"Ściągnęli tu wszystko. Próbują nas wypchnąć z naszych pozycji. Na razie wychodzi im to tak sobie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niedziela jest 410. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W atakowanym przez rosyjskie siły Bachmucie na wschodzie Ukrainy walki wciąż są intensywne, ale od początku kwietnia ich dynamika spadła - przekazał ukraiński wojskowy Ołeksandr Jabczanka, cytowany przez ukraińskie media. "Ściągnęli tu wszystko. Atakują nasze pozycje faktycznie wszystkim: artylerią, czołgami, ciężkimi granatnikami przeciwpancernymi. Próbują nas wypchnąć z naszych pozycji. Na razie wychodzi im to tak sobie, mówiąc łagodnie" - stwierdził wojskowy. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:20

  Niektóre z dokumentów wywiadu USA, które zostały ujawnione w ostatnich dniach w mediach społecznościowych, zawierają informacje, z których wynika, że najemnicy Grupy Wagnera próbowali kupić broń w Turcji - informuje w sobotę "Washington Post".

  Amerykański dziennik pisze, że z opublikowanych dokumentów wynika, iż na początku lutego wysłannicy Grupy Wagnera "spotkali się z tureckimi przedstawicielami w celu zakupu broni i sprzętu z Turcji dla działań prowadzonych przez rosyjskich najemników w Mali i na Ukrainie". Ponadto w dokumentach zawarta jest informacja, że tymczasowy prezydent Mali, Assimi Goita, "potwierdził, że Mali może nabyć broń od Turcji w imieniu Grupy Wagnera".

  Z ujawnionych dokumentów nie wynika jasno, co rząd turecki mógł wiedzieć o wysiłkach Grupy Wagnera ani czy okazały się one owocne, ani czy Mali miało być pośrednikiem, a broń docelowo miała trafić na ukraiński front.

  Rzecznik tureckiego rządu odmówił komentarza dla "Washington Post", podobnie ambasada Mali w Waszyngtonie.

  Najemnicy Grupy Wagnera i jej twórca Jewgienij Prigożyn na ukraińskim froncie

 • 20:56

  Musimy wierzyć, że zło przegra i musimy przybliżać jego klęskę - oznajmił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, obchodzą tego dnia Niedzielę Palmową.

  Szef państwa przypomniał, że nocą z soboty na niedzielę rosyjska armia ostrzelała rakietami S-300 Zaporoże na południu Ukrainy. Trafiono w budynek mieszkalny. W ataku zginął mężczyzna i 10-letnia dziewczynka o imieniu Iryna. W ostrzelanym domu była też kobieta, która została ranna.

  - Tak państwo-terrorysta obchodzi tę Niedzielę Palmową. Tak Rosja przenosi się do jeszcze większej izolacji od świata, od ludzkości - wskazał Zełenski. Jak dodał prezydent, każde chrześcijańskie święto uczy, że "możemy nie wiedzieć, jak, ale musimy być pewni, że zło przegra". "Musimy wierzyć. I wierzymy. Musimy przybliżać klęskę zła. I przybliżamy. A świat razem z nami" - kontynuował.

  - Co miesiąc, co tydzień rośnie wsparcie, zwiększa się krąg tych, którzy nas wspierają, którzy wspierają naszą odwagę i naszą wiarę w życie - podsumował prezydent.

  - Niech Niedziela Palmowa w następnym roku minie wszystkim naszym ludziom w pokoju i wolności! Niech szczere modlitwy o pokój wszystkich, którzy dzisiaj świętują Wielkanoc, zostaną usłyszane! - powiedział na nagraniu Zełenski.

 • 20:05

  W wyniku porannego ostrzału przez wojska rosyjskie budynku mieszkalnego na Zaporożu zginął 50-letni mężczyzna i jego 11-letnia córka - podaje agencja Reutera, powołując się na lokalne władze.

  Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża

 • 18:31

  Rosyjskie wojsko nadal koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na czterech odcinkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby ukraińscy obrońcy odparli ponad 40 wrogich ataków - podał w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Na okupowanym terytorium nie ustają przypadki uprowadzania cywilów przez rosyjskie siły - donosi dowództwo. W Starobielsku w obwodzie ługańskim rosyjskie wojsko prowadzi przeszukania mieszkań osób podejrzewanych o wsparcie Ukrainy i wywozi ludzi w nieznanym kierunku. Wywiezione osoby nie wracają.

  W ciągu doby siły przeciwnika przeprowadziły ponad 10 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych oraz 23 ataki lotnicze i cztery rakietowe - czytamy w komunikacie. Trafiono m.in. w obiekty infrastruktury cywilnej i domy. W atakach są zabici i ranni.

  Ostrzelany budynek w Awdijiwce

 • 16:29

  W atakowanym przez rosyjskie siły Bachmucie na wschodzie Ukrainy trupy Rosjan leżą warstwami - przekazał ukraiński wojskowy Ołeksandr Jabczanka, cytowany w niedzielę przez portal NV.ua. Wojskowy podkreślił, że walki o Bachmut i jego okolice są intensywne, ale przyznał, że od początku kwietnia ich dynamika spadła.

  "Ściągnęli tu wszystko. Atakują nasze pozycje faktycznie wszystkim: artylerią, czołgami, ciężkimi granatnikami przeciwpancernymi. Ciągle ataki. Próbują nas wypchnąć z naszych pozycji. Na razie, już od miesiąca, wychodzi im to tak sobie, mówiąc łagodnie" - relacjonował Jabczanka, porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy z batalionu "Wilki Da Vinci".

  "Mówiąc otwarcie i dosłownie - zaścielają ciałami naszą ziemię. Są miejsca, gdzie ich trupy (leżą) w kilku warstwach. Nie przesadzając" - kontynuował. "Jest miejsce, przez które próbują szturmować. I idą nad ciałami, i tak próbują szturmować. Likwidujemy ich, a oni i tak idą. Więc to są tak zwane mięsne fale - to prawda, to się dzieje, widzę to" - dodał.

  Strona ukraińska też ponosi straty, ale są one niewspółmierne ze stratami rosyjskimi - oznajmił.

  Droga w pobliżu Bachmutu

 • 16:06

  Rosjanie uderzyli w most na rzece Sudost w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Stacja Nexta opublikowała nagranie.

 • 15:40

  Ukraina. Fundacja Teofi Polskie Serce poszukuje sponsorów na zakup karawanów dla ukraińskich miasteczek i wsi

 • 15:24

  "Moja wizyta, negocjacje w Warszawie stały się jeszcze jednym krokiem ku zwycięstwu" - napisał prezydent Ukrainy Woodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

  "Dziękuję za uzgodnione decyzje, za silny pakiet obronny. Dziękuję za życia, które ratujemy dzięki naszej solidarności" - podkreślił, dodając do wpisu nagranie przedstawiające fragmenty jego środowej wizyty w Polsce.

 • 13:39

  Bandany, siatki maskujące, skarpety i robione na drutach pasy ocieplające dla ukraińskich żołnierzy powstają w szczeciński oddziale Związku Ukraińców w Polsce. Wolontariuszki szyją je z resztek materiałów używanych do produkcji mundurów.

  - Te bandany bardzo przydadzą się szczególnie teraz wiosną i latem. Codziennie robię około ośmiu sztuk, łącznie już ponad pięćdziesiąt. Później planuję szyć też poduszki dla rannych żołnierzy. Będą mogli podłożyć je pod nogę, rękę czy pod głowę, żeby było im wygodniej leżeć – powiedziała wolontariuszka szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Nina Zinchenko.

 • 13:10

  "Dzisiaj można zrobić podsumowanie dwóch tygodni intensyfikacji eksplozji w Melitopolu. W ciągu tych dwóch tygodni na czasowo okupowanych terenach obwodu zaporoskiego zniszczono ponad 15 wojskowych zgrupowań wroga, w tym siedem w samym Melitopolu" – poinformował mar miasta Iwan Fedorow w Telegramie.

  Chodzi m.in. o eksplozje, do których miało dojść w miejscach zgromadzenia rosyjskiego sprzętu wojskowego na terytorium miasta. Informowała o nich strona ukraińska. Do wybuchu m.in. doszło na lotnisku w Melitopolu i na terenie lokomotywowni, gdzie Rosjanie remontowali sprzęt wojskowy i składowali paliwo i amunicję.

 • 12:38

  W akwenie Morza Czarnego Rosja utrzymuje w niedzielę 11 okrętów, w tym dwa podwodne, uzbrojone w osiem rakiet manewrujących Kalibr – powiadomiło ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.

  "Na Morzu Czarnym zgrupowanie (rosyjskie) składa się z 11 okrętów bojowych, liczbę jednostek przenoszących rakiety (od soboty) zwiększono dwukrotnie. Obecnie gotowe do zastosowania są dwa okręty podwodne z ośmioma Kalibrami" – napisano.

  Ukraińska armia stale monitoruje zgrupowanie okrętów rosyjskich na Morzu Czarnym. Jednostki te mogą zostać zastosowane do ostrzałów rakietowych terytorium Ukrainy.

 • 12:30

  Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu modlił się między innymi o pokój dla narodu ukraińskiego i o "światło paschalne" dla narodu rosyjskiego oraz o działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz zakończenia wojny. Prosił o pocieszenie dla rannych i tych, którzy stracili bliskich.

 • 12:03

  Wojna w Ukrainie. "Całkowite fiasko" ataków na infrastrukturę energetyczną. "Rosja najwyraźniej zrezygnowała z tych wysiłków"

 • 10:42

  Pilot siedzi w helikopterze MI-8 w nieujawnionej lokalizacji na wschodzie Ukrainy

 • 10:30

  Choć rosyjskie władze próbują przedstawiać sytuację na nielegalnie anektowanych terytoriach Ukrainy jako normalizującą się, w rzeczywistości są one aktywną strefą walki - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Jak podano, 5 kwietnia rosyjski prezydent Władimir Putin przewodniczył pełnej sesji rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, co było pierwszym takim wydarzeniem od października 2022 roku. Główny raport został przedstawiony przez ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokolcewa i dotyczył odbudowy, egzekwowania prawa i porządku publicznego na nielegalnie przyłączonych obszarach Ukrainy.

  "Wybór Kołokolcewa na głównego mówcę jest prawdopodobnie próbą przedstawienia przez Kreml sytuacji na tych terytoriach jako normalizującej się. W rzeczywistości duża część tego obszaru pozostaje aktywną strefą walki, narażoną na ataki partyzanckie i z bardzo ograniczonym dostępem do podstawowych usług dla wielu obywateli" - napisano.

 • 9:49

  W obwodzie chersońskim rosyjskie siły okupacyjne nasiliły kontrolę ludności - podał w sobotę Sztab Generalny ukraińskiej armii.

  "W rejonie hornostajiwskim przeprowadzane są naloty i kontrolowanie telefonów mieszkańców w poszukiwaniu zdjęć, nagrań wideo i 'zakazanych' treści. Podczas takich działań okupanci zapisują dane osobowe mieszkańców, wybiórczo przeszukują ich mieszkania" – napisano w sobotnim komunikacie.

 • 8:49

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował na Facebooku wpis z podsumowaniem strat agresora do 9 kwietnia.

  Jak podano, w ciągu doby straty personalne Rosjan wzrosły o 470 – do 178 150. Liczba zniszczonych czołgów to ogółem 3636. Rosyjskie siły straciły między innymi również: 2740 systemów artyleryjskich, 7024 bojowe wozy opancerzone, 307 samolotów, 292 śmigłowców.

 • 8:33

  "Składam życzenia Ukraińcom i wszystkim chrześcijanom, którzy dzisiaj obchodzą Wielkanoc. Obchodzą ją na pierwszej linii frontu, w różnych naszych miastach i wsiach" – napisał na Telegramie w niedzielę w życzeniach z okazji Wielkanocy prezydent Ukrainy.

  Możemy być różnych wyznań, ale jednakowo wierzymy w wolność; możemy mieć różne tradycje, ale jedna jest wspólna dla wszystkich – to obrona ojczystej ziemi – dodał.

 • 8:22

  Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża

 • 8:22

  Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża

 • 8:00

  Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku na Zaporoże na południu Ukrainy – powiadomiły władze miasta. Pocisk uderzył w budynek mieszkalny.

  "Na razie wiadomo, że - na wielkie nieszczęście - zginęły dwie osoby, mężczyzna i dziecko urodzone w 2012 roku. Dziecko zmarło w karetce pogotowia ratunkowego" – powiadomił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.

  Ranne zostały dwie osoby, jedna trafiła do szpitala.

  Jedna z dwóch wystrzelonych przez Rosjan rakiet zburzyła dom jednorodzinny, a wybuch uszkodził także "dziesiątki innych". Na miejscu trwa operacja ratunkowa. Na ulicy odłączono gaz i elektryczność.

 • 7:14

  Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał, że rosyjskie wojska wykopały 70-kilometrowy rów na Zaporożu. "To prawie jedna trzecia całej szerokości regionu" - napisał.

 • 6:56

  Ukraińska prawniczka i aktywistka Daria Kaleniuk, kierująca organizacją Anti-Corruption Action Centre, zamieściła zdjęcie Kijowa o poranku.

 • 6:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Gratuluję Ukraińcom, wszystkim chrześcijanom obchodzącym dziś Wielkanoc. Na linii frontu, w naszych miastach i wioskach. Wszystkim, którzy świętują Wielkanoc w Europie, obu Amerykach, Afryce, Azji, Australii. W świecie, który chce żyć swobodnie. W świecie, który ceni życie, szacunek i równość każdego człowieka.

 • 5:50

  Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w Bachmucie - poinformował ISW, publikując mapy z sytuacji w okolicach miasta.

 • 5:46

  Aktualna sytuacja na ukraińskim froncie w ocenie Instytutu Studiów nad Wojną.

 • 4:44

  Twitter usunął ograniczenia dotyczące kont powiązanych z Kremlem wprowadzone po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Badania przeprowadzone przez The Telegraph w ubiegłym tygodniu wskazują, że firma Elona Muska nie ogranicza już zasięgu rosyjskim władzom i organizacjom medialnym.

 • 3:40

  Podczas Drogi Krzyżowej w Rzymie znów próbowano zrównać ofiarę z agresorem - ocenił Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ w Kijowie. Przy jednej ze stacji Drogi Krzyżowej odczytano teksty autorstwa dwóch chłopców: Ukraińca i Rosjanina.

 • 2:39

  Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu podsumował nowe uzgodnienia z polską stroną w sprawie uzbrojenia i odbudowy Ukrainy. - Miło jest kończyć ten tydzień z dobrymi wynikami dla naszego państwa - jeśli chodzi o broń, międzynarodowe wsparcie, zwiększenie naszych związków ze światem, naszą drogę w kierunku NATO - powiedział Zełenski.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/kurtievofficial

Tagi:
Raporty: