"Teraz najbardziej widać obłęd rosyjskiego dowództwa"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Środa jest 245. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trwają zaciekłe walki z siłami rosyjskimi - podkreślił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według niego tam "teraz najbardziej widać obłęd rosyjskiego dowództwa". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:28

  Zapraszamy do relacji:

  Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo 27 października

 • 4:18

  Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ poparła w środę wszczęcie śledztwa ekspertów pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ w sprawie użycia przez Rosję irańskich dronów przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze Ukrainy - podała agencja Ukrinform.

 • 3:38

  Rosja będzie musiała odpowiedzieć za "barbarzyńskie łamanie praw wojennych" na Ukrainie - powiedziała w środę premier Francji Elisabeth Borne podczas debaty na temat konfliktu we francuskim Senacie.

  - Tam, gdzie posuwa się armia ukraińska, wyzwoleniu towarzyszy odkrycie rzezi lub masowych grobów, jak wiosną w Buczy, a ostatnio w Iziumie. To szokujące, odrażające, potworne czyny. Rosja będzie musiała za to odpowiedzieć – powiedział francuska premier.

 • 3:00

  USA oskarżyły Rosję o próbę zastraszenia ONZ, a także uniknięcie współodpowiedzialności wraz Iranem za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2231 w związku z użyciem irańskich dronów do atakowania celów cywilnych na Ukrainie - podała agencja Ukrinform.

 • 2:34

  Australia wyśle do Wielkiej Brytanii 70 żołnierzy, aby pomóc tam w szkoleniu ukraińskich oddziałów i wyśle na Ukrainę 30 kolejnych pojazdów opancerzonych - powiedział w telewizji ABC australijski minister obrony Richard Marles. - Spodziewamy się, że teraz będzie to przedłużający się konflikt – ocenił.

 • 2:07

  Ministerstwo spraw zagranicznych Włoch ogłosiło w środę decyzję o wycofaniu wysłanego do Rosji zaproszenia na spotkanie grupy ekspertów ds. operacyjnych Inicjatywy na rzecz zwalczania proliferacji broni masowego rażenia - podał włoski publiczny nadawca Rai.

 • 1:19

  - Wojna rosyjska zamieniła część Morza Czarnego w strefę wojenną. Pociski wystrzelone z rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym uderzyły w ukraińskie miasta. Od miesięcy siły rosyjskie blokują ukraińskie porty, wywołując największy od lat światowy kryzys żywnościowy. Wzywamy Rosję do odnowienia porozumienia zbożowego ONZ, które zostało osiągnięte z pomocą Turcji, i do umożliwienia kontynuacji dostaw żywności dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 • 0:49

  Planowane przerwy w dostawie prądu w Dnieprze

 • 0:10

  - Jesteśmy zaniepokojeni, że Moskwa może doradzać Teheranowi w sprawie najlepszych praktyk w zarządzaniu protestami, korzystając z rozległego doświadczenia w tłumieniu demonstracji - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podczas briefingu prasowego.

  - Iran i Rosja zbliżają się ku sobie w miarę jak stają się coraz bardziej izolowane. Nasze przesłanie do Iranu jest bardzo jasne: przestańcie zabijać swoich obywateli. Przestańcie wysyłać broń Rosji, by zabijać Ukraińców - dodała.

 • 22:53

  Stany Zjednoczone bezpośrednio poinformowały prezydenta Rosji Władimira Putina o konsekwencjach użycia przez Rosję broni jądrowej - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla Bloomberga.


  "Zakomunikowaliśmy to bardzo wyraźnie i bezpośrednio Rosjanom, w szczególności prezydentowi Putinowi. Jesteśmy zaniepokojeni"

 • 22:28

  - Zacięte walki trwają w obwodzie donieckim: kierunek bachmucki, Awdijewka - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

  Według niego w tych okolicach "teraz najbardziej widać obłęd rosyjskiego dowództwa". - Dzień po dniu, miesiącami, posyłają tam ludzi na śmierć - dodał.

  Zaznaczył, że wszyscy ukraińscy obrońcy utrzymujący pozycje na tych odcinkach to "po prostu bohaterzy". - Ogółem na froncie wszędzie wzmacniamy nasze pozycje, ograniczamy możliwości okupantów, niszczymy ich logistykę i przygotowujemy dobre wiadomości dla Ukrainy - kontynuował ukraiński przywódca.

  Zaznaczył, że w środę alarmy przeciwlotnicze ogłoszono kilka razy w większości kraju. - Są wyniki (pracy) sił powietrznych: strącono kolejny śmigłowiec okupantów, kolejne drony - poinformował Zełenski.

 • 22:26

  Wojna w Ukrainie - brudna bomba. Rosja wykorzystała stare zdjęcie słoweńskiej firmy do oskarżenia Ukrainy - przekazał rząd Słowenii

 • 22:05

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem podziękował Senatowi RP za przyjęcie uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.

  - Rosja jako państwo-terrorysta (...) zasługuje na codzienne wzmocnienie międzynarodowego nacisku na nią. Jestem wdzięczny tym liderom i tym politykom, którzy zdają sobie z tego sprawę i to gwarantują - powiedział ukraiński prezydent na nagraniu.

  Zelenskiy / Official

  Жорсткі бої тривають на Донеччині – Бахмутський напрямок, Авдіївка. Усі наші воїни, які тримають позиції на цих напрямках на Донеччині, просто герої. Продовжуються активні дії на інших напрямках. Хочу сьогодні відзначити бійців 25-ї повітряно-десантної бригади за хоробрість при звільненні окупованих територій на Луганщині. Сьогодні протягом дня повітряна тривога кілька разів була на більшій частині території нашої держави. Є результати у Повітряних Сил: збито черговий вертоліт окупантів, чергові дрони. Загальна кількість збитих російських гвинтокрилів наближається вже до двохсот п’ятдесяти. Російські окупанти втратили вже стільки техніки – авіаційної та іншої, – скільки більшість армій світу просто не мають і ніколи не матимуть на озброєнні. Відновити ці втрати Росії не вдасться. Я дякую всім нашим бійцям за таку поступову і незворотню демілітаризацію ворога. Слава кожному й кожній, хто воює і працює заради свободи України!

 • 21:26

  Prezydent Joe Bidenspotkał się w środę w Białym Domu z prezydentem Izraela Izaakiem Herzogiem. Obaj liderzy mieli omówić m.in. kwestie Iranu, w tym użycia irańskich dronów przez Rosję na Ukrainie, a także porozumienie izraelsko-libańskie na temat granicy morskiej.

  - Rozmawialiśmy o irańskim programie nuklearnym, brutalnej przemocy Iranu wobec własnych obywateli i irańskich dostawach broni, która służy do zabijania niewinnych ukraińskich cywilów - powiedział izraelski prezydent po spotkaniu.

 • 20:15

  Szczątki Amerykanina, który zginął, walcząc w Ukrainie, zostały wydane przez stronę rosyjską ukraińskim władzom i wkrótce zostaną przekazane rodzinie - poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

 • 20:09

  Odblokowanie stosunków Ukrainy z Rosją będzie możliwe dopiero, gdy zacznie szanować naszą suwerenność - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z prezydentem Gwinei Bissau Umaro Sissoco Embalo, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 20:08

  Podczas wycofywania się we wrześniu rosyjskich sił z miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim w Ukrainie pozostawiono tysiące dokumentów opisujących detale pracy rosyjskiej machiny wojennej. Ukazują one niesprawność, wyczerpanie i niskie morale rosyjskich żołnierzy - wynika z opublikowanego raportu agencji Reutera, która uzyskała dostęp do dokumentów.

 • 19:28

  Rosyjskie wojsko wystrzeliło już przeciwko Ukrainie około 400 irańskich dronów kamikadze - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, siły ukraińskie strąciły 60-70 proc. z nich.

  - To niezły wynik, ale współczuję wszystkim, którzy stracili bliskich przez ataki irańskich dronów - podkreślił szef państwa.

 • 19:10

  Pierwsi żołnierze ze 101 amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej dotarli do Rumunii w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO - podała bukareszteńska telewizja Antena1.

  Stacja sprecyzowała, że pierwsi amerykańscy żołnierze zostali skierowani do jednej z baz, usytuowanych w pobliżu granicy rumuńsko-ukraińskiej, “gdzie odbywają już treningi”.

 • 19:05

  Iran dostarcza Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw celom wojskowym i cywilnym w Ukrainie i toczy de facto wojnę z Kijowem, a swoją konfrontację z Zachodem przeniósł po raz pierwszy do Europy - podał amerykański magazyn "Foreign Policy".

 • 18:55

  Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła poprawki do ustawy o mobilizacji, pozwalające na pobór do wojska osób skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw - podał niezależny portal Meduza.

  Duma przyjęła poprawki w drugim czytaniu. Zakaz poboru wciąż będzie dotyczył skazanych na podstawie kodeksu karnego m.in. za terroryzm, zdradę państwową czy publiczne wezwania do działań ekstremistycznych.

 • 18:52

  Tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że przekaże kolejną darowiznę dla Ukrainy. Tym razem, Tajwan ma wspomóc Ukrainę 56 milionami dolarów (264 miliony złotych – red.), pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę zniszczonego przez rosyjską inwazję kraju.

 • 18:46

  Wojna Rosji przeciw Ukrainie, jej konsekwencje dla krajów europejskich oraz w wymiarze globalnym i kwestie bilateralne były wśród tematów rozmowy telefonicznej, którą odbyli szef MSZ Zbigniew Rau i jego brazylijski odpowiednik Carlos Franca.

 • 18:41

  Nowe groby na cmentarzu w Mariupolu

 • 18:32

  Tysiące nowych grobów pojawiły się na cmentarzu w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - podała lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska.

  "Mariupolski cmentarz staje się coraz większy. Tysiące nowych pochówków. Ludzi chowają pod numerami" - napisała rada w Telegramie.

  "Rosyjscy okupanci odebrali życia. Odebrali nam możliwość poznania daty śmierci i miejsca pochowania bliskich" - dodano.

 • 18:09

  Administracja USA ogłosiła, że nałożyła sankcje na mołdawskich oligarchów Vlada Plahotniuca i Ilana Szora, a także rosyjskich biznesmenów i oficjeli zaangażowanych w próby ingerencji w mołdawskie sprawy wewnętrzne i wciągnięcia Mołdawii w rosyjską strefę wpływów.

  Plahotniuc i Szor ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.

 • 17:53

  Na odcinku granicy z Rosją w tej chwili jest spokojnie i stabilnie. Na razie nie widzimy potrzeby, aby przerzucać tam dodatkowe siły funkcjonariuszy - powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Dodała, że większe wsparcie skierowano ostatnio na granicę z Białorusią.

 • 17:22

  Rząd Słowacji przyjął projekt działań na wypadek kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, do której może dojść w przypadku intensyfikacji rosyjskich ataków. Władze spodziewają się, że w ciągu trzech miesięcy do kraju może przyjechać 700 tys. uchodźców.

 • 17:16

  Od marca w Zatoce Ryskiej przebywa statek z 55 tys. ton nawozów o wartości 17 mln dolarów. Jednostka utknęła tam po nałożeniu sankcji na ładunek, należący do firmy związanej z rosyjskim oligarchą. Władze Łotwy próbują znaleźć wyjście z tej sytuacji.

 • 17:01

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow nie wierzy, że prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni jądrowej - przekazał Reuters, dodając, że polityk podkreślił też, że kontrofensywa na południu jest trudniejsza od tej na północnym wschodzie Ukrainy.

 • 16:53

  Bank Światowy ocenił, że z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i związanych z nią sankcji, a także ograniczenia możliwości transportu i jego ubezpieczenia, eksport rosyjskiej ropy może spaść nawet o dwa miliony baryłek dziennie.

 • 16:10

  Rząd Słowenii zareagował na poniedziałkowego tweeta MSZ Rosji, w którym oskarżono Ukrainę o konstrukcję i chęć użycia tzw. brudnej bomby. Jak się okazało, jedno ze zdjęć, które Rosjanie wykorzystali do zaatakowania Ukrainy na Twitterze zostało zrobione przed laty i jest własnością słoweńskiej firmy.

 • 15:58

  Minister obrony Indii Rajnath Singh ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu przed użyciem broni jądrowej lub radiologicznej podczas wojny w Ukrainie.

  "Sięgnięcie po ten rodzaj uzbrojenia jest sprzeczne z podstawowymi zasadami ludzkości" - oznajmił Singh, cytowany przez agencję Reutera.

 • 15:46

  Rosyjskie ładunki wybuchowe, umieszczone w kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie chersońskim, nie są wystarczające do wysadzenia tego obiektu w powietrze - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 15:35

  W Rosji uczniów ponad 140 uczelni zaangażowano do szycia odzieży i innego wyposażenia dla wojskowych, np. bluz, czapek i bielizny termicznej - podały media niezależne.

  Kreml przyznał, że z wyposażeniem zmobilizowanych na front "są problemy".

 • 15:14

  Na poligonie Kura, znajdującym się na położonym na rosyjskim Dalekim Wschodzie półwyspie Kamczatka, Rosja przećwiczyła "zmasowane" uderzenie jądrowe. Poinformowały o tym w środę rosyjskie, a za nimi - zachodnie media.

  Cytują one ministra obrony Siergieja Szojgu, który przekazał, że "rosyjscy żołnierze pod dowództwem Władimira Putina przeprowadzili ćwiczenia w zakresie zmasowanego uderzenia nuklearnego w odpowiedzi na atak jądrowy przeciwnika".

  Niezależny portal Meduza przytoczył komunikat służby prasowej Kremla, która poinformowała, że "zadania ćwiczebne strategicznych sił powstrzymywania zostały zrealizowane w pełnym zakresie, wszystkie rakiety dosięgnęły celów i potwierdziły swoje parametry".

  Przekazano także komunikat Putina: "W kierunku poligonu Kura na Kamczatce wystrzelono międzykontynentalną rakietę balistyczną Jars z państwowego kosmodromu doświadczalnego w Plesiecku. Z morza Barentsa wystrzelono rakietę balistyczną Siniewa. Do wykonania zadań użyto także samolotów Tu-95MS, z których wystrzelono rakiety manewrujące klasy powietrze-ziemia".

  Ćwiczeniami - jak podano - dowodził Putin. We wtorek Pentagon poinformował, że został uprzedzony przez władze Rosji o planowanych manewrach.

 • 14:47

  Na wyzwolonych przed kilkoma tygodniami terenach we wschodniej części obwodu charkowskiego i na północy obwodu donieckiego ekshumowano dotychczas około tysiąca ciał cywilów i wojskowych – poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

  "Ujawniane są szokujące fakty dotyczące barbarzyństwa okupantów. Wśród zabitych znaleźli się nie tylko żołnierze, ale też cywile - dorośli i dzieci" - czytamy w komunikacie na stronie resortu.

 • 14:43

  "Módlcie się za grzech agresorów" i o to, by aby "Bóg ich nawrócił i by nadszedł pokój" - powiedział papież Franciszek do księdza z Ukrainy podczas spotkania z kapłanami i seminarzystami studiującymi w Rzymie. Zapis z długiej poniedziałkowej rozmowy opublikował w środę Watykan.

  Na pytanie księdza z Ukrainy, jaką rolę może odegrać Kościół katolicki na terenach pogrążonych w wojnie i jakie jest zadanie księży, papież odparł: Kościół jest "matką wszystkich narodów".

  - A matka, gdy widzi, że dzieci się kłócą, cierpi. Kościół powinien cierpieć w obliczu wojen, bo wojny są niszczeniem dzieci - dodał.

 • 14:33

  Senat przyjął uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.

  Uchwała wzywa także społeczność międzynarodową do udzielenia wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu prowadzącemu dochodzenia wobec osób odpowiedzialnych za zbrodnie w Ukrainie.

 • 13:44

  Władimir Putin nie rozważa zakończenia wojny z Ukrainą, którą prowadzi z "religijnym" zapałem. Kreml godzi się z tym, że większość zmobilizowanych na front zostanie zabita lub ranna - powiedział szef estońskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Mikk Marran.

 • 13:39

  Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że w walkach z inwazją rosyjską na froncie trwa obecnie obrona pozycyjna, choć na niektórych odcinkach obserwowane są pewne postępy sił ukraińskich.

 • 13:32

  Z okupowanego Chersonia na południu Ukrainy Rosjanie wywieźli kolejny pomnik - statuę Grigorija Potiomkina, rosyjskiego dowódcy i faworyta carycy Katarzyny II - poinformował ukraiński urzędnik Serhij Chłań z władz regionu.

 • 13:27

  Rosyjscy okupanci celowo pogarszają warunki życia mieszkańców na zajętych terytoriach na południu Ukrainy, aby zmusić ich do opuszczenia rodzinnych stron i wyjazdu do Rosji - zaalarmował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 13:25

  Watykan za pozytywny znak uznał deklarację władz Rosji, które oświadczyły, że nie są przeciwne udziałowi papieża Franciszka i strony amerykańskiej w poszukiwaniu rozwiązania wojny w Ukrainie.

  Takie stanowisko przedstawił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, odnosząc się do słów rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Jak dodał, Watykan rozważa, jak zareagować na tę deklarację Moskwy.

 • 13:24

  Jedenaścioro cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w różnych regionach Ukrainy w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował w serwisie Telegram Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 13:13

  Rosja i Iran podejmują próby werbowania na wojnę z Ukrainą byłych komandosów z armii Afganistanu, niegdyś wyszkolonych przez jednostki specjalne USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie ukrywających się przed zemstą ze strony rządzących w Kabulu talibów - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".

 • 13:03

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że kontrofensywa sił ukraińskich na południu kraju, w obwodzie chersońskim, spowolniła. Jako powód podał deszczową pogodę i fakt, że wojska rosyjskie wykorzystują kanały irygacyjne jako okopy.

 • 10:23

  Rosyjskie wojska nie mają już możliwości wycofania się z Chersonia i zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, ponieważ ukraińskie siły utrzymują tam kontrolę ogniową nad wszystkimi przeprawami rzecznymi - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z amerykańską telewizją Fox News.

  - Nie za bardzo wierzę, że przeciwnik będzie w stanie toczyć walki uliczne. Nie jest to dla nich optymalny wariant. Dzięki wyrzutniom rakietowym HIMARS i innym rodzajom broni artyleryjskiej posiadamy obecnie kontrolę ogniową nad wszystkimi mostami na Dnieprze. Pozostanie w Chersoniu oznacza dla Rosjan ryzyko, ponieważ później nie będą w stanie stamtąd uciec, tak jak miało to miejsce np. w Iziumie - powiedział Reznikow.

  Ukraińscy żołnierze na pozycjach niedaleko Chersonia. Zdjęcie z 21 października

 • 10:21

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony wskazano, że 24 października gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego poinformował, że urządzenie wybuchowe uszkodziło linię kolejową w pobliżu miejscowości Nowozybkow, około 15 km od granicy rosyjsko-białoruskiej. Linia ta jest głównym połączeniem kolejowym między Rosją a południową Białorusią. Do odpowiedzialności za incydent przyznała się rosyjska grupa antywojenna "Stop the Wagons".

  "Jest to co najmniej szósty przypadek sabotażu rosyjskiej infrastruktury kolejowej od czerwca, który przypisuje sobie (ta grupa). To część szerszego trendu ataków dysydentów na koleje zarówno w Rosji, jak i na Białorusi. Władze rosyjskie już wcześniej ograniczyły obecność 'Stop the Wagons' w internecie" - stwierdziło brytyjskie ministerstwo.

  "Rosyjskie wojsko polega głównie na transporcie kolejowym przy rozmieszczaniu sił na Ukrainie, ale przy sieci liczącej ponad 33 tys. km, w dużej mierze przebiegającej przez odizolowane obszary, system ten jest niezwykle trudno zabezpieczyć przed fizycznymi zagrożeniami. Rosyjskie przywództwo będzie coraz bardziej zaniepokojone tym, że nawet niewielka grupa obywateli jest na tyle przeciwna konfliktowi, aby uciekać się do fizycznego sabotażu" - napisano.

 • 9:26

  Dwie osoby zginęły we wtorek w rosyjskim ataku rakietowym na miasto Dniepr we wschodniej części Ukrainy - poinformował w środę szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Gubernator sąsiedniego regionu donieckiego powiadomił z kolei o odnalezieniu ciał kolejnych czterech cywilów i śmierci jednej osoby w wyniku ostrzału.

 • 7:10

  Frakcja "siłowików" (przedstawicieli struktur siłowych) we władzach rosyjskich nadal krytykuje przebieg inwazji na Ukrainę. Kreml w dłuższej perspektywie będzie starał się zadowolić tę grupę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

  Frakcja obejmuje osoby z otoczenia Władimira Putina, które "wystawiają siły do walki na Ukrainie" - dodaje think tank. Wymienia takie postacie jak przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i biznesmen Jewgienij Prigożyn związany z formacją najemniczą nazywaną grupą Wagnera. Kadyrow nawołuje do odwetu wobec Ukrainy i "starcia miast ukraińskich z powierzchni ziemi"; Prigożyn - według mediów - w prywatnych rozmowach ostro krytykuje ministerstwo obrony Rosji.

  "Siłowicy znaleźli się w konfrontacji z Putinem w sprawie postępów rosyjskiej wojny na Ukrainie, co unaocznia ich znaczenie w strukturach władzy rosyjskiej" - oceniają amerykańscy analitycy.

 • 6:09

  Prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni rozmawiali we wtorek o pomocy dla Ukrainy, a także wyzwaniach, które obecnie stają przed zachodnimi demokracjami - poinformował Biały Dom.

 • 4:36

  Instytut Studiów nad Wojną: Członkowie rosyjskich „siłowików” nadal wyrażają swoje niezadowolenie z działań rosyjskiego wojska w Ukrainie, wskazując, że w dłuższej perspektywie Putin będzie nadal zmagał się z wyciszeniem prowojennego elektoratu.

 • 4:31

  Podczas wizyty na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS George H.W. Bush sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że rosyjskie oskarżenia, jakoby w celu dyskredytacji Moskwy Ukraina planowała zdetonowanie na własnym terytorium "brudnej bomby" z materiałem radioaktywnym, są ewidentnie fałszywe. - Rosja oskarża innych o to, co sama zamierza zrobić - dodał.

 • 4:31

  Prezydent Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem, że podczas rozmowy telefonicznej z nowym szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie. Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że relacje dwustronne, brytyjsko-ukraińskie, będą się pogłębiać.

 • 4:31

  Pogrążone w ciemnościach po odłączeniu dopływu energii elektrycznej centrum Odessy

 • 4:31

  Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał we wtorek wieczorem z prezydentem USA Joe Bidenem o relacjach między obydwoma krajami, pomocy dla Ukrainy, powstrzymywaniu wpływów Chin i sytuacji w Irlandii Północnej - przekazano w komunikacie Downing Street.

 • 4:31

  Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał we wtorek wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby zapewnić go o tym, że brytyjskie wsparcie jest niezachwiane - przekazano w komunikacie Downing Street.

  "Premier powiedział, że wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy pod jego przywództwem będzie tak samo mocne jak zawsze, a prezydent Zełenski może liczyć na to, że jego rząd będzie trwał solidarności" - napisano w wydanym komunikacie. "Obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby dalszego wywierania presji na barbarzyński reżim (prezydenta Rosji Władimira) Putina poprzez ciągłe sankcje ekonomiczne" - dodano.

 • 4:31

  Rosja poinformowała Stany Zjednoczone o planach przeprowadzenia ćwiczeń sił nuklearnych - poinformował Pentagon, odmawiając podania dalszych szczegółów na temat testów, które mają obejmować m.in. próbne wystrzelenie pocisków balistycznych.

 • 4:30

  Nie wiemy, czy Rosja planuje prowokacje z użyciem brudnej bomby, ale jeśli zdecyduje się użyć taktycznej broni jądrowej, popełni niewiarygodnie poważny błąd - oświadczył prezydent USA Joe Biden. Tymczasem Departament Stanu przekazał, że jest zaniepokojony perspektywą rosyjskiej prowokacji.

 • 4:30

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie jego kraju. - To jest ważne i historycznie istotne – powiedział w Kijowie po zakończeniu rozmowy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

  Podkreślił w szczególności dostarczenie przez Niemcy systemu obrony przeciwlotniczej Iris-T. Wyraził też nadzieję, że Niemcy dostarczą jeszcze więcej tych systemów, ważnych i potrzebnych w czasie rosyjskiej agresji. - Jest to teraz priorytetem dla mojego kraju – dodał Zełenski.

  Wołodymyr Zełenski spotkał się z Frankiem-Walterem Steinmeierem

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: