Ukraińska armia: "głód amunicyjny" się skończył, Rosjanie podwoili ataki na Bachmut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zniszczenia wokół Bachmutu
Zniszczenia wokół Bachmutu t.me/s/AFUStratCom
wideo 2/23
Zniszczenia wokół Bachmutu t.me/s/AFUStratCom

Wtorek jest 405. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Żołnierz ukraińskich wojsk specjalnych, walczących o Bachmut powiedział dziennikarzom, że rosyjskie wojsko podwoiło ataki powietrzne i artyleryjskie na pozycje obrońców tego miasta. "Głód artyleryjski", o którym mówił szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, dość szybko się skończył, dostarczono im amunicję - powiedział wojskowy. Jak stwierdził, artyleria wroga działa "bez przerwy", ostrzał nie ustaje "ani na sekundę", w powietrzu latają wrogie drony, które śledzą ruch wojsk ukraińskich. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:13

    Kończymy relację wydarzeń z 4 kwietnia. Zapraszamy do relacji z 5 kwietnia >>>

  • 4:34

    Instytut Studiów nad Wojną: demonstracyjna reakcja finansisty Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna na zabójstwo rosyjskiego blogera Władlena Tatarskiego wskazuje, że Prigożyn prawdopodobnie uważa, że atak był częściowo skierowany przeciwko niemu.

  • 4:12

    Instytut Studiów nad Wojną: Podczas spotkania Władimira Putina i prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w Moskwie 5 i 6 kwietnia Kreml prawdopodobnie spróbuje zmusić Białoruś do dalszej integracji w ramach Państwa Związkowego.

  • 3:43

    Rosjanie powiększyli swoją flotę na Morzu Czarnym do 15 jednostek w tym sześć przenoszących rakiety, wraz z dwiema łodziami podwodnymi - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Południe", donosi Ukrinform.

  • 2:18

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:59

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował we wtorek do parlamentu Chile o wsparcie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w sprawie wykonania nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.

    - Wojny takie jak ta, którą Rosja prowadzi obecnie z Ukrainą, nie mogą być normą. To jest państwo faszystowskie. Państwo terrorystyczne. Państwo zła - stwierdził prezydent Ukrainy. - Dlatego apeluję: wspierajcie wysiłki Międzynarodowego Trybunału Karnego, który niedawno wydał nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora - dodał.

  • 1:30

    Rosyjska agresja wojenna rozszerzyła i zintensyfikowała rosyjskie działania hybrydowe przeciwko państwom NATO, w tym przeciwko Bułgarii - głosi raport o stanie obronności Bułgarii, zaaprobowany przez tymczasowy rząd premiera Gyłyba Donewa.

    Według autorów raportu rozpoczęta z pogwałceniem międzynarodowego prawa wojna przeciwko Ukrainie wywołała wielkie straty we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego nie tylko na Ukrainie, lecz i na całym świecie.

  • 0:54

    Prorosyjscy hakerzy najwyraźniej zaatakowali niemieckie ministerstwo rozwoju (BMZ). Jak dowiedział się portal tygodnika "Spiegel", we wtorek rano platforma BMZ "Wiederaufbau Ukraine" (Odbudowa Ukrainy) dwukrotnie padła ofiarą cyberataków.

    Do ataków doszło również w zeszłym tygodniu, gdy platforma została uruchomiona. Zgodnie z wewnętrznym raportem IT ministerstwa ataki we wtorek były szczególnie dotkliwe - pisze portal.

  • 0:28

    - Agresja rosyjska pokazała, że tylko kolektywne i prewencyjne gwarancje bezpieczeństwa mogą być niezawodne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w wieczornym wystąpieniu wideo dołączenie Finlandii do NATO.

    Wraz z dołączeniem Finlandii - podkreślił Zełenski - "NATO umacnia się na wschodniej flance".

    Wołodymyr Zełenski w obwodzie czernihowskim

  • 23:59

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Kanady Justinem Trudeau o dalszej pomocy Kanady dla Ukrainy i podziękował za 2,4 mld dolarów kanadyjskich pożyczki dla ukraińskiego budżetu.

  • 23:16

    Skutki walk pod Charkowem

    Zniszczony wóz opancerzony pod Charkowem

    Zniszczone budynki pod Charkowem

  • 20:51

    Członkowie NATO przekazali blisko 150 miliardów euro wsparcia Ukrainie, w tym 65 miliardów euro pomocy wojskowej - powiedział na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

  • 20:39

    W obwodzie donieckim odbędzie się przymusowa ewakuacja dzieci z 21 miejscowości; chodzi o łącznie 126 dzieci - zadecydowały władze. Mer szturmowanej Awdijiwki, Witalij Barabasz, nazwał "mordercami" rodziców, którzy odmawiają ewakuacji swych dzieci.

  • 19:10

    Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow określił jako "blef" wypowiedź ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu o przekazaniu Białorusi systemu Iskander-M mogącego wykorzystywać pociski z głowicami jądrowymi.

  • 18:53

    Administracja Joe Bidena ogłosiła kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 2,6 miliarda dolarów. W 35. transzy pomocy wojskowej znalazły się dodatkowe zestawy amunicji między innymi do systemów Patriot, HIMARS i czołgów, pociski przeciwpancerne TOW i mobilne systemy przeciwdronowe. Jak podał w komunikacie Pentagon, na nowy pakiet składa się amunicja różnego rodzaju o wartości 500 milionów dolarów, która zostanie przekazana z amerykańskich magazynów, oraz broń i amunicja o wartości 2,1 miliarda dolarów, którą USA zakupią dla Ukrainy w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

  • 17:59

    "Właśnie opuściłem Ukrainę. Widziałem szkody wyrządzone przez inwazję Putina. I zainspirowała mnie odwaga narodu ukraińskiego" - przekazał na Twitterze były sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

    "Jedno jest pewne: pomoc Ukrainie w zakończeniu tej wojny leży w podstawowym interesie Ameryki" - dodał.

    Związany z Partią Republikańską Mike Pompeo pełnił funkcję sekretarza stanu USA w latach 2018-21, za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Jego następcą został obecny szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

  • 17:56

    Wojska rosyjskie na kierunku awdijiwskim (obwód doniecki) coraz częściej stosują broń chemiczną. W Pobliżu miejscowości Wodjane rosyjski dron zrzucił granat prawdopodobnie z chloropikryną - poinformował przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.

    - Koło miejscwości Wodjane z aparatu bezzałogowego zrzucono amunicję z substancją chemiczną. Mógł być to granat K-51 - przekazał rzecznik, cytowany przez portal Suspilne. Przypomniał, że Rosjanie coraz częściej stosują broń chemiczną - w zeszłym tygodniu odnotowano około 12 prób zrzucenia takiej amunicji z dronów rosyjskiego zwiadu lotniczego.

  • 17:49

    Z rosyjskiej niewoli powróciło jak dotąd 40 obrońców Wyspy Węży - powiedział ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec na spotkaniu z rodzinami jeńców.

    Spotkanie zorganizowane zostało przy udziale sztabu koordynacyjnego do spraw jeńców wojennych, dowództwa Państwowej Służby Granicznej, dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy oraz Narodowego Biura Informacji.

    Spotkanie z rodzinami obrońców Wyspy Węży

    Ukraińska flaga na Wyspie Węży

  • 16:47

    Gratuluję Finlandii i jej prezydentowi Sauliemu Niinisto przystąpienia do NATO w 74. rocznicę powstania Sojuszu. W obliczu rosyjskiej agresji Sojusz stał się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Liczymy, że szczyt NATO w Wilnie (zaplanowany na 11-12 lipca) przybliży Ukrainę do naszego wspólnego euroatlantyckiego celu" - dodał Zełenski.

  • 16:14

    Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przedłużyła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych dokonanych w Ukrainie przez Rosję po rozpoczęciu inwazji w lutym 2022 roku.

    Za przedłużeniem mandatu organu śledczego badającego prawdopodobne zbrodnie wojenne dokonane przez Rosję Rada opowiedziała się przeważającą większością głosów. Za przyjęciem rezolucji głosowało 28 państw, 17 wstrzymało się od głosu, a dwa (Chiny i Erytrea) były przeciw.

    Głosowanie odbyło się ostatniego dnia 52. sesji Rady, która trwała od 27 lutego.

  • 15:56

    Ukraina jest wdzięczna Polsce za decyzję o przekazaniu myśliwców MiG-29 i bardzo liczy na te maszyny. Poprawią one obronę ukraińską, choć celem strategicznym jest przejście na zachodnie modele samolotów - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

    "Jesteśmy wdzięczni partnerom słowackim za już przekazane samoloty MiG-29. Bardzo liczymy na samoloty bojowe z Polski i jesteśmy wdzięczni polskim przyjaciołom za uchwalenie odpowiednich decyzji. Dziękujemy Polsce za każdy element wsparcia, szczególnie tak ważny, jak lotnictwo bojowe" - oświadczył Reznikow w komunikacie w serwisie Telegram.

    Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy

  • 15:41

    Po wymianie niezbędnych dokumentów między ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w kwaterze głównej NATO w Brukseli Finlandia została we wtorek 31. członkiem Sojuszu.

    - Mam ogromną przyjemność złożyć na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dokument przystąpienia Finlandii do NATO - powiedział szef fińskiej dyplomacji.

    - Otrzymawszy dokument akcesyjny możemy ogłosić, że Finlandia stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego - oświadczył Antony Blinken.

    Finlandia oficjalnie została członkiem NATO

  • 14:44

    Żołnierz ukraińskich wojsk specjalnych, walczących o Bachmut powiedział dziennikarzom, że rosyjskie wojsko podwoiło ataki powietrzne i artyleryjskie na pozycje obrońców tego miasta.

    "Głód artyleryjski", o którym mówił szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, dość szybko się skończył, dostarczono im amunicję - powiedział wojskowy. Jak stwierdził, artyleria wroga działa "bez przerwy", ostrzał nie ustaje "ani na sekundę", w powietrzu latają wrogie drony, które śledzą ruch wojsk ukraińskich.

  • 14:32

    W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rośnie śmiertelność wśród mieszkańców, pojawia się wiele nowych pochówków - informuje lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska.

    "Powiększają się mariupolskie cmentarze. Na Cmentarzu Starokrymskim zauważono duży sektor świeżych pochówków" - poinformowano we wpisie, do którego dołączono nagranie, na którym widać groby.

    Nowe pochówki w okupowanym Mariupolu

  • 14:15

    Właściciel rosyjskiej formacji najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn pochwalił się umieszczeniem flagi na budynku miejskiej administracji w Bachmucie, ale ten budynek został zniszczony już dawno temu i po prostu nie istnieje - oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

    - Prigożyn prawdopodobnie jeździ do Bachmutu, ponieważ nie czuje się bezpiecznie w Petersburgu. Widzicie, że dochodzi tam teraz do eksplozji w restauracjach - ironicznie skomentował Czerewaty, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Rzecznik nawiązał do zamachu, w którym w niedzielę zginął powiązany z Prigożynem rosyjski propagandysta i bloger wojskowy Maksim Fomin, znany jako Władlen Tatarski.

    Jewgienij Prigożyn w Bachmucie

  • 13:49

    Prezydent Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

    Ukraiński przywódca przekazał w serwisie Telegram, że "jest w stałym kontakcie z von der Leyen".

    Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen rozmawiali m.in. o wspólnych międzynarodowych działaniach na przyszłość, wsparciu dla Ukrainy, a także o konieczności przygotowania 11. pakietu sankcji w związku z rosyjską agresją.

  • 13:34

    We wtorek po godzinie 12. (godz. 11 w Polsce) w całej Ukrainie został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

    Media w Kijowie poinformowały o starcie z lotniska na Białorusi rosyjskiego myśliwca MiG-31K, przenoszącego hipersoniczne pociski Kindżał, których nie może zestrzelić ukraińska obrona powietrzna.

  • 13:21

    Rolnicy z okupowanej przez Kreml części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy nie mogą prowadzić prac polowych, w tym wiosennych zasiewów zbóż, jeśli nie legitymują się rosyjskimi paszportami - zaalarmował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    Samozwańcza administracja regionu zaporoskiego chce za wszelką cenę zadowolić swoich mocodawców w Moskwie, dlatego przyspiesza na zajętych terenach proces nielegalnej, przymusowej "paszportyzacji". Większość mieszkańców tych obszarów, którzy stamtąd nie wyjechali lub nie zostali deportowani, wciąż nie zgadza się na przyjmowanie paszportów wroga. W związku z tą sytuacją okupanci wymyślają kolejne sztuczne ograniczenia, próbując uczynić życie cywilów maksymalnie uciążliwym - podał portal.

  • 13:09

    Mieszkańcy Awdijiwki (obwód doniecki) odmawiają ewakuacji. Ukrywają też dzieci, które pozostają w tym mieście, mimo zagrożenia i ciągłych rosyjskich ostrzałów - poinformował szef administracji wojskowej Awdijiwki Witalij Barabasz.

    Przypomniał niedawną tragedię, kiedy rodzina odmówiła ewakuacji z Awdijiwki, a ich 5-miesięczne dziecko wkrótce zginęło w wyniku ostrzału.

    Ewakuacja ludności z Awdijiwki

  • 12:34

    Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn. Członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją transatlantyckiego bezpieczeństwa - powiedział w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.

    - Jednym z tematów, które będę poruszać (w rozmowach), jest akcesja Ukrainy do NATO. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu to wyraźny sygnał, że nadszedł czas na przegląd starych strategii i zapatrywań. Nie ma lepszego rozwiązania na zapewnienie transatlantyckiego bezpieczeństwa niż członkostwo Ukrainy w NATO - przekonywał Kułeba w oświadczeniu dla prasy.

    Finlandia w NATO. Jens Stoltenberg: historyczny dzień, kilka lat temu to było nie do pomyślenia

  • 12:26

    W czasie wspólnej konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił o dalszym wsparciu Ukrainy.

    - Przybyłem do (kwatery głównej) NATO, by przyśpieszyć dostawy tego, co już zostało obiecane Ukrainie, chodzi przede wszystkim o amunicję artyleryjską, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty i wszystko, co jest potrzebne dla naszego skutecznego działania - oznajmił Kułeba.

  • 12:20

    Takie spotkania są dla nas mocnym sygnałem wsparcia w naszej walce o wolność i demokrację, a także dowodzą, że możemy liczyć na obie główne siły polityczne w Waszyngtonie - zarówno demokratów, jak też republikanów - ocenił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty w Kijowie byłego sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

    Zełenski powiadomił w serwisie Telegram, że w składzie amerykańskiej delegacji kierowanej przez Pompeo znaleźli się "politycy, biznesmeni i przedstawiciele organizacji charytatywnych". "Kompleksowe (okazywane przez obie główne partie) wsparcie ze strony USA jest dla nas bardzo ważne" - dodał prezydent.

    Mike Pompeo w Kijowie

  • 11:12

    Po przyjęciu Finlandii granica NATO-Rosja zwiększy się dwukrotnie. Dla Finów, ubiegających się o wejście do Sojuszu, kluczowa była wola ucieczki spod wpływów Moskwy – uważa szef Fińskiego Instytutu Polityki Zagranicznej Mika Aaltola.

    "Od Laponii, przez Karelię, po obwód petersburski i Zatokę Fińską oraz od strony Wysp Alandzkich jesteśmy teraz bardziej zabezpieczeni. Podwojenie granicy natowsko-rosyjskiej rozproszy rosyjskie oddziały" – napisał w analizie Aaltola, uznawany za głównego eksperta fińskiego ds. polityki bezpieczeństwa.

  • 11:11

    Ukraińska armia formuje nowe jednostki szturmowe, a nawet odtwarza słynny pułk Azow, szykując się do nadchodzącej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom. Natarcie prawdopodobnie nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca, ale jego skuteczne przeprowadzenie będzie dla Kijowa dużym wyzwaniem - ocenił amerykański dziennik "New York Times".

    Kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma czas tej operacji. Kontrofensywa musi nastąpić dosyć szybko i przynieść zakładany efekt - tak aby sojusznicy Kijowa utwierdzili się w przekonaniu, że warto wciąż finansować pomoc zbrojeniową dla ukraińskiej armii. Dalsze wsparcie w tym zakresie nie jest bowiem gwarantowane. Budżet USA przeznaczony na ten cel ma się wyczerpać około września, dlatego wielu amerykańskich urzędników postrzega ostatnie dostawy broni dla Kijowa jako "wysiłek ostatniej szansy" - pisze "NYT".

  • 10:52

    Sankcje uderzają w rosyjską gospodarkę. Kreml musi wybierać między wydatkami na wojnę a potrzebami własnych obywateli - mówił w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken przed spotkaniem ministerialnym Rady ds. Energii UE-USA.

    - Stany Zjednoczone i Unia Europejska, ramię w ramię, wraz z szeroką koalicją partnerów na całym świecie, pracują nad zapewnieniem Ukrainie możliwości samoobrony - obrony swoich obywateli, swojego terytorium i prawa wyboru własnej drogi. (...) Wspólnie zamrażamy środki tych, którzy finansują agresję. Zaawansowane sankcje i ograniczenia eksportu przyczyniają się do zmniejszenia zdolności Rosji w prowadzeniu wojny. Finanse Kremla skurczyły się do takiego poziomu, że musi on wybierać między przeznaczaniem środków na wojnę a potrzebami własnych obywateli - mówił Blinken.

    Blinken: plan Zełenskiego zapewni trwały pokój i uniemożliwi Rosji ponowny atak

  • 10:06

    Generał Rustam Muradow, który na początku lutego popełnił poważne błędy podczas rosyjskiej ofensywy na Wuhłedar w Donbasie na wschodzie Ukrainy, został odwołany ze stanowiska dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego - powiadomił niezależny portal Moscow Times, powołując się na własne źródła w rosyjskim resorcie obrony.

    Pochodzący z Dagestanu Muradow przejął dowództwo nad Wschodnim Okręgiem Wojskowym w październiku 2022 roku. Generał odpowiadał za serię katastrofalnych operacji ofensywnych w obwodzie donieckim Ukrainy, szczególnie pod Wuhłedarem. Pogłoski o jego możliwej dymisji zaczęły pojawiać się w drugiej połowie marca.

  • 9:43

    Białoruś. Uszkodzenie rosyjskiego samolotu A-50. Media: oskarżonym może grozić kara śmierci

  • 9:41

    Żona zastępcy rosyjskiego ministra obrony Timura Iwanowa bawi się we francuskim kurorcie Courchevel, podczas gdy jej mąż atakuje ukraińskie miasta - pisze portal Ukrainska Prawda.

    Courchevel to jedno z miejsc wolnego świata ulubionych przez Rosjan. Nawet rok po pełnowymiarowej napaści na Ukrainę na ulicach kurortu można spotkać "dziesiątki, setki i tysiące zamożnych obywateli Federacji Rosyjskiej" - podkreśla portal.

    Swietłanę Iwanową widziano w alpejskim kurorcie 8 marca 2023 roku. Kobieta bawiła się w towarzystwie rosyjskiego piosenkarza Wałerija Meładze i robiła zakupy w miejscowych butikach.

    Na początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji Iwanowa robiła natomiast ekskluzywne zakupy w Paryżu. Latem para rozwiodła się, ale - jak twierdzi Fundacja Walki z Korupcją (FBK) - rozwód miał charakter fikcyjny. Jesienią Iwanow został objęty unijnymi sankcjami, a jego partnerka nie.

    Dlatego Swietłana również dziś może podróżować i wydawać pieniądze w najpiękniejszych zakątkach świata, podczas gdy jej mąż kontynuuje zbrodnie - podkreśla Ukrainska Prawda.

    Według FBK małżeństwo wydaje miliony dolarów na luksusowe życie, para posiada pałace, ekskluzywne samochody i wiele innych drogocennych rzeczy, które nie są zgodne z oficjalnymi dochodami.

    "Jak to możliwe i dlaczego żona jednego z kierowników pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę do tej pory cieszy się życiem w cywilizowanym świecie?" - zastanawia się portal.

  • 9:30

    Ukraiński sztab przedstawił informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 175 tys. żołnierzy (+530 ostatniej doby), 3627 czołgów (+8), 2697 systemów artyleryjskich (+3) oraz 306 samolotów.

  • 9:20

    W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 19,7 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 34,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 10,862 mln wjazdów do Polski i 9,046 mln wyjazdów na Ukrainę.

    "W dniu 3.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 19,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,862 mln osób" - poinformowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

    Jak podała, z Polski na Ukrainę w poniedziałek odprawionych zostało prawie 34,3 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - prawie 9,046 mln.

    SG od początku wojny zanotowała o ponad 1,8 mln więcej wjazdów do Polski niż wyjazdów na Ukrainę.

    Według Straży Granicznej obserwowany w ostatnich dniach wzrost liczby osób, które wracają na Ukrainę, ma związek z nadchodzącymi katolickim świętami wielkanocnymi i następującymi tydzień po nich prawosławnymi. Do swojego kraju wracają obywatele Ukrainy, ale przede wszystkim ci, mieszkający w Niemczech, nie w Polsce.

    - Z rozmów z podróżnymi wynika, że tak wczesne wyjazdy na święta w dużej mierze związane są z rozpoczętymi właśnie w Niemczech feriami wielkanocnymi (Osterferien) - tłumaczyła PAP rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

  • 9:16

    Rosja prawdopodobnie stara się sponsorować i rozwijać alternatywne prywatne firmy wojskowe, aby ostatecznie zastąpić Grupę Wagnera w jej znaczącej roli bojowej na Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, starania te mają miejsce w kontekście głośnego sporu pomiędzy rosyjskim ministerstwem obrony i Grupą Wagnera. Rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie chce zastępczej firmy, nad którą miałoby większą kontrolę. Jednak żadna inna znana rosyjska prywatna firma wojskowa nie zbliża się obecnie do wielkości i siły bojowej Grupy Wagnera.

    "Rosja prawdopodobnie widzi ciągłą przydatność na Ukrainie prywatnych firm wojskowych, ponieważ są one mniej krępowane przez ograniczone poziomy płac i niewydolność, które hamują skuteczność regularnej armii. Rosyjskie kierownictwo prawdopodobnie wierzy, że ciężkie straty w prywatnych firmach wojskowych będą lepiej tolerowane przez rosyjskie społeczeństwo niż straty w regularnym wojsku" - oceniono.

  • 8:52

    W Rosji służby bezpieczeństwa konfiskują paszporty wysokich rangą przedstawicieli władz i przedsiębiorstw państwowych, by nie dopuścić do ich ucieczek za granicę - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    CZYTAJ:

    Rosja. Media: służby konfiskują paszporty najbogatszym obywatelom, przedstawicielom władz i biznesu

  • 8:18

    Rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera robią dalsze postępy w centrum Bachmutu na wschodzie Ukrainy i zajęli siedzibę miejskiej administracji - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Szef "grupy Wagnera" Jewgienij Prigożyn nocą 2 kwietnia podniósł przy budynku administracji rosyjską flagę z napisem ku pamięci rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) zabitego w niedzielę w Petersburgu - czytamy w analizie. Prigożyn oświadczył, że grupa Wagnera "legalnie kontroluje" Bachmut, ale ukraińskie siły pozostają w zachodniej części miasta - podkreśla ISW.

    Rosyjskie siły poczyniły dalsze postępy w poniedziałek. Najprawdopodobniej najemnicy będą kontynuować próby wzmocnienia kontroli nad centrum Bachmutu i będą kroczyć na zachód - prognozują analitycy.

  • 8:10

    W poniedziałek siły agresora zabiły dwóch cywilów w Torecku, a także po jednej osobie w Awdijiwce i Torskem. Ponadto trzech mieszkańców obwodu donieckiego zostało rannych - oznajmił na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

    Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w regionie donieckim odnotowano już 1450 ofiar śmiertelnych, a 3339 osób doznało obrażeń. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, faktyczna liczba ofiar jest znacznie większa - dodały władze obwodu.

    Na Chersońszczyźnie odnotowano w ciągu minionej doby 61 rosyjskich ostrzałów. Jedna osoba zmarła. Wróg czterokrotnie atakował stolicę regionu - Chersoń. Mieszkańcy miejscowości położonych na zachodnim brzegu Dniepru, znajdujących się w zasięgu rażenia rosyjskich dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych i moździerzy, są wzywani do ewakuacji. Tylko poprzedniego dnia udało się stamtąd wywieźć 113 osób - powiadomił szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin

    W obwodzie donieckim, zwłaszcza w mieście Bachmut na północy tego regionu, trwają obecnie najbardziej intensywne walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Obwód chersoński jest od listopada podzielony na kontrolowaną przez Kijów część zachodnią, położoną na prawym brzegu Dniepru i część wschodnią okupowaną przez agresora.

  • 7:48

    Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie ma pokazać, jak ważna jest rola Polski we wspieraniu Ukrainy w wojnie, którą prowadzi przeciwko niej Rosja - powiedział PAP były szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.

    - To bardzo ważna i symboliczna wizyta. Uważam, że Wołodymyr Zełenski chce pokazać, jak znacząca jest dla nas Polska - ocenił.

    Zdaniem b. ministra Zełenski będzie chciał przekazać Polakom, że Ukraina docenia pomoc wojskową i humanitarną, polegającą m.in. na przyjęciu ukraińskich uchodźców wojennych.

    Klimkin zwrócił uwagę, że do wizyty prezydenta Ukrainy dochodzi w momencie oczekiwania na ukraińską ofensywę na froncie wojny z Rosją.

    - Jest to unikalna chwila, bo oczekujemy na operacje ofensywne. I wizyta w Warszawie jest naprawdę ważna. Sądzę, że będzie to strategiczna rozmowa o tym, jakie będą nasze dalsze działania, w jaki sposób będziemy koordynowali pomoc wojskową, co będziemy robić razem - zaznaczył.

    Według dyplomaty pomoc wojskowa Polski dla Ukrainy jest przykładem dla innych państw. - Pomoc wojskowa to jeden z przykładów, ponieważ Warszawa robi w tym kontekście bardzo dużo. Warszawa zresztą powinna dawać przykład. Gdy wewnątrz NATO nie można osiągnąć jakichś skoordynowanych decyzji, Polska pokazuje, że można działać inaczej - podkreślił.

    Klimkin zwrócił jednocześnie uwagę, że w obecnych relacjach ważną kwestią jest "rozmowa o losie Ukraińców, zmuszonych do opuszczenia" ojczyzny.

    - Wiemy, ilu Ukraińców jest w Polsce. Wiemy o ogromnej pomocy, która jest bardzo ważna. Rozumiemy także, że będziemy musieli niebawem rozmawiać o losie Ukraińców, którzy byli zmuszeni do opuszczenia Ukrainy. I, oczywiście, w przyjaznym sensie, będziemy o nich walczyć, bo chcemy, by wrócili - powiedział PAP b. minister spraw zagranicznych Ukrainy.

  • 7:25

    W wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim zginęło w ciągu ostatniej doby czterech cywilów - informuje Ukrinform.

  • 7:00

    Ukraińskie siły odparły minionej doby 69 rosyjskich ataków, najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę w Donbasie - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na czterech kierunkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

    Sztab podkreślił, że rosyjskie wojsko próbuje przejąć pełną kontrolę nad Bachmutem i kontynuuje jego szturm.

    W ciągu minionej doby rosyjska armia przeprowadziła trzy ataki rakietowe i 21 lotniczych oraz 33 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podano w porannym komunikacie.

  • 6:46

    Ukraina ma pięć brygad myśliwców Su-27 i MiG-29 po dostawach z Zachodu, m.in. z Polski. To prawie 200 maszyn

  • 6:15

    Ukraińska armia poinformowała o zniszczeniu 14 z 17 irańskich dronów Shahed, którymi w nocy zaatakowała Rosja - podaje Ukrinform.

  • 5:30

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:40

    Instytut Studiów nad Wojną: bojownicy Grupy Wagnera poczynili dalsze postępy w centrum Bachmutu i 2 kwietnia zajęli budynek administracji miasta.

  • 3:56

    "Wróg uderzył w Odessę i obwód odeski aparatami latającymi bez pilota (UAV)" - głosi komunikat lokalnej administracji opublikowany na Facebooku. "Są straty" - dodano nie podając żadnych szczegółów.

    Powołując się na szefa administracji wojskowej obwodu odeskiego Jurija Kruka, w komunikacie stwierdzono, że ukraińskie wojska obrony powietrznej podjęły działania i zostały postawione w stan pogotowia przed możliwym drugim atakiem.

  • 3:45

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskim ataku rakietowym

  • 3:01


    Finlandia we wtorek oficjalnie przystąpi do NATO. Popyt na flagi czy symbole natowskie rośnie już paru tygodni, w miarę jak zaczynało być pewne, że Finlandia w końcu zostanie przyjęta do Sojuszu. Flagi cieszące się olbrzymim powodzeniemn kupują nie tylko kolekcjonerzy czy miłośnicy militariów.

  • 1:53

    Zełenski poinformował także, że w Czernihowie przeprowadził naradę z dowództwem wojskowym. Zapewnił, że trwają przygotowania do "aktywnych działań w celu wyzwolenia ziem ukraińskich".

  • 1:45

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości.

    Skomentował tak swą poniedziałkową wizytę w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.

    - Nigdy nie przebaczymy tej piwnicy, tego obozu koncentracyjnego, jak i wszystkich innych zbrodni Rosji wobec ludzi i przeciwko ludzkości - powiedział Zełenski. Nazwał Rosję "państwem-złem" i oświadczył, że Kreml "nie zdoła zasłonić się swym miejscem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" ani też "rurociągami z gazem". Dodał następnie, że Rosja poniesie "odpowiedzialność za każde przestępstwo popełnione na ziemi ukraińskiej".

  • 1:37

    Resort obrony Ukrainy poinformował na Twitterze o kolejnej wymianie jeńców. "Do domów wróciło 12 Ukraińców, z których 5 było ciężko rannych" - napisano. Jak dodano, 10 to szeregowcy i sierżanci, a dwaj to cywilni zakładnicy schwytani przez Rosjan w obwodzie charkowskim i obwodzie donieckim.

  • 0:38

    Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie. Są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

    Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał "historycznym krokiem". Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest "pierwszym krokiem" i "znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok".

    Pięć brygad lotnictwa to prawie 200 samolotów - informuje agencja Interfaks-Ukraina.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: