Ukraiński deputowany: wznowienie szturmów na Wuhłedar to przygotowania do rosyjskiej kampanii wiosenno-letniej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Czwartek jest 421. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wznowienie przez Rosję szturmów na Wuhłedar w obwodzie donieckim to początek przygotowań agresora do wiosenno-letniej kampanii - ocenił Roman Kostenko, szef komisji ds. bezpieczeństwa parlamentu Ukrainy. Jego zdaniem ma to na celu rozproszyć ukraińskie siły. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:25

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo - 21 kwietnia 2023

  • 4:28

    Rosyjscy policjanci są zatrzymywani w związku z domniemanymi wyciekami danych na rzecz Ukrainy – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank wyjaśnia, że sprawa ma związek z "wyciekiem danych z rosyjskich sił bezpieczeństwa".

  • 3:59

    Instytut Studiów nad Wojną: Kreml zdegradował dowódcę rosyjskiej Floty Pacyfiku w ramach niespodziewanej kontroli gotowości.

  • 2:48

    Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.

  • 2:37

    Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył w czwartek szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO. - Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz - powiedział w programie publicznego nadawcy ZDF.

    Pistorius powiedział, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót".

    Ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO lub Unii Europejskiej nie będzie w piątek omawiane na czwartym spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech - dodał minister.

  • 1:13

    Ukraiński wywiad wojskowy planował kampanię ataków przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii, jednak prezydent Zełenski powstrzymał planowanie operacji - wynika ze ściśle tajnego dokumentu amerykańskich służb opublikowanego przez "Washington Post". Dokument jest częścią wycieku dokumentów zamieszczonych w serwisie Discord.

  • 0:27

    Minister obrony Estonii Hanno Pevkur powiedział, że jego kraj, w ramach unijnego planu dostarczenia miliona pocisków artyleryjskich, wyśle Ukrainie pociski kalibru 155 mm – przekazał The Kyiv Independent. Ponadto Estonia dostarczy ukraińskiej armii noktowizory i amunicję kalibru 5,56 mm – dodano.

  • 23:42

    Ćwiczenia ukraińskiego wojska pod Charkowem

    Ćwiczenia ukraińskiego wojska pod Charkowem

    Ćwiczenia ukraińskich wojsk pod Charkowem

  • 22:51

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że jego czwartkowe rozmowy w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem były poświęcone obronie Ukrainy.

    Przekazał, że Kijów przygotowuje się również do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. - Ani większość Ukraińców, ani większość Europejczyków, ani większość mieszkańców całej przestrzeni NATO nie zrozumie liderów Sojuszu, jeśli na szczycie w Wilnie nie wybrzmi zasłużone polityczne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu - powiedział Zełenski.

  • 22:42

    "Dziś wszelkie stosunki handlowe z Rosją traktowane są jako wsparcie grupy terrorystycznej, której przywódca jest poszukiwany jako międzynarodowy przestępca za zbrodnie wojenne i ludobójstwo Ukraińców. Całkowita blokada eksportu z Rosji to jedyny sposób ukarania Moskwy za te zbrodnie "tu i teraz'" - oświadczył w czwartek na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

  • 22:02

    "Od 19 kwietnia strona internetowa Eurocontrol jest atakowana przez prorosyjskich hakerów. Atak powoduje zakłócenia strony i dostępności sieci. Nie ma wpływu na europejskie lotnictwo" - przekazała w komunikacie agencja, cytowana przez "Wall Street Journal".

    Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) to organizacja zajmująca się koordynacją współpracy państw europejskich w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego. Należy do niej 41 państw, w tym Polska.

  • 21:33

    "Miałem owocną rozmowę z premierem Holandii Markiem Rutte. Omówiliśmy sytuację na froncie. Podziękowałem za dostarczenie systemu Patriot, wspólną decyzję z Danią o przekazaniu 14 Leopardów 2, przyznanie 274 mln euro z pakietu wsparcia 2,5 mld euro dla Ukrainy. Stale współpracujemy z Holandią, aby pociągnąć agresora do odpowiedzialności" - przekazał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 20:52

    Wznowienie przez rosyjskie siły szturmów na Wuhłedar w obwodzie donieckim to początek rosyjskich przygotowań do wiosenno-letniej kampanii na Ukrainie - uważa Roman Kostenko, szef komisji ds. bezpieczeństwa ukraińskiego parlamentu, cytowany w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

    Ataki na Wuhłedar mają na celu rozproszenie sił i środków Sił Zbrojnych Ukrainy - podkreślił parlamentarzysta. Jak dodał, Kreml nie porzucił też planu zajęcia miasta.

    Radio Swoboda przypomina, że rosyjskie wojsko nie szturmowało leżącego na południu obwodu donieckiego Wuhłedaru od ponad miesiąca. Miasto było ostrzeliwane przy wykorzystaniu artylerii. W ostatnich dniach jednak - jak wynika z danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - armia rosyjska wznowiła ataki.

  • 19:58

    Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat jej niedawnej wizyty w Pekinie oraz o zapewnieniu wsparcia gospodarczego i wojskowego Ukrainie - poinformował Biały Dom. Przywódcy wzięli tez udział w wirtualnym spotkaniu Major Economies Forum w sprawie klimatu.

  • 19:28

    Szacowanie kosztów wojny na Ukrainie i strat tego kraju powinno zająć centralne miejsce w ekonomicznych analizach tak szybko, jak to możliwe z uwagi na problemy demograficzne, wpływ na PKB Ukrainy i całego regionu - stwierdzili w czwartek eksperci OECD, Banku Światowego i EBOiR oraz uczeni polscy i ukraińscy podczas konferencji "Assessing the economic costs of war damages" zorganizowanej przez polskie MSZ i ambasadę RP przy OECD w Paryżu.

  • 18:20

    Ministerstwo obrony Estonii wyśle na Ukrainę pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, będące naszą częścią z puli miliona pocisków obiecanych przez UE - poinformował w czwartek na Twitterze estoński minister obrony Hanno Pevkur.

    "Proces polityczny przebiegł błyskawicznie, teraz trzeba szybko zapakować amunicję i wysłać ją na Ukrainę. To właśnie robimy" – przekazał Pevkur. W pakiecie znajdą się również noktowizory i amunicja do broni strzeleckiej - poinformowało ministerstwo obrony Estonii.

    - Jutro w Ramstein spotkam się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, z którym porozmawiamy o tym, jak i co jeszcze Estonia może zrobić, by pomóc Ukrainie - dodał estoński minister.

  • 18:19

    Kijowska rada miejska zerwała w czwartek umowę dzierżawy gruntu z ambasadą Rosji - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dyplomaci opuścili obiekt przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej napaści na Ukrainę.

  • 17:56

    Ukraińskie MSW zacytowało w twitterowym wpisie pułkownika Straży Granicznej Andrija Gitta, który powiedział: "Jesteśmy teraz w Bachmucie, w okopach, aby 24 lutego nigdy się nie powtórzył".

    "On i jego podwładni bohatersko utrzymują obronę Bachmutu wraz z innymi jednostkami Sił Obronnych" – dodał resort, publikując zdjęcia obrońców.

  • 17:47

    W Bykowni powstanie Narodowy Cmentarz Wojskowy - ogłosił w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W leżącej na obrzeżach Kijowa Bykowni znajduje się już nekropolia, gdzie spoczywają ofiary komunizmu różnych narodowości, w tym Polacy.

    Kliczko poinformował, że kijowska rada miejska rozpoczęła proces tworzenia cmentarza. Za jego utworzenie - jak dodał - odpowiada państwo, a miejsce upamiętnienia wyznaczył rząd. Łączna powierzchnia obiektu ma wynieść prawie 100 ha.

  • 17:35

    Światowa Federacja Badmintona (BWF) utrzymała zakaz udziału rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy w imprezach pod jej auspicjami. Decyzja została ogłoszona po posiedzeniu zarządu BWF.

  • 17:30

    MSW Ukrainy napisało na Twitterze, że członkowie Gwardii Narodowej Ukrainy wyeliminował około 300 przeciwników w ciągu ostatniego tygodnia w obwodzie donieckim i ługańskim.

    "Stopniowo zmierzamy do naszego celu – ZWYCIĘSTWA" – napisano.

  • 17:25

    Ochotnicy 3. Brygady Operacyjnej Gwardii Narodowej Ukrainy "Spartan" podczas szkolenia strzeleckiego na jednym z poligonów w obwodzie charkowskim

  • 17:15

    Kompleksowa integracja Ukrainy ze społecznością euroatlantycką będzie najlepszą inwestycją w stabilność i dobrobyt nas wszystkich - powiedział minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wirtualnej dyskusji w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council. Błaszczak wezwał do zwiększenia presji na Rosję i umożliwienia Ukrainie wypchnięcia wszystkich sił rosyjskich ze swego terytorium.

  • 16:55

    Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) poinformowała w czwartek o przywróceniu do rywalizacji - jako neutralnych - sportowców z Rosji i Białorusi, którzy zostali wykluczeni w ubiegłym roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

  • 16:45

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził w czwartek niezadowolenie z powodu "braku działań" ze strony Unii Europejskiej w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy i podkreślił, że jego kraj koszty takiej sytuacji mierzy w ludzkich życiach.

    "Brak zdolności UE do wdrożenia swoich własnych decyzji w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy jest frustrujący" - ocenił na Twitterze Kułeba. Jak dodał, "jest to test na to, czy UE posiada strategiczną autonomię, jeśli chodzi o podejmowanie nowych istotnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa". "Dla Ukrainy koszty braku działań mierzone są w ludzkich życiach" - oświadczył szef dyplomacji.

    Jak pisze portal Europejska Prawda, choć UE już zaakceptowała ogólny schemat zakupu amunicji dla Ukrainy i przeznaczyła na ten cel 2 mld euro, to państwa członkowskie sprzeczają się co do pewnych szczegółów, np. dotyczących tego, czy kontrakty powinny być ograniczone do producentów z UE, czy powinny obejmować firmy z USA i Wielkiej Brytanii.

  • 16:28

    Prezydent Emmanuel Macron pracuje wraz z władzami Chin nad tajnym planem doprowadzenia Rosji i Ukrainy do stołu negocjacyjnego już tego lata – podała agencja Bloomberg.

    Według źródeł zaznajomionych z planami Macron zlecił swojemu doradcy ds. polityki zagranicznej Emmanuelowi Bonne’owi współpracę z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi w celu opracowania ram, które mogłyby zostać wykorzystane jako punkt wyjścia do przyszłych negocjacji między Moskwą a Kijowem - donosi Bloomberg.

    Wszelkie przyszłe negocjacje będą uzależnione od kilku warunków, w tym powodzenia wiosennej ofensywy Ukrainy, co zapewni Kijowowi przewagę podczas rozmów - podają źródła.

    Francja. Bloomberg: Emmanuel Macron pracuje z Chinami nad tajnym planem pokojowym dla Ukrainy

  • 16:16

    Od lutego amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) zintensyfikowało wysiłki na rzecz werbowania do współpracy obywateli Rosji posiadających dostęp do informacji niejawnych. Te działania opierają się w duże mierze na publikowanych w internecie materiałach w języku rosyjskim - podał w czwartek portal Daily Beast.

    Jak przekazał Daily Beast, działania amerykańskich służb na rzecz werbowania Rosjan nie są niczym nowym, lecz po raz pierwszy w historii FBI próbuje sięgać po tak niestandardowe metody. "Dziesięć minut twojego czasu spędzonego z nami może być początkiem twojej nowej przyszłości" - brzmi zachęta skierowana do rosyjskich oficerów, opublikowana w mediach społecznościowych przez FBI z miasta Newark w stanie New Jersey.

  • 16:00

    Reporter TVN24 Tomasz Kanik jest w Kijowie, gdzie rozmawiał w czwartek z merem miasta Witalijem Kliczko. Włodarz ukraińskiej stolicy mówił między innymi o tym, co chciałby przekazać Polakom.

    - Przesłanie do Polaków jest takie: myślenie, że wojna w Ukrainie jest daleko, że was nie dotyczy, to błąd. Ta wojna dotyka miliony osób w Ukrainie niszcząc im życia, ale dotyka też osoby spoza Ukrainy. To wielka tragedia dla całej Europy – powiedział Kliczko.

    Jego zdaniem jest "ważne, żeby robić wszystko, by zatrzymać tę wojnę i wpierać Ukrainę". - Silna Ukraina to ochrona Europy przed rosyjską agresją. I oto, dlaczego nie walczymy tylko za nasze domy i nasz kraj. Walczymy dla was wszystkich - oznajmił.

    Mer Kijowa podziękował też "wszystkim, który wspierają i pomagają Ukrainie".

    Witalij Kliczko: przesłanie do Polaków jest takie - myślenie, że wojna w Ukrainie jest daleko, że was nie dotyczy, to błąd

  • 15:53

    Niektórzy z kluczowych sojuszników Ukrainy, w tym USA, rozważają wprowadzenie niemal całkowitego zakazu eksportu do Rosji - informuje w czwartek agencja Bloomberga.

    Nowe regulacje byłyby odwróceniem dotychczasowych ograniczeń - wprowadzałyby generalny zakaz eksportu poza dozwolonymi wyjątkami.

    Przedstawiciele państw G7 dyskutują tę propozycję przed zaplanowanym na 19-21 maja szczytem w Hiroszimie - pisze Bloomberg na podstawie swoich źródeł.

  • 15:20

    - Podczas szczytu NATO w Wilnie (w lipcu tego roku – red.) członkowie (organizacji) potwierdzą swoją dalszą pomoc dla Ukrainy. Będzie ona przekazywana tak długo, jak będzie to niezbędne. (...) Oczekuję, że sojusznicy osiągną porozumienie w sprawie zwiększenia wielkości wsparcia NATO dla (Kijowa) - oznajmił w czwartek w Kijowie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    Inwazja zbrojna na Ukrainę. Szef NATO Jens Stoltenberg w Kijowie

  • 14:51

    W tym roku wszystkie nadmorskie plaże Ukrainy zostaną zamknięte z powodu rozpoczęcia procesu oczyszczania ich z min i niewypałów - przekazał gubernator obwodu mikołajewskiego Witalij Kim cytowany przez Unian.

  • 14:15

    Kijów był i nadal jest celem rosyjskiego agresora, ale teraz jest znacznie lepiej chroniony - powiedział w wywiadzie udzielonym Głosowi Ameryki mer kijowa Witalij Kliczko.

    Chociaż przeciwczołgowe "jeże" i betonowe bloki zostały ostatnio w większości ściągnięte na pobocza i usunięto większość punktów kontrolnych, mer Kijowa jest przekonany, że zagrożenie rosyjskie nie minęło, a okupanci nie zrezygnowali ze swoich planów zdobycia ukraińskiej stolicy - czytamy w wywiadzie.

    Kijowska Miejska Administracja Państwowa podlegająca Kliczce poinformowała, że kluczową sprawą jest niezmiennie obrona przeciwlotnicza. - Od rosyjskich rakiet, od początku inwazji w stolicy zginęły 162 osoby. Wśród zabitych znalazło się pięcioro dzieci. Zniszczonych zostało około 800 budynków, z czego 417 to budynki mieszkalne - powiedział Kliczko.

    Kliczko przyznał, że - podobnie jak wiele osób z kierownictwa państwa - dostawał z wielu źródeł informacje o tym, że Ukraina zostanie zaatakowana, lecz nie chciał dawać temu wiary. - Nie chcieliśmy wierzyć, że to się stanie. Zacząłem tworzyć obronę terytorialną Kijowa, żeby w razie wojny być gotowym. Robiliśmy wszystko, co mogliśmy. (...) Jednak to na barkach Sił Zbrojnych Ukrainy spoczęło odpieranie ataków. A cała ludność cywilna również wspierała opór przeciwko Rosjanom - powiedział mer Kijowa.

    Kijów przetrwał zimę, mimo że chwilami nawet 80 proc. mieszkańców miasta pozostawało bez prądu i wody. Prowadząca wywiad zapytała Kliczkę, co sprawiło, że udało się przetrwać chłodny okres i przywrócić dostawy prądu. - To dzięki ciężkiej pracy naszych ludzi (...) Po raz pierwszy w historii Kijowa transport elektryczny, transport publiczny, metro, trolejbusy i tramwaje były wyłączone przez dwa miesiące. Pracowaliśmy i robiliśmy wszystko, co możliwe, aby zapewnić usługi (...) choć Kijów był kilka razy w tygodniu ostrzeliwany rakietami, a jego infrastruktura krytyczna została zniszczona - przekazał mer Kijowa i dodał, że celem tych ataków było wywołanie paniki wśród ludności i sprawienie, by mieszkańcy opuszczali ją w popłochu.

    - Mimo wszystko przetrwaliśmy. To była trudna zima. Najtrudniejsza zima w historii naszego miasta - powiedział Witalij Kliczko.

  • 14:05

    Dzieci z okupowanych terenów Ukrainy są wysyłane na obozy na Krym, gdzie przebywają w "spartańskich warunkach" i jest im wpajana rosyjska ideologia - powiadomiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    "Rozpoczęto dużą kampanię propagandową, w ramach której uczniowie z terenów okupowanych są dobrowolnie wysyłani na specjalnie przygotowane obozy na okupowanym Krymie" - napisała Malar na Telegramie.

    Tam dzieci przebywają w spartańskich warunkach i przechodzą intensywne zajęcia z tzw. wychowania patriotyczno-wojskowego, które prowadzą rosyjscy wojskowi.

    "Rodzicom, którzy odmawiają udziału swoich dzieci, Rosjanie grożą, że wkrótce takie wyjazdy na Krym będą dla wszystkich uczniów obowiązkowe" - dodała wiceminister obrony.

    Malar zaznaczyła, że Rosjanie nasilają przymusowe wpajanie "agresywnej rosyjskiej ideologii" na terenach okupowanych. W szczególności dotyczy to młodzieży.

  • 14:01

    "Zaszczyt być z powrotem w Kijowie i spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim @ZelenskyyUa. #Ukraina ma swoje miejsce w #NATO i z czasem nasze wsparcie pomoże jej stać się członkiem Sojuszu. Jesteśmy z wami dzisiaj i na dłuższą metę" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  • 13:51

    Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Kijowie jest istotna ze względu na przygotowania do szczytu Sojuszu w Wilnie oraz plany ukraińskiej kontrofensywy w wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie Rosja - ocenił ukraiński politolog PAP Ołeksandr Musijenko.

    - Ukraina poważnie przygotowuje się do lipcowego szczytu NATO w Wilnie i chce usłyszeć konkretne odpowiedzi na pytania o naszą współpracę z Sojuszem, a przede wszystkim o przyszłą drogę do członkostwa - powiedział.

    Ekspert, który pracuje w kijowskim Centrum Badań Wojskowych i Prawnych wskazał, że rozmowy Stoltenberga z ukraińskimi partnerami dotyczyć mogą kwestii wojskowych oraz bezpieczeństwa.

    - Takie spotkanie na najwyższym szczeblu jest bardzo ważne również z wojskowego punktu widzenia i punktu widzenia bezpieczeństwa, gdyż obecnie trwają przygotowania i oczekiwana jest ukraińska kontrofensywa. Ta wizyta może być związana z koordynacją działań - uznał.

    Politolog zwrócił również uwagę na zaangażowanie Stoltenberga we wspieranie Ukrainy na arenie międzynarodowej.

    - To bardzo ważna wizyta, bo sam Stoltenberg publicznie jest poważnym adwokatem poparcia dla Ukrainy oraz konsoliduje to poparcie wśród członków NATO - powiedział Musijenko PAP.

  • 13:48

    Inwazja zbrojna na Ukrainę. Szef NATO Jens Stoltenberg w Kijowie

  • 13:46

    Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że został zaproszony przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do wzięcia udziału w lipcowym szczycie NATO w Wilnie.

  • 13:42

    Jens Stoltenberg i Wołodymyr Zełenski

  • 13:41

    Stoltenberg: kraje członkowskie NATO przeszkoliło dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy i dostarczyło Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 65 miliardów euro.

  • 13:39

    Stoltenberg: ukraińskie członkostwo w NATO i gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa będą jednym z tematów lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie.

  • 13:36

    Zełenski: pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem NATO. Nie ma ani jednej obiektywnej przeszkody w podjęciu politycznej decyzji o zaproszeniu Ukrainy do Sojuszu.

  • 13:35

    Stoltenberg: NATO stoi razem z Ukrainą teraz i będzie stać tak długo, jak będzie to konieczne.

  • 13:34

    Stoltenberg: prawowitym miejscem Ukrainy jest euroantlatycka rodzina.

  • 13:33

    Zełenski: omówiliśmy z sekretarzem Stoltenbergiem kwestię dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy.

  • 13:31

    W Kijowie rozpoczęła się konferencja prasowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

  • 12:53

    W ostatnich dniach odnotowano co najmniej kilka przypadków nielegalnych deportacji rodzin z małymi dziećmi, dokonywanych przez rosyjskich najemników z Grupy Wagnera w Bachmucie na wschodzie Ukrainy - powiadomiła ukraińska Prokuratura Generalna.

    Ogółem w okresie od minionej niedzieli do wtorku wagnerowcy wywieźli z miasta przynajmniej cztery rodziny, w tym trzech niepełnoletnich chłopców i jedną dziewczynkę. Do takich wniosków prowadzi analiza rosyjskich propagandowych materiałów zamieszczanych w internecie. Na tych nagraniach widać m.in. "głównego watażkę" z Grupy Wagnera, czyli właściciela tej formacji Jewgienija Prigożyna - czytamy w komunikacie prokuratury opublikowanym na Telegramie.

    - W Bachmucie wciąż jeszcze znajdują się dzieci, ale coraz trudniej jest się do nich dostać. Wiecie, co robi wróg - powiadomiła w środę ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Polityk nawiązała w ten sposób do doniesień sprzed kilku dni, że rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera jakoby otrzymywali rozkazy, by strzelać w Bachmucie do cywilów, w tym kilkuletnich dzieci.

    Wereszczuk zapewniła, że władze w Kijowie podejmują wszelkie możliwe starania, by ewakuować dzieci, kobiety i osoby starsze także z miejscowości wokół Bachmutu.

  • 12:43

    Szwajcaria obejmie sankcjami Grupę Wagnera oraz rosyjską agencję informacyjną RIA FAN- przekazał szwajcarski Departament ds. Ekonomii, Edukacji i Badań

  • 12:36

    Obrona Bachmutu ma strategiczne znaczenie w skali wojny - oświadczył na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

    "Ukraina ponad dziewięć miesięcy powstrzymuje potencjał ofensywny Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy niszczą najbardziej profesjonalne oddziały wroga i burzą kluczowy plan Kremla - dojścia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego. Cała reszta - będzie z czasem" - napisał Podolak.


    Ukraiński ekspert ds. wojskowości Roman Switan w wywiadzie dla telewizji Kanał 24 wskazał m.in., że utrzymywanie Bachmutu przez siły ukraińskie powstrzymuje armię rosyjską od "wyrównania linii frontu". Po ewentualnym zajęciu miasta armia wroga mogłaby przesunąć się dalej i zagrozić takim miastom, jak Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwka i Kostiantyniwka.

    - (Gdyby tak się stało - red.) my ich zatrzymamy. Ta nowa linia obrony jest nie do przebicia. Ale taki scenariusz umożliwiłby im podciągnięcie tam artylerii i przekształcenie tych miast w krajobraz księżycowy, taki sam jak teraz w Bachmucie - ocenił Switan.

    Ekspert prognozuje również, że gdy rozpocznie się ukraińskie kontrnatarcie, siły rosyjskie wycofają się z Bachmutu.

  • 11:46

    Rosyjskie wojska wciąż mogą prowadzić działania zaczepne o charakterze taktycznym, ale ich szumnie zapowiadana zimowa ofensywa zakończyła się fiaskiem; w znaczeniu strategicznym, czyli biorąc pod uwagę całą linię frontu, wróg przechodzi do działań obronnych - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

    - Główne cele (Rosjan - red.) nie zostały zrealizowane. Przeciwnik nie ma obecnie sił, żeby ponownie spróbować działań podobnych do tych, jakie obserwowaliśmy po 24 lutego ubiegłego roku (zmasowanego ataku na Kijów, północne, południowe i wschodnie regiony Ukrainy - red.). To jednak nie oznacza, że wróg został rozbity i nie stanowi dla nas zagrożenia. (Agresorzy - red.) wciąż dysponują dużą liczbą żołnierzy, potencjałem mobilizacyjnym i poważnymi zasobami uzbrojenia, nawet jeśli jest ono przestarzałe - zaznaczył Jusow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

    Niemniej, według przedstawiciela HUR, "najlepiej wyszkolona część rosyjskiej armii została zniszczona na Ukrainie". - Zniszczył ją Władimir Putin, posyłając (tych ludzi - red.) na rzeź - podkreślił wojskowy.

  • 10:56

    Ukraina. Tajemniczy rozbłysk nad Kijowem

  • 10:52

    Decyzja o dostawach śmiercionośnego uzbrojenia z Korei Południowej dla Ukrainy będzie zależała od działań Rosji - oświadczyło biuro prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola, który w tym tygodniu po raz pierwszy zasygnalizował możliwość takich dostaw.

    Korea Płd. jest ważnym producentem uzbrojenia, ale jej władze opierały się dotąd presji państw zachodnich i odmawiały dostarczania go Ukrainie. Według komentatorów powodem może być niechęć części krajowych elit politycznych, jak również relacje gospodarcze z Rosją i obawy, że zwiększy ona współpracę z Koreą Północną.

    Prezydent Jun zasygnalizował jednak w tym tygodniu w wywiadzie dla agencji Reutera możliwą zmianę stanowiska Seulu. Oświadczył, że jeśli Rosja dopuści się dużego ataku na ludność cywilną lub poważnie naruszy prawo wojenne, Korei Płd. "ciężko będzie się upierać przy przekazywaniu tylko pomocy humanitarnej i finansowej".

    W odpowiedzi Kreml ostrzegł, że dostarczenie broni Ukrainie oznaczałoby, że Korea Płd. będzie w pewnym stopniu zaangażowana w konflikt - podała agencja Yonhap.

    Wysokiej rangi urzędnik biura Juna powiedział w czwartek dziennikarzom, że "słowa prezydenta były zdroworozsądkową i uzasadnioną odpowiedzią. - Rosyjskie władze komentują coś, co się nie dzieje, ale możemy pomyśleć o tym na odwrót, że to, co zrobimy w przyszłości, będzie zależało od działań Rosji - dodał.

    Według niego Jun mówił o "hipotetycznej sytuacji", w której kryzys humanitarny na Ukrainie zostałby uznany za poważny przez całą społeczność międzynarodową. Podkreślił, że w Korei Płd. nie ma przepisów wprost zabraniających dostarczania broni do państw uczestniczących w wojnie - przekazał Yonhap.

    - Powodem, dla którego dobrowolnie nie podejmujemy takiego działania, jest chęć (…) utrzymywania i zarządzania relacjami południowokoreańsko-rosyjskimi, a jednocześnie przyłączania się do społeczności międzynarodowej w obronie wolności Ukraińców - oświadczył urzędnik.

  • 10:26

    Dania przekaże Ukrainie we współpracy z Holandią 14 czołgów Leopard 2 - ogłosił rząd w Kopenhadze. Oczekuje się, że darowizna będzie gotowa na początku 2024 roku, gdyż wozy bojowe muszą zostać wyprodukowane.

    Według pełniącego obowiązki ministra obrony Danii Troelsa Lund Poulsena "to nie są duńskie czołgi, ale są nabywane we współpracy z Holandią. Niektóre będą pozyskane za darmo" - oświadczył Poulsen.

    - Darowizna będzie uzupełnieniem 100 czołgów Leopard 1, które Dania już przekazuje Ukrainie. Jesteśmy wiodącym krajem, jeśli chodzi tego rodzaju wsparcie - podkreślił szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen.

    Jak poinformowano, pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy po szkoleniu ma być w ciągu najbliższych tygodni gotowa do obsługi czołgów Leopard 1.

  • 10:10

    W godzinach porannych do Kijowa przybył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - poinformował portal Kyiv Independent. Serwis opublikował na Twitterze zdjęcia polityka, składającego hołd ukraińskim żołnierzom poległym podczas wojny z Rosją.

    Stoltenberg został sfotografowany w pobliżu Ściany Pamięci Poległych za Ukrainę, znajdującej się w pobliżu kijowskiego Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.


    W lutym 2023 roku, na kilka dni przed rocznicą rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, w tym samym miejscu rozpoczęła się niezapowiedziana wizyta w Kijowie prezydenta USA Joe Bidena. Amerykański przywódca odwiedził wówczas Ukrainę i Polskę.

  • 9:58

    Najważniejszym priorytetem Ukrainy jest szybkie stworzenie wielopoziomowego systemu obrony powietrznej - oświadczył minister obrony Ołeksij Reznikow, dodając, że Kijów potrzebuje myśliwców typu natowskiego.

    "Naszym najważniejszym priorytetem jest szybkie stworzenie wielopoziomowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Patrioty, IRIS-T, NASAMS i MiG-29 to najnowsze, ale nie ostatnie kroki na drodze do tego celu. Biorąc pod uwagę barbarzyńską taktykę Kremla, potrzebujemy myśliwców typu natowskiego" - napisał Reznikow w komunikacie na Twitterze.

    "Często słyszeliśmy: 'to jest niemożliwe'. Ale widziałem na własne oczy, jak niemożliwe staje się możliwe" - zaznaczył minister.

    Dodał, że Ukraina "nigdy nie zapomni, że dzięki współczuciu i pomocy przyjaciół, była w stanie zapewnić światło i ciepło w domach w ciągu ostatniej zimy" (gdy Rosja prowadziła zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną - red.).

    W środę ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło, że na Ukrainę dotarły systemy Patriot od USA, Niemiec i Holandii.

  • 9:01

    Utworzenie przez Rosję Grupy Sił Dniepr, której misją będzie obrona południowego sektora strefy okupowanej na Ukrainie, sugeruje, że pierwotna organizacja wojsk uległa ewolucji, prawdopodobnie z powodu ciężkich strat - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w komunikacie prasowym wydanym przez Kreml 18 kwietnia o wizycie prezydenta Władimira Putina w okupowanej przez Rosję południowej Ukrainie, napisano, że odwiedził on "Grupę Sił Dniepr", co jest jedną z pierwszych wzmianek o jej istnieniu.

    Ministerstwo wyjaśnia, że Rosja używa terminu "grupa sił" w konkretny sposób, określając tak dużą, zorganizowaną zadaniowo formację operacyjną, a na początku inwazji wojska rosyjskie były zorganizowane w grupy sił, z których każda była dostosowana do swoich macierzystych okręgów wojskowych w Rosji, na przykład Zachodnia i Centralna Grupa Sił.

    "Istnienie najwyraźniej nowej Grupy Sił Dniepr sugeruje, że pierwotna organizacja wojsk uległa ewolucji, prawdopodobnie z powodu ciężkich strat. Misją Grupy Sił Dniepr będzie prawdopodobnie obrona południowego sektora strefy okupowanej, a zwłaszcza południowo-zachodniej flanki, którą obecnie wyznacza rzeka Dniepr" - napisano.

  • 8:30

    Ukraiński sztab opublikował informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 184 tysiące żołnierzy (+670), 3667 czołgów (+2) i 308 samolotów.

  • 6:40

    Jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły 10 z 11 wrogich "szahedów", które zaatakowały Ukrainę w czwartkową noc - poinformowały w Telegramie siły zbrojne, donosi Ukrinform.

    "Tej nocy wróg ponownie atakuje dronami szturmowymi i kierowanymi bombami lotniczymi. Jednostki przeciwlotniczych sił rakietowych Dowództwa Lotnictwa Wschodniego zniszczyły 10 z 11 Shahed-136/131" – czytamy w komunikacie.

  • 6:39

    W czwartek nocne niebo nad Kijowem rozświetlił błysk światła - podaje Reuters, powołując się na doniesienia, jakie pojawiły suę w mediach społecznościowych.

    Cztery krótkie klipy wideo opublikowane na kanale Telegram przez dziennikarza i blogera Anatolija Sharii pokazały niebo nagle oświetlone jaskrawym światłem. W jednym z klipów płonący obiekt zdawał się rozbijać o ziemię.

    Administracja wojskowa miasta Kijowa, powołując się na tak zwane wstępne informacje, powiedziała mediom, że była to awaria satelity NASA, jej rzecznik jednak zdecydowanie zaprzeczył.

    Ukraińskie siły powietrzne odpowiedzialne za obronę przeciwlotniczą oświadczyły mediom, że nie mają z tym wydarzeniem nic wspólnego i zaapelowały: "Prosimy nie używać oficjalnych symboli sił powietrznych do tworzenia memów dla wroga!".

    Kilka minut wcześniej szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak opublikował emotikona przedstawiającego UFO - poinformował Reuters.

  • 4:38

    Instytut Studiów nad Wojną: wiceminister obrony Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie prowadzą już pewne działania kontrofensywne i zaznaczył, że działania te będą miały charakter ofensywny, jak i defensywny, ze względu na złożony charakter pola bitwy.

  • 4:30

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wydaje się prowadzić na dużą skalę przegląd krajowych organów bezpieczeństwa.

  • 4:01

    "Tej nocy wróg ponownie atakuje dronami szturmowymi i kierowanymi bombami lotniczymi. Jednostki przeciwlotniczych sił rakietowych Dowództwa Lotnictwa Wschodniego zniszczyły 10 z 11 Shahed-136/131" – czytamy w komunikacie ukraińskich sił zbrojnych.

    Повітряні Сили ЗС України / Air Force of the Armed Forces of Ukraine

    ЗНИЩЕНО 10 "ШАХЕДІВ" ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ Попри будь-які складнощі, Повітряні Сили ЗС України продовжують захищати повітряний простір нашої держави 24/7. Цієї ночі противник знову атакує ударними дронами та керованими авіабомбами. Підрозділами зенітних ракетних військ повітряного командування "Схід" знищено 10 із 11 «Shahed-136/131». Велике прохання не використовувати символіку Повітряних Сил чи недоречні жарти для хайпу, створення мемів із літаючими тарілками та іншого. Ми продовжуємо битися за наше небо і землю, і обов’язково переможемо окупанта! 🤝Усім підрозділам Повітряних Сил дякую за бойову роботу! 🇺🇦 Разом – до перемоги!

  • 2:54

    Posłowie Fideszu głosowali w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych przeciwko wnioskowi opozycyjnej Koalicji Demokratycznej, który miał umożliwić aresztowanie i ekstradycję do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina, gdyby ten odwiedził Węgry.

    "Viktora Orbana nie obchodzi los ukraińskich dzieci" – napisała posłanka Koalicji Demokratycznej Agnes Vadai. "To dlatego Orban chroni rosyjskiego dyktatora przed aresztowaniem i dlatego posłowie Fideszu odrzucili nasz wniosek" – dodała.

  • 2:43

    Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska w północno-zachodniej Ukrainie

    Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska w północno-zachodniej Ukrainie

    Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska w północno-zachodniej Ukrainie

  • 2:02

    Ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.

    Nazwa strony "Potier niet" (Strat nie ma - red.) nawiązuje do komentarzy rosyjskiego dowództwa wojskowego, które znacznie zaniżają straty. We wrześniu ub. roku, jak mówił Tymczenko, minister obrony Siergiej Szojgu informował o 5937 zabitych, podczas gdy według strony ukraińskiej rosyjskie straty przekroczyły już wówczas 50 tys.

  • 0:53

    Z nowych wydań rosyjskich podręczników szkolnych znikają odniesienia do Kijowa - podał w środę ukraiński portal Suspilne. Dziennikarze porównali bieżącą i pochodzącą z 2021 roku wersję podręcznika dla klasy czwartej z serii "Świat wokół nas" wydawnictwa "Oświecenie".

    W wydaniu sprzed dwóch lat napisano, że Włodzimierz I "ochrzcił ludność Kijowa", a w nowej wersji Kijowa już nie ma, a Włodzimierz chrzci "ludność stolicy". W starej wersji "po śmierci Olega rządy w Kijowie przejął książę Igor", w nowej wersji "po śmierci Olega Igor rządził Rosją" - relacjonuje portal.

  • 0:33

    Armia ukraińska odparła w ciągu doby ponad 40 ataków przeciwnika. Ostrzelała rosyjskie wojska i sprzęt, a także dwa magazyny amunicji – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    "Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby odbito na tych odcinkach ponad 40 ataków wroga" – podał sztab generalny.

    Siły agresora przeprowadziły trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem samolotów bezzałogowych. 57-krotnie prowadziły ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. Celem wrogich ostrzałów były m.in. cele cywilne, są zabici i ranni - przekazali ukraińscy wojskowi.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: