Ukraińcy informują o kolejnej odbitej wiosce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu Wojska Lądowe Ukrainy/Telegram
wideo 2/23
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu Wojska Lądowe Ukrainy/Telegram

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 473 dni. Ukraińskie wojsko wyzwoliło kolejną wioskę w obwodzie donieckim, Makariwkę - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar. Potwierdziła również wcześniejsze doniesienia ukraińskiej 68. samodzielnej brygady o odbiciu wsi Błahodatne na kierunku bachmuckim. Malar oznajmiła również, że na kierunkach, na których siły ukraińskie są w defensywie, "ani jedna pozycja nie została utracona". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:37

    Źródła rosyjskie twierdziły, że 11 czerwca siły ukraińskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne w zachodnim obwodzie zaporoskim – poinformował Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Amerykański think tank wskazał na materiał filmowy opublikowany przez rosyjskiego bloggera, na którym widać, jak siły ukraińskie zdobywają miejscowość Łobkowe i Pjatychatki. Inni rosyjscy blogerzy twierdzili, że walki toczą się we wsi Lobkowe, która znajduje się w "szarej strefie".

    ISW podkreślił, na podstawie źródeł rosyjskich, że sabotażyści przeprowadzili atak improwizowanym ładunkiem wybuchowym na most kolejowy na Krymie, a ukraiński oficer twierdził, że ukraińscy partyzanci zdetonowali most kolejowy w okupowanym obwodzie zaporoskim.

  • 2:26

    Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie przeprowadziły operacje kontrofensywne na co najmniej trzech obszarach frontu i zdobyły terytoria 10 i 11 czerwca. Zdjęcia geolokalizowane i rosyjskie źródła wskazują, że siły ukraińskie wyzwoliły wiele osad w zachodnim Doniecku.

  • 1:00

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:44

    Zniszczenia po rosyjskim ataku we wsi Tsyrkuny

    Zniszczenia po rosyjskim ataku we wsi Tsyrkuny

    Zniszczenia po rosyjskim ataku we wsi Tsyrkuny

  • 21:51

    Ukraina - Rosja. Rosjanie uniemożliwiają Ukraińcom ucieczkę przed powodzią

  • 21:42

    Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej Kachowka - powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Zdaniem prezydenta Ukrainy przedstawiciele MTK powinni na własne oczy zobaczyć, że rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał terenów zalanych w wyniku ataku terrorystycznego, podczas gdy trwa tam ewakuacja.

    - Już pierwszego dnia po katastrofie Prokurator Generalny Ukrainy skierował do MTK stosowny apel o zbadanie tej katastrofy. I prace już się rozpoczęły. Przedstawiciele międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości widzą na własne oczy konsekwencje tego rosyjskiego ataku terrorystycznego i wiedzą, że rosyjski terror trwa. Trwa z najbardziej cynicznym ostrzałem zalanego terytorium, terytorium ewakuacji - powiedział prezydent Ukrainy.

  • 21:20

    "Ten rok jest kluczowy"

  • 21:00

    Ukraińskie wojsko wyzwoliło kolejną wioskę w obwodzie donieckim, Makariwkę - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar. Potwierdziła również wcześniejsza doniesienia ukraińskiej 68. samodzielnej brygady o odbiciu wsi Błahodatne na kierunku bachmuckim.

    Malar oznajmiła również, że na kierunkach, na których siły ukraińskie są w defensywie, "ani jedna pozycja nie została utracona".

  • 20:51

    W wyniku kolejnej wymiany jeńców wojennych wróciło do Ukrainy 95 żołnierzy Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Straży Granicznej - poinformował szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

    Wśród uwolnionych jest 93 szeregowców i sierżantów oraz dwóch oficerów.

  • 18:17

    Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczyły 4 mln dolarów na budowę domów dla wielodzietnych rodzin zastępczych. Planują przekazać też 2,5 tys. laptopów uczniom szkół w obwodzie czernihowskim - poinformowała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska po spotkaniu w Kijowie z minister klimatu i środowiska ZEA Mariam Almheiri.

  • 17:49

    Rosyjskie wojsko ostrzelało łódź z cywilami ewakuowanymi z lewego, okupowanego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, sześć osób zostało rannych - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    „Strzelali w plecy cywilom. Sześć osób zostało rannych. Dotarli do Chersonia i zostali hospitalizowani w placówce medycznej. Lekarze walczą o życie rannych” – napisał na kanale Telegram, Andrij Jermak.

    Władze obwodu chersońskiego sprecyzowały w późniejszym komunikacie, że w wyniku ostrzału łodzi zginęły trzy osoby, a 10 zostało rannych.

  • 17:35

    Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów ukraińskiej marynarki wojennej zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium zaanektowanego Krymu - informuje portal Militarnyj.

    Sześć zdobytych przez Rosję ukraińskich okrętów znajduje się obecnie, wbrew prawu wojennemu, na terenie złomowiska statków w Inkermanie - pisze portal i zamieszcza zdjęcia złomowanych ukraińskich jednostek: korwety rakietowej "Prydniprovia", łodzi torpedowej "Cherson", trałowców "Czernihów" i "Czerkasy", oraz korwet "Chmielnicki" i "Łuck".

    W Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

  • 16:35

    Zawalenie się zapory w Kachowce niemal na pewno poważnie zakłóciło dostawy słodkiej wody do okupowanego przez Rosję Krymu poprzez główne jej źródło, jakim jest Kanał Północnokrymski - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wyjaśnił resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej, kanał pobiera wodę ze zbiornika Kachowka z wlotu znajdującego się wyżej niż dno zbiornika. Poziom wody w zbiorniku do piątku prawdopodobnie spadł poniżej poziomu wlotu, a woda wkrótce przestanie płynąć na Krym, co zmniejszy dostępność świeżej wody w południowej części obwodu chersońskiego i w północnym Krymie.

  • 16:32

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o nałożeniu sankcji na okres pięciu lat na 178 obywateli Rosji, w tym na sędziów Trybunału Konstytucyjnego tego kraju.

    Sankcje obejmują między innymi zamrożenie aktywów, ograniczenia handlowe i zakazy podróżowania. 17 osób objętych sankcjami ma podwójne obywatelstwo Ukrainy i Rosji.

  • 14:30

    Liczba osób zaginionych podczas powodzi w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze wzrosła do 35, wśród zaginionych jest siedmioro dzieci - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.

    Wcześniej resort podawał, że jest 27 zaginionych.

    Kłymenko opublikował w niedzielę po południu aktualne dane o skutkach powodzi na południu Ukrainy, trwającej szósty dzień. Ogółem w obwodzie chersońskim podtopienia objęły 46 miejscowości, w tym 32 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, a 14 - w części okupowanej przez Rosję. W sąsiednim obwodzie mikołajewskim podtopionych jest 31 miejscowości.

    W dwóch tych regionach ewakuowano łącznie około 3,7 tys. osób.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie

  • 13:49

    Armia rosyjska przerzuca swe najzdatniejsze do walki oddziały z kierunku chersońskiego, co świadczy o tym, że wysadzając tamę na Dnieprze chciała udaremnić tam kontrofensywę ukraińską i przerzucić rezerwy na inne kierunki - oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    W komunikacie opublikowanym na kanale Telegram wiceminister wskazała, że wśród przerzucanych oddziałów są rosyjskie wojska powietrznodesantowe i piechota morska, a także oddziały 49. armii sił zbrojnych Rosji.

  • 13:42

    Oddziały ukraińskie wyzwoliły miejscowość Błahodatne - poinformowała 68. samodzielna brygada sił zbrojnych Ukrainy.

    Komunikat formacji nie precyzuje, w którym obwodzie Ukrainy leży wyzwolona miejscowość. Ukraińskie media podają, że chodzi o wieś Błahodatne, która jest położona na granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego.

    "W trakcie operacji udało się wziąć do niewoli wojskowych rosyjskich. Uzyskane od nich informacje pomogą w dalszym wyzwalaniu ziemi ukraińskiej spod okupacji" - przekazali wojskowi brygady.

    Ukraińska flaga w odbitej wiosce Błahodatne

  • 13:27

    Powódź po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze niesie ze sobą miny i materiały wybuchowe z rosyjskich linii obrony na lewym brzegu. Ładunki te są zagrożeniem dla terenów, na które zostaną wyrzucone - ostrzegła przedstawicielka armii ukraińskiej Natalia Humeniuk.

    - Lewy brzeg, który jest położony niżej, został silnie zatopiony i poruszony potokami (wody). Wcześniej rosyjskie wojska okupacyjne budowały tam kilka stref obrony, w tym zapory minowe, które składały się z kilku zaminowanych pasów. W zatopionej strefie, liczącej od 5 do 15 km, były też polowe magazyny sprzętu. Wszystko to zostało teraz rozniesione po obszarach objętych powodzią i może stanowić zagrożenie na brzegach, na które dociera - powiedziała Humeniuk.

    Obwód chersoński po wysadzeniu zapory na Dnieprze

  • 13:26

    Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim nadal spada po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze - informuje operator ukraińskich elektrowni wodnych Ukrhidroenerho. Tempo odpływu wody spada, ale sytuacja jest trudna do prognozowania - wskazał koncern.

    Średni wskaźnik odpływu wody wynosi 4-5 cm na godzinę. Ukrhidroenerho wyjaśnia, że napór wody zmniejsza się. Niemniej, "sytuacja jest trudna do prognozowania i wymaga dalszej kontroli".

    Zalany Chersoń po zniszczeniu zapory na Dnieprze

  • 5:26

    Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną ocenili, że siły ukraińskie przeprowadziły w sobotę kontrataki w co najmniej czterech obszarach na froncie.

  • 5:25

    Polski sprzęt trafi na południe Ukrainy, gdzie będzie wykorzystany do likwidacji skutków wysadzenia tamy na Dnieprze - poinformował w sobotę Serhij Kruk, szef ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Podziękował Polsce za wsparcie.

    Kruk napisał na Facebooku, że Polska to "niezawodny przyjaciel i partner" Ukrainy. Zaznaczył, że komendant główny Państwowej Straży Pożarnej RP Andrzej Bartkowiak był jednym z pierwszych, którzy 24 lutego 2022 roku, w dzień rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej napaści, zadzwonili i wsparli Ukrainę oraz ukraińskich ratowników.

    "Dziś, aby usunąć skutki wysadzenia elektrowni wodnej w Kachowce, otrzymamy 10 cystern, 10 pomp wysokiej wydajności i kontener przeciwpowodziowy z dwoma łodziami. Cały sprzęt zostanie rozdysponowany w regionach zgodnie z ich potrzebami" - czytamy we wpisie.

    "Dziękujemy! Cenimy naszą przyjaźń! Cenimy nasze wzajemne relacje. Z takimi przyjaciółmi - zwycięstwo jest nieuniknione" - dodał Kruk.

    Zalany Chersoń. Skutki wysadzenia Kachowskiej Zapory Wodnej

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: