, jednak wśród ukraińskich obrońców również są straty". Wywiad nie sprecyzował, kiedy doszło do ataku. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:55

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w rejonie Bachmutu i według doniesień osiągnęły korzyści terytorialne. Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie kontynuowały ataki na południe od Bachmutu i osiągnęły częściowy sukces w pobliżu Kliszczejewki i Andrijiwki.

 • 2:24

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjskie wojsko przeniosło niedawno kilka okrętów Floty Czarnomorskiej z portu w okupowanym Sewastopolu na Krymie do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim, prawdopodobnie w celu ich ochrony przed ciągłymi atakami ukraińskimi.

 • 0:55

  Rosja wycofała większość okrętów swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola do innych baz w Rosji i na Krymie - podał "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich oficjeli i zdjęcia satelitarne. Według dziennika to wynik ukraińskich ataków na Krymie.

 • 0:20

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:48

  USA przekazują Ukrainie broń i amunicję, skonfiskowaną Iranowi; pierwszą transzę uzbrojenia przekazano w poniedziałek - poinformowało Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Przekazało ono już ukraińskim siłom zbrojnym 1,1 mln szt. przejętej irańskiej amunicji 7,62 mm.

 • 22:02

  Ukraina i Szwecja porozumiały się w sprawie rozpoczęcia rozmów na temat dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa – powiadomił w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Szwecji.

 • 21:16

  Joe Biden był pytany przez dziennikarzy, jak długo USA mogą wspierać Ukrainę, jeśli Kongres nie przyjmie pakietu 24 mld dolarów na ten cel, o który wnioskował Biały Dom. Jak stwierdził, administracja ma wystarczające fundusze na kolejną transzę pomocy, ale dodał, że "są inne środki, za pomocą których możemy być w stanie znaleźć fundusze". Odmówił jednak podania dalszych szczegółów na ten temat.

 • 20:03

  Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) opublikowało nowy raport na temat zbrodni wojennych i naruszeń praw podczas wojny w Ukrainie. Zawiera on dane zebrane przez międzynarodową komisję od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku. Dokumentuje zbrodnie popełnione zarówno przez rosyjskich, jak i ukraińskich żołnierzy.

  Spośród 56 ukraińskich jeńców wojennych, z którymi rozmawiała komisja, 51 opisało tortury w rosyjskiej niewoli. Z 26 rosyjskich jeńców wojennych, z którymi rozmawiano, 12 opowiedziało o torturach. W omawianym okresie odnotowano sześć zabójstw ukraińskich jeńców wojennych i żadnego zabójstwa Rosjan w niewoli Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Opracowanie odnotowuje, że od rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 roku, 25 rosyjskich jeńców wojennych i 21 ukraińskich jeńców wojennych zostało zabitych lub zmarło w wyniku tortur w niewoli.

 • 20:00

  Popularny rosyjski serwis społecznościowy VKontakte zaczął blokować wpisy żon zmobilizowanych, które nawołują do powrotu mężów do domu.

  Serwis uzasadniał decyzję w tej sprawie zakazem rozpowszechniania "nierzetelnych" informacji o wojnie w Ukrainie. Z tego samego powodu po wybuchu działań wojennych Vkontakte zaczął blokować strony polityków opozycji, niezależnych mediów i krytyków wojny.

 • 19:46

  61 procent Amerykanów popiera pomoc gospodarczą dla Ukrainy, a wsparcie wojskowe - 63 procent - wynika z opublikowanego sondażu ośrodka Chicago Council on Global Affairs. Wśród republikanów jest to odpowiednio 47 i 50 procent, a wśród demokratów 76 i 77 procent.

  Poparcie dla wspierania Ukraińców gospodarczo i wojskowo zmalało od początku rosyjskiej agresji, kiedy wynosiło odpowiednio 78 i 79 procent.

  We wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby ostrzegł, że Stany Zjednoczone będą mogły kontynuować pomoc dla Ukrainy "jeszcze przez kilka miesięcy", jeśli Kongres nie zagłosuje za wsparciem finansowym w nowym budżecie USA dla Ukrainy.

  - Prezydent Joe Biden dał jasno do zrozumienia, że w żadnych okolicznościach nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane – oświadczył Kirby.

 • 19:37

  Ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna zaginęła podczas służbowej podróży na terytoria okupowane przez wojska rosyjskie - podały media w Kijowie.

  Bliscy i znajomi Roszczynej nie mogą się z nią skontaktować od 3 sierpnia.

  Rodzina dziennikarki obawia się, że trafiła ona do niewoli.

 • 19:27

 • 19:16

  Po akcesji do Unii Europejskiej Ukraina powinna otrzymać 186 mld euro dotacji w ciągu siedmiu lat, co oznacza, że pewna grupa krajów unijnych musiałaby stać się płatnikami netto do budżetu Wspólnoty - wynika z obliczeń Sekretariatu Generalnego Rady UE, do których dotarł "Financial Times".

  To pierwsze takie modelowanie finansowe, uwzględniające ewentualną akcesję do Wspólnoty dziewięciu krajów, jakie przeprowadzono w Brukseli - informuje "Financial Times". Brytyski dziennik zastrzega, że absolutnym priorytetem dla przywódców Unii, zadeklarowanym w dokumencie, jest "przygotowanie drogi dla członkostwa Ukrainy".

 • 18:23

  Grecja chce udostępnić alternatywne trasy eksportu ukraińskiego zboża przez swoje porty w Salonikach i Aleksandropolis – poinformował grecki portal Kathimerini.

  Problemem pozostaje jednak słabo rozwinięta sieć kolejowa na północy kraju, która miałaby dostarczać zboże do greckich portów.

  Jak donosi portal, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Grecji Jorgos Jerapetritis stwierdził na nieformalnym spotkaniu szefów MSZ państw UE w Kijowie, że jego kraj jest gotów zapewnić alternatywne trasy dla ukraińskiego zboża.

  Według Kathimerini propozycja nie pojawiła się znikąd, a rząd w Atenach omawiał ją wcześniej w Brukseli. W rozmowach miała uczestniczyć też Wielka Brytania. Plan zakłada transport produktów pociągiem przez Rumunię i Bułgarię do greckich portów w Salonikach i Aleksandropolis.

 • 17:33

  Wywiad wojskowy w Kijowie poinformował, że jego jednostka specjalna wylądowała na terytorium zaanektowanego Krymu i zaatakowała wroga. Opublikowane przez służbę nagranie ukazuje funkcjonariuszy, płynących w kierunku wybrzeży półwyspu.

  Przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow oznajmił, że "w wyniku walk zginęło wielu okupantów, jednak wśród ukraińskich obrońców również są straty". Wywiad nie sprecyzował, kiedy doszło do ataku.

 • 15:42

  Rosyjskie wojska odpierające ukraińską kontrofensywę w obwodzie zaporoskim wprowadziły taktykę tak zwanej elastycznej obrony. Polega ona na kontrolowanym odwrocie z niektórych terenów, a następnie przeprowadzaniu kontrataków - poinformował amerykański dziennik "New York Times".

  Takie działania agresora mają uniemożliwić Ukraińcom zabezpieczanie zdobytych pozycji jako przyczółków do dalszych operacji ofensywnych - na wzór skutecznej ukraińskiej operacji z końca sierpnia, której efektem stało się wyzwolenie miejscowości Robotyne - ocenia "NYT".

 • 13:44

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf w obwodzie biełgorodzkim.

  Do ataku użyto dronów. Wartość zniszczonego uzbrojenia sięga 1,2 mld dolarów - przekazał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w SBU.

  To już drugi S-400 Triumf trafiony przez SBU w ciągu ostatniego miesiąca. We wrześniu taki sprzęt został trafiony na zaanektowanym Krymie - przypomniała Ukraińska Prawda.

  - Po takim "triumfalnym" trafieniu Rosjanie powinni pomyśleć nad zmianą nazwy tych kompleksów rakietowych - ironicznie skomentowali rozmówcy Ukraińskiej Prawdy z SBU.

 • 13:18

  Rosyjscy okupanci wzmocnili ochronę mostu Krymskiego - poinformował rzecznik Marynarki Wojskowej Ukrainy Dmytro Płetenczuk.

  Jak przekazał, w pobliżu mostu, łączącego kontynentalną część Rosji z zaanektowanym półwyspem, "dyżurują" cztery rosyjskie okręty i pięć łodzi.

 • 13:11

  Rosyjskie wojsko w ciągu ostatniej doby ostrzelało dziewięć obwodów Ukrainy, w wyniku ataków zostało rannych kilkudziesięciu cywilów - poinformowały media w Kijowie, powołując się na doniesienia lokalnych władz.

 • 12:57

  Ukraińska "armia dronów", w ciągu miesiąca (od 4 września do 2 października) zniszczyła 136 rosyjskich czołgów i 270 systemów artyleryjskich - poinformował we wpisie na kanale Telegram minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

  W ciągu ostatniego tygodnia Rosjanie stracili 33 czołgi, ponad 40 ciężarówek i inny sprzęt – przekazał Fedorow.

 • 12:08

  Ministerstwo Obrony Ukrainy na platformie X: "Kliszcziwka. Przeleciał rój rosyjskiej szarańczy".

 • 12:05

  Jedzenie dla ludzi z terenów wyzwalanych spod okupacji oraz wyposażenie schronów to główne potrzeby nieustannie ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy - powiedział PAP ojciec Mychajło Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie koło Kijowa.

  - W Chersoniu działa już jedna nasza kuchnia, wydająca bezpłatne jedzenie, ale otwieramy tam drugą. Wierzymy, że lewy brzeg Dniepru w okolicach Chersonia będzie wyzwalany. I na pewno wtedy łodziami będą przewożeni ludzie do Chersonia, więc miasto będzie potrzebowało większej pomocy. Wierzymy w to, że to będzie ta właśnie najbardziej potrzebna rzecz w Chersoniu - wyjaśnił.

  Centrum św. Marcina de Porres z Fastowa w obwodzie kijowskim niesie pomoc ludziom na terenach przy froncie trwającej od lutego ubiegłego roku inwazji.

 • 12:03

  - W obwodach żytomierskim i charkowskim zatrzymaliśmy trzech agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego, znanego jako GRU. Celem działań tych osób było zbieranie informacji o ruchach naszych wojsk i obiektach infrastruktury krytycznej - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  "Agenci donosili o miejscach dyslokacji i ruchach naszych wojsk w obwodach żytomierskim i charkowskim, a także m.in. skutkach ataków wroga na cele w tych regionach" - podała w komunikacie SBU.

  Ukraińska służba poinformowała, że zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. zdrady państwa podczas wojny oraz prowadzenia działalności godzącej w integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Jednym z zatrzymanych jest obywatel Rosji.

 • 11:27

  Rosyjscy okupanci w panice ewakuują się z Tokmaku w obwodzie zaporoskim, które może stać się celem ukraińskiej kontrofensywy; w mieście nie funkcjonują już nawet sklepy - poinformował w środę na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

  - Okupanci szykują się na gorącą jesień na melitopolskim odcinku frontu. (...) Przed kilkoma tygodniami agresorzy zaczęli wywozić z Tokmaku organy tzw. "władzy". Kilka dni temu rosyjscy oficerowie rozpoczęli tam gorączkową ewakuację swoich rodzin, a teraz czas na placówki oświaty - szkoły, uczelnie, technikum. Natomiast we wtorek wieczorem Rosjanie ogłosili, że w środę nie będą funkcjonować "instytucje administracyjne", sklepy i targ - powiadomił Fedorow.

 • 11:24

  Rosyjskie okręty wojenne, operujące na Morzu Czarnym, już od dawna nie zbliżają się do brzegów Ukrainy kontrolowanych przez władze w Kijowie.

  Jednostki Rosjan pozostają aktywne w odległości co najmniej 100 mil morskich, czyli około 185 km od naszych wybrzeży - oznajmiła w środę Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.

  Wojska agresora nie mają odwagi przekraczać linii, którą - umownie - wyznacza Półwysep Tarchankucki na zachodzie okupowanego Krymu. Okręty i kutry Floty Czarnomorskiej już w zasadzie nie poruszają się w kierunku morza terytorialnego Ukrainy. Od czasu do czasu pojawiają się u wybrzeży Krymu, ale nie dalej - powiadomiła Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.

  "Wróg próbuje (teraz) zademonstrować swoją przewagę na Morzu Czarnym przy pomocy lotnictwa taktycznego" - dodała przedstawicielka sił zbrojnych.

 • 10:23

  Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że kolejnych 12 statków towarowych jest gotowych wpłynąć do korytarza żeglugowego Morza Czarnego w drodze do ukraińskich portów.

  Rosja, która dysponuje znacznie potężniejszą i większą flotą morską na Morzu Czarnym, wycofała się w lipcu z umowy, która umożliwiła Ukrainie w czasie wojny bezpieczny transport produktów spożywczych przez tradycyjnie główny korytarz eksportowy tej państwa.

  W odpowiedzi Ukraina utworzyła tymczasowy "korytarz humanitarny" dla statków towarowych i od tego czasu z ukraińskich portów Morza Czarnego wypłynęło kilka statków.

 • 9:38

  Rosyjski sąd skazał byłą dziennikarkę telewizji państwowej Marinę Owsiannikową, która wdarła się do programu informacyjnego z plakatem z napisami "Stop wojnie" i "Okłamują cię", na osiem i pół roku więzienia zaocznie.

  Z oświadczenia sądu opublikowanego w Telegramie wynika, że Owsiannikowa została uznana za winną "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji na temat rosyjskich sił zbrojnych".

  Protest zorganizowała niecałe trzy tygodnie po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. w ramach tzw. "specjalnej operacji wojskowej".

 • 9:32

  Siły obronne Ukrainy w kontynuują przejście oddziałów w kierunku Melitopola i Bachmutu. Osiągają częściowy sukces na terenach na zachód od Robotynia w obwodzie zaporoskim, a także częściowy sukces w rejonie Kliszczijewki i Andrijówki, umocniły się też na okupowanych granicach - podał portal Ukraińska Prawda.

 • 9:28

  Rosjanie budują nowe połączenie drogowo-kolejowe z Mariupola do Rosji i zaanektowanego Krymu. Tym samym siły rosyjskie chcą być mniej zależne od mostu Kerczeńskiego (Krymskiego) i usprawnić logistykę - podaje Radio Swoboda.

 • 9:24

  Ministerstwo Obrony Ukrainy udostępniło dane, dotyczące strat rosyjskiego wojska. W ciągu ostatniej doby zlikwidowano prawie 50 systemów artyleryjskich.

 • 9:19

  "Chłopaki, prędzej czy później was to dopadnie" - powiedział Ołeksandr Jabczanka, który wrócił do domu na zachodniej Ukrainie z powodu urazu nogi. Później ma wrócić do swojej jednostki.

  42-letni pediatra i były doradca ministerstwa zdrowia obecnie jest dowódcą plutonu w 1. Oddzielnym Batalionie "Wilki Da Vinci". Walczy od początku wojny.

  We Lwowie i innych częściach Ukrainy panuje iluzja normalnego życia. Żołnierze tacy jak Jabczanka obawiają się, że choć Ukraińcy są zasadniczo zjednoczeni, niektórzy są oderwani od rzeczywistości, którą widzą żołnierze.

  Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zasadniczo nie wolno opuszczać kraju, ale większość z nich nie została dotychczas wezwana.

  Nie ogłoszono żadnych zmian w ogólnych planach mobilizacji, a analitycy twierdzą, że rząd musi wziąć pod uwagę szerszą gospodarkę i stabilność społeczną.

 • 9:12

  Rosja przeprowadzi w środę ogólnokrajowy test swoich publicznych systemów ostrzegania o sytuacjach awaryjnych, włączając syreny i przerywając transmisje telewizyjne, aby ostrzec ludność o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

  O 10.43 czasu moskiewskiego (godz. 9.43 w Polsce) uruchomione zostaną syreny i ogłoszą komunikaty: "Uwaga wszyscy!".

 • 9:07

  We wtorek z Ukrainy do Polski odprawiono 23,2 tys. osób a 23,6 tys. wyjechało z Polski do z Ukrainy - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r. (od początku agresji Rosji na Ukrainę), SG zanotowała ponad 16 mln 67 tys. wjazdów do Polski i 14 mln 277 tys. wyjazdów do Ukrainę.

 • 8:06

  Rosyjskie dowództwo wojskowe, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, promuje oficerów, którzy nakazują swoim żołnierzom odpieranie ukraińskich ataków za wszelką cenę, bez liczenia się ze stratami osobowymi - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Podczas wtorkowej telekonferencji z dowódcami wojskowymi Szojgu wypowiedział się pozytywnie o niektórych formacjach walczących w pobliżu miejscowości Robotyne i Werbowe w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Są to jednostki, które decydują się kontynuowanie szturmów mimo poważnych strat osobowych ponoszonych podczas tych operacji - zauważył ISW.

  Jak podkreślił think tank, rosyjscy dowódcy coraz częściej stają przed wyborem pomiędzy wyniszczaniem swoich oddziałów w kontratakach i uzasadnionym z wojskowego punktu widzenia wycofywaniem się na wcześniej przygotowane pozycje.

  Zarządzając odwrót i przeciwstawiając się w ten sposób rozkazom przełożonych, oficerowie ryzykują jednak swoją karierę - ocenił ISW.

 • 7:30

  Jedzenie dla ludzi z terenów wyzwalanych spod okupacji oraz wyposażenie schronów to główne potrzeby nieustannie ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy – powiedział PAP ojciec Michał Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie koło Kijowa.

 • 5:51

 • 4:46

  Trybunał Konstytucyjny Mołdawii orzekł, że członkowie, uznanej wcześniej za niekonstytucyjną, prorosyjskiej partii Szor mogą wystartować w wyborach samorządowych – podały lokalne media.

  Trybunał uznał za niezgodną z konstytucją poprawkę do kodeksu wyborczego, mówiącą o pięcioletnim zakazie startu w wyborach dla członków zdelegalizowanych partii. Z piątki sędziów dwóch zgłosiło zdanie odrębne.

 • 4:39

  Prezydent Rumunii zaapelował o zwiększenie wysiłków dla skuteczniejszej postawy odstraszania i obrony na wschodniej flance NATO i na Morzu Czarnym. Podkreślił, że sytuacja wymaga "zwiększonych zdolności w zakresie wykrywania i przechwytywania dronów, a także wzmocnienia obrony powietrznej, zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Wilnie".

  Bukareszt, jak zapewnił, zamierza kontynuować wsparcie dla napadniętej przez Rosję Ukrainy "tak długo, jak będzie to konieczne", w tym w zakresie tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Rumunii. Od początku pełnoskalowej wojny przez ten kraj przewieziono tranzytem ponad 27 mln ton ukraińskiego zboża. Do końca roku Rumunia planuje podwoić przepustowość szlaku przez port w Konstancy do 4 mln ton zboża miesięcznie.

  Jak podano w komunikacie, prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy uczestniczący w spotkaniu "wyrazili szczególne uznanie i wsparcie dla działań Rumunii na rzecz pomocy Ukrainie, w tym za wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16".

 • 4:30

  "Prezydent Klaus Iohannis podkreślił, że Rosja musi zaprzestać ataków na ukraińskie porty nad Dunajem, w bezpośrednim sąsiedztwie Rumunii" – powiadomiła kancelaria prezydenta Rumunii. Iohannis po raz kolejny podkreślił, że ataki, mające na cele zniszczenie magazynów ze zbożem i infrastruktury portowej na Dunaju, to zbrodnie wojenne.

  W formacie wideokonferencji Iohannis wziął udział w zwołanych z inicjatywy prezydenta USA rozmów poświęconych Ukrainie z udziałem przywódców państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.

  W trakcie spotkania Iohannis poinformował zagranicznych przywódców o działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i nadzoru w regionie Morza Czarnego podjętych przez Rumunię oraz w ramach działań sojuszniczych NATO. We wrześniu na terytorium Rumunii przy granicy z Ukrainą trzykrotnie spadły fragmenty dronów po atakach Rosji na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju.

 • 3:46

  Od początku roku zneutralizowaliśmy prawie 4 tys. cyberataków na ukraińskie organy władzy i obiekty infrastruktury krytycznej - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  Większość wrogich ataków ma na celu znalezienie dostępu do elektronicznego obiegu dokumentów organów władzy państwowej i technologicznych systemów infrastruktury - czytamy w komunikacie.

 • 3:15

  Różne podejścia Polski i Węgier do wojny na Ukrainie w żaden sposób nie wykluczają współpracy w innych obszarach, takich jak sprzeciw wobec nielegalnej imigracji i obowiązkowych kwot czy obrona rodziny oraz wartości chrześcijańskich – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w długim wywiadzie udzielonym dziennikowi "Magyar Nemzet".

 • 2:45

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:22

  Stany Zjednoczone będą mogły kontynuować pomoc dla Ukrainy "jeszcze przez kilka miesięcy", jeśli Kongres nie zagłosuje za wsparciem finansowym w nowym budżecie USA dla walczącego kraju - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

  Kirby zaznaczył, że dokładny czas trwania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zależał od potrzeb ukraińskiej armii i tego, co będzie się działo "na polu bitwy" wobec zbliżającej się zimy.

  Zwrócił jednak uwagę, że "czas jest przeciwko (Zachodowi - red.), jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy". Podkreślił, że brak wsparcia w amerykańskim budżecie może doprowadzić do ogromnych zmian na polu walki z Rosją.

  Deklaracje Kirby'ego były odniesieniem do wtorkowej telefonicznej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami krajów sojuszniczych, Unią Europejską i NATO na temat dalszego skoordynowanego wsparcia dla Ukrainy.

  - Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że w żadnych okolicznościach nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane - oświadczył.

  Zdaniem rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA mała grupa republikanów, którzy są przeciwni dalszej pomocy dla Ukrainy, nie może przekreślić dotychczasowych wysiłków na froncie walki z Rosją. - Taka utrata wsparcia sprawi, że (prezydent Rosji Władimir - red.) Putin uwierzy, że może nas teraz przeczekać i kontynuować konflikt, dopóki nie upadniemy my, nasi sojusznicy i partnerzy - powiedział Kirby.

  - Przeciwstawienie się zdolnościom Putina do prowadzenia wojny z sąsiednim narodem może w rzeczywistości zapobiec większemu konfliktowi, w którym mogą być potrzebne wojska amerykańskie - dodał Kirby.

 • 1:28

  Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu - informuje Reuters.

  Rosyjski niezależny serwis Mediazona podaje, że prokuratura oskarżyła dziennikarkę na podstawie artykułu dotyczącego rozpowszechniania "nieprawdziwych informacji" na temat wojny na Ukrainie. Pojęcie to obejmuje wszelkie informacje o wojnie, które są niezgodne z oficjalnym przekazem.

  W marcu 2022 roku w nadawanym na żywo programie Kanału 1, powszechnie oglądanej stacji rosyjskiej telewizji państwowej, Owsiannikowa stanęła w kadrze za prezenterką, trzymając w ręku plakat z hasłami przeciwko wojnie na Ukrainie i propagandzie. Za ten czyn została ukaraną grzywną w wysokości 30 tys. rubli (około 2,3 tys. zł).

  Dziennikarka tłumaczyła potem, że nie mogła zachować milczenia w obliczu wojny i wyrażała żal, że przez wiele lat pracowała dla stacji propagującej linię władz.

  Następnie Owsiannikowa odeszła z pracy i w kwietniu znalazła zatrudnienie jako korespondentka niemieckiego dziennika "Welt". W lipcu powróciła do Rosji, by, jak oznajmiła, wygrać sprawę sądową dotyczącą jej córki. Wobec Owsiannikowej, oskarżanej o domniemane "rozpowszechnianie fałszywych doniesień na temat armii", wszczęto wówczas postępowanie karne. Dziennikarka została umieszczona w areszcie domowym, z którego miała uciec pod koniec września. Jak pisze Reuters, kobieta opuściła kraj wraz z córką.

 • 0:50

  Ukraiński koncern lotniczy Antonow podpisał umowę z francuską firmą Turgis & Gaillard na produkcję w Ukrainie dronów bojowych, opartych na projekcie Aarok - podał portal francuskiej gazety "La Tribune".

  Antonow w połowie września informował, że rozszerza zakres swojej produkcji o wytwarzanie dronów bojowych na potrzeby armii odpierającej inwazję Rosji. Nie podał wówczas szczegółów.

  Koncern Antonow już projektował i budował drony, jednak najważniejszym obszarem jego zainteresowania zawsze pozostawały samoloty transportowe. Ich produkcja będzie kontynuowana, lecz większe zaangażowanie w branżę bezzałogowców lepiej odpowie na aktualne potrzeby Ukrainy podczas wojny.

  Według ekspertów dotychczasowe doświadczenie Antonowa można wykorzystać do budowy dronów, zdolnych do przeprowadzania ataków na cele położone w głębi Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wywiad Wojskowy Ukrainy

Tagi:
Raporty: